Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Neredeyse her türlü balıktan elde edilen bu yağı düzenli balık tüketerek veya eczanelerde satılan kapsül, şurup şeklinde alarak içebilirsiniz. Balık yağını oldukça faydalı hale getiren özelliği 3,5 gramında 1 gram omega yağ asidine sahip olmasıdır. Ayrıca içeriğinde A, B1, B2, B3, C ve D vitaminleri bulunması kalsiyum ve demir mineralleri yönünden zengin olması da birçok rahatsızlığa iyi gelmesini sağlamaktadır.

Kapsül şeklinde satılan balık yağlarına ayrıca E vitamini takviyesi de yapılmaktadır. Bu ürün bir besin takviyesi olup genellikle kolesterolün dengelenmesi için tüketilse de direk besin gibi aşırı tüketilmesi ciddi yan etkilere sebep olabilmektedir.

Beyin İçin Faydalıdır

Alzheimer, depresyon, psikoz ve tüm beyin fonksiyonu bozukluklarının tedavisinde tüketilmesi önerilmektedir. İçeriğinde bulunan vitaminleri sayesinde sinir hücrelerini onarıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca beyin fonksiyonu bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan glokom, göz kuruluğu ve makula dejenerasyonu gibi görme bozukluklarını da engelleyici özelliği bulunmaktadır.

Tansiyona İyi Gelir

Doktorlar balık yağı tüketmenin yüksek tansiyonu ilaç kullanmadan düşürmek için etkili bir yöntem olduğunu belirtmektedir. Çünkü içinde bulunan omega-3 yağ asitleri kolesterolü dengelediği gibi kan damarlarının bir miktar genişlemesine de yardımcı olmaktadır. Kan damarları genişlediği zaman kan basıncı yani tansiyon düşmeye başlamaktadır.

Trigliseritleri Düşürür

Trigliseritlerin vücutta fazla olması kalp ve damar hastalıklarının asıl sebebi olarak belirtilmektedirler. Kalp veya damar rahatsızlığı olanların düzenli olarak balık yağı tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir kalp damar rahatsızlığı olmayan kişiler de ileri de bu tür rahatsızlıklara yakalanmamak için balık yağı tüketimine ağırlık verebilirler.

Romatoid Artrit Ağrılarına İyi Gelir

Romatoid artrit rahatsızlığında özellikle sabahları ciddi ağrılar gözlenebilmektedir. Balık yağı bu ağrıların dindirilmesi için kullanılan ilaçların etkisini arttırmaya yardımcı olmaktadır. İltihaplanmaların giderilmesini sağladığı için hastalığın tedavi sürecinde tüketilmesi önerilmektedir.

Adet Ağrılarını İyi Gelir

Adet döneminde ağrı kesici kullanmak istemeyen kişiler balık yağı tüketerek ağrıların dindirilmesini sağlayabilirler. Balık yağını B12 vitaminiyle beraber tüketmek ağrı kesici etkisinin daha da arttırmaktadır.

Dikkat Eksikliğini Giderir

Dikkat eksikliği çocukluk döneminde sıklıkla görülerek çocukların derslerine yoğunlaşmasını engellemektedir. Bu sebeple anlama kabiliyetlerinin de düşmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple dikkat eksikliğini gidermek için ve hiperaktiviteyi gidermek için özellikle 8-12 yaş arası çocuklar tarafından tüketilmesini doktorlar tavsiye etmektedirler.

Kemik Sağlığına İçin Faydalıdır

Tek başına balık yağı tüketmek veya beraberinde kalsiyum ilaçları almak kemik erimesine sebep olan osteoporoz hastalığını giderici ve önleyici özelliğe sahiptir. Özellikle yaşlılık döneminde uyluk kemiği ve omurga kemiği kaybını engelleyici özelliğe sahiptir.

Böbreğe Faydalıdır

Diyaliz hastalarının idrarlarında sindirilemediği için atılan protein miktarını azaltıcı yönde etki göstermektedir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarının düzelmesini sağlayarak böbrek hastalıklarını iyileştirici ve bu hastalıklara yakalanmayı önleyici özelliği bulunmaktadır.

Kolesterole İyi Gelir

Makalenin başında özellikle kolesterol hastaları tarafından tüketildiğine değinmiştik. Çünkü balık yağı tek başına veya B12 takviyesiyle beraber tüketildiğinde vücutta biriken kötü kolesterolü düşürücü yönde etki göstermektedir. Fakat balık yağı kullanmayı düşünen hastalar bir doktora danışarak kullandıkları ilaçların balık yağıyla etkileşime geçip geçmeyeceğini öğrenmeleri gerekmektedir. Çünkü en faydalı besinler bile ilaçlarla beraber tüketildiğinde bazı yan etkilere sebep olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz