Baki Kimdir? Edebi Kişiliği Hayatı ve Eserleri

baki kimdir

1526 yılında İstanbul’da doğan büyük şairimiz, Bâki’nin asıl ismi tam olarak Mahmut Abdulbaki’dir. Bu şairimizin babası müezzinlik yapan birisiydi. Aile genel olarak ekonomik anlamda fakir bir aileydi. Bâki’nin babası İstanbul Fatih Camii’nde görev yapmıştır. Kendisi de burada kandillerin yakılması ile ilgili görevler almıştır. Yani seraclık yapmıştır.

Şairimizin küçük yaşlardan itibaren ilme ve eğitime büyük bir ilgisi olduğu için ailesi onu medreseye göndermiştir. Bu sayede dönemin önemli müderrislerinden çeşitli dersler alma imkânına sahip olmuştur. Öğrencilik yıllarından itibaren şiire ilgisi olduğu için kaleminin kudreti de gün geçtikçe duyulmaya başlamıştır.

Şairin ünü iyice duyulduktan sonra şair, dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından İstanbul’a getirilmiştir. Şairimiz İstanbul’a geldikten sonra devlet kademesinde kadılık ve kazaskerlik gibi önemli makamlarda görev yapmıştır. Ömrünün son zamanlarında şeyhülislam olmak isteyen şaire bu makam nasip olmamıştır.

“Bâki”nin Edebiyatımızdaki Yeri

Şair vefat etmeden büyük bir üne kavuşmayı başarmıştır. Sağlığında bu kadar ilgi ve alaka gören şair veya devlet adamı sayımız gerçekten de çok azdır. Hatta şair vefat etmeden önce “Sultanüş’Şuâra” yani Türkçesiyle “Şairlerin Sultanı” olarak anılmaya başlamıştır. Şairimiz Osmanlı Devleti’nin en güçlü zamanında yaşamıştır. Bu devir, aynı zamanda Divan Edebiyatı’mızın da en güçlü olduğu zamanlara tekabül eder. Bu edebiyatımız Bâki ile çok daha güçlü bir hale gelmiştir. Şairimiz şiirlerinde hem Osmanlı Devleti’nin o zamandaki ihtişamını hem de yaşam zevki ile doğa konularına temas etmiştir.

Yazar şiirlerinde son derece güçlü bir tekniğe sahip olup ahenkli ve akıcı bir üslup ile şiirlerini yazmıştır. Şair şiirlerinde güzel İstanbul’umuzun Türkçe ’sini en güzel şekilde yansıtarak söz seçiminde son derece titiz davranmıştır. Genellikle din dışı konuları işleyen şairin şiirlerinde, musiki havası vardır. Şairin edebiyatımıza en büyük katkısı Divan Edebiyatımızın gelişmesine yaptığı katkılardır. Divan Edebiyatı’mızın bu kadar güçlü bir edebiyat olmasında Bâki’nin çok büyük katkıları vardır.

“Baki” Eserleri

  • Divan (4508 beyitten oluşan bu eser şairin en önemli eseridir)
  • Fazâ’ilü’l-Cihad
  • Fazâil’i-Mekke (Eserde Mekke Tarihi  ve Osmanlı Sultanları’nın Mekke’de yapmış oldukları çeşitli hizmetler anlatılmıştır.)
  • Hadîs-i Erbain Tercümesi
  • Kanuni Mersiyesi (Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatı üzerine yazmıştır.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz