Baş Ağrıları Neden Olur? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

baş ağrısı neden olur

Baş ağrıları ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. ülkemizde bağ ağrısından doktora başvurma oranı çok düşük. Başımız neden ağrır ne gibi sonuçlara neden olabilir?

Başımız Neden Ağrır?

Baş ağrısının çeşitli nedenleri vardır,bazen masum olup doğal gibi görünse de şüphesiz hepsi masum değildir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı Nöroloji ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Altıntaş, “yapılan farklı araştırmalarda kadınların yüzde 94’ünün, erkeklerin ise yüzde 90’ının yaşamları boyunca en az bir kez baş ağrısı yaşadıklarını ortaya koymuştur” diyor. Baş ağrılarının önemli bölümünü birincil (primer) baş ağrıları olarak nitelendirilen migren ve gerilim tipi baş ağrısı özelliğinde olan kronik ağrılar oluşturuyor.

Ülkemizde “Baş Ağrısı Çalışma Grubu”nun gerçekleştirdiği araştırma, baş ağrısı nedeni ile doktora başvuru oranının yüzde 38.9 olduğunu ortaya koyuyor. Bu oranın kadınlarda yüzde 46.1, erkeklerde ise yüzde 30.1 olduğu belirtiliyor. Aynı çalışmada, doktora başvuru sonrasında migrenlilerin yüzde 75.4’ünde, gerilim tipi baş ağrısı olanların ise sadece yarısında doğru tanıya ulaşıldığı görülüyor.

Neden Bazen Başımız Daha Çok Ağrır?

Migren ya da gerilim tipi baş ağrılarının nedeni tam olarak aydınlatılamasa da baş ağrısının ortaya çıkmasında etkisi bulunan bazı faktörler bulunuyor. Bu konuda özellikle 3 faktörün önemi üzerinde duruluyor:

Aile öyküsü: Migrenli hastaların yüzde 90’ının ailesinde başka migren hastaları da bulunuyor. Anne veya babasında migren olan kişilerin migren hastası olma risklerinin oldukça yüksek olduğu belirtiliyor.

Cinsiyet: Kadınlarda migren 3 kat fazla görülüyor. Gerilim tipi baş ağrısına da kadınlarda daha sık rastlanıyor.

Stres: İş ya da evde stres faktörleri yaşanıyorsa bu durumun baş ağrısı için tetikleyici olduğu belirtiliyor.

Aşağıdaki Baş aAğrılarına Dikkat!

  • Yeni başlayan, şiddeti veya sıklığı giderek artan baş ağrıları.
  • 50 yaşından sonra başlayan baş ağrıları.
  • Ani başlangıçlı ve “en şiddetli ağrı” olarak tanımlanan durumlar.
  • Önceden de var olan hafif özellikteki ağrıların yoğunluk, şiddet ve süregenlik kazanması.
  • Nörolojik bulguların da eşlik ettiği ağrılar.
  • Yanıt vermeyen ve devamlılığı olan baş ağrıları.
  • 60 yaşından büyük kişilerde yeni gelişen, genellikle tek taraflı olup şakakta belirgin, zonklayıcı ve oyucu olan ağrılar.
  • Egzersiz ya da öksürükle başlayan ya da artan baş ağrıları.
  • Yatar pozisyonda artan baş ağrıları.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz