Balık Etinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Haftada 2 gün mutlaka tüketilmesi gerektiği doktorlar tarafından belirtilen balık etinin özellikle omega-3 yönünden zengin olması sebebiyle beyin sağlığı, kemik sağlığı, sinir sistemi rahatsızlıkları ve göz sağlığı yönünden öne çıkan çeşitli faydaları bulunmaktadır. Ayrıca A, B2, B3, B12, D ve E vitaminlerine yönünden zengin bir besin maddesidir. Mineral yönünden ise kalsiyum, sodyum, fosfor ve selenyum bakımından zengindir. Folik asit bileşenleri ve protein içerdiğinden dolayı da çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen etkiler oluşturmaktadır.

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Kalp ritmini düzenleyici özelliğe sahip olan bir besin maddesidir. Damarlarda görülen yüksek kan basıncını düşürmektedir. Bu sayede hem yüksek tansiyonu düşürerek hemde kalp ritim bozukluklarını tedavi ederek kalp sağlığına fayda sağlamaktadır. Kalp damarlarını temizleyici, kolesterolü engelleyici özelliği sayesinde kalp krizi riskini yüksek oranda düşürmektedir.

Hafızaya İyi Gelir

Yaşlanmayla beraber ortaya çıkan hafıza güçsüzlüğü ve unutkanlık şeklinde kendini göstermeye başlayan alzheimer hastalığını önleyici özelliğe sahiptir. Beyin nöronlarının beslenmesini sağlamakta ve  sinir sistemini onarıcı özelliği sayesinde zihinsel yorgunluğun giderilmesini sağlamaktadır. Bu sayede konsantrasyonu arttırmakta ve unutkanlığı gidererek hafızayı güçlendirmektedir.

Şeker Hastalarına Faydalıdır

İçeriğinde bulunan faydalı mineraller ve bileşenler sayesinde kan şekerini dengeleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple diyabet rahatsızlığına yakalanma olasılığını düşürdüğü gibi diyabeti tedavi edici özelliğe de sahiptir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmektedir

İçeriğinde bulundurduğu vitaminler sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve vücudun hava şartları, mikroplar, bakteriler gibi dış etkenlerden zarar görmesini engellemektedir. Ayrıca hem kış aylarında hem de yaz aylarında görülen mevsim değişikliğine bağlı hastalıkları engelleyici özelliğe sahiptir.

Zehirli Maddelerin Atılmasına Yardımcı Olur

Yediğimiz besin maddeleri, içtiğimiz içecekler vb. sebeplerle sürekli olarak vücudumuzda zehirli toksin madde birikimi olmaktadır. Vücudumuz bu toksin maddeleri belirli bir süre içinde sürekli olarak temizlediğinden kısa vadede herhangi bir rahatsızlığa sebep olmamaktadırlar. Fakat başta karaciğer organı ve hücrelerimiz bazen bu toksinlerin temizlenmesinde yetersiz kalabilmekte ve biriken toksin maddeler vücudumuzda rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda balık eti yemek kanımızda ve vücut dokularımızda bulunan toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmakta ve dolayısıyla birçok hastalığı engellemektedir.

Felci Önlemektedir

Felç genellikle 2 sebeple ortaya çıkmaktadır. Birincisi yüksek tansiyon vurduğu zaman beynimizde kan akışı durmakta ve oksijen yetersizliği sonucu felç kalınmakta. İkincisi ise beyin damarlarında tıkanıklık veya çatlama (sertleşen beyin damarları zamanla çatlayabilmektedir.) görüldüğü zaman beyin krizi yaşanabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda haftada 2 gün düzenli balık eti yiyen kişilerde felç görülme olasılığıazalmaktadır.

Obeziteyi Engellemektedir

Çağımızın en yaygın hastalıkları arasında bulunan obezite sağlıksız ve dengesiz beslenme sonucu meydana gelmektedir. Özellikle hazır gıdalarda bulunan doymuş yağlar aşırı kilo almaya sebep olarak insanları şişmanlatmaktadır. Oysa ki balık etinde doymamış omega-3 yağ asitleri bulunmakta ve bu yağ asitleri kilo aldırmadığı gibi obeziteye sebep olan diğer etkenlerinde etkisini düşürücü özelliğe sahiptir.

Göz Sağlığı İçin Faydalıdır

Düzenli balık tüketimi gözlerin daha parlak ve net görmesine yardımcı olmaktadır. Göz korneasını ve göz damarlarını koruyucu etkisi sebebiyle katarakt vb. tüm göz sorunlarına iyi gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz