Bebeğim Gece Uyumuyor Ne Yapmalıyım?

bebek gece uyuyamama

Tüm anneler bebeği için ideal anne olmak, bebeklerinin büyüme ve gelişimine dair tüm süreçlerini mümkün olduğunca minimum stresle geçirmek ve emzirme, temel bakım, uyku gibi hususları öncelikli olarak iyi bir düzene sokmak amacındadırlar. Elbette ki bu, bir annenin duyabileceği en doğal arzu. Bir bebeğin sağlıklı bir gelişime sahip olabilmesi için edinmesi gereken en önemli alışkanlıklardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki uyku düzeni. Bebeğe, yaşamının ilk dönemlerinden itibaren sağlıklı bir uyku düzeninin sağlanması, hem fiziksel gelişimi hem de ruhsal anlamda iyi hali açısından son derece büyük bir öneme sahiptir.

Ancak özellikle küçük bebeklerde uyku, bir annenin yaşayabileceği en büyük problemlerden biridir. Eğer siz de bir anneyseniz ve bebeğim uyumuyor, ne yapmalıyım? sorusuna cevap arıyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıyı sonuna kadar okumalısınız. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken şey, bebeğinizin geze uykuları ile ilgili olarak yapmış olduğunuz hataları sorgulamak. Bunun için aşağıda belirttiğimiz maddeleri mutlaka okuyun.

Doğum yapmak, hiç şüphesiz ki bir kadının hayatındaki en önemli dönüm noktalarından bir tanesidir. Eviniz, bebeğinizi görmeye gelen yakınlarınız ile doludur. Salonunuz, bebek battaniyeleri ve bebeğinizin diğer gereçleri ile doludur. Bebeğinizin bakımı ve beslenmesi, doğumdan önce almış olduğunuz bebek eğitimlerinde gördüğünüz gibi düzenli değildir. Zira siz bebeğinizin doğumu işe artık çok yorgunsunuzdur. Peki bebeklerinin uyku düzeni ile ilgili olarak annelerin yaptıkları en önemli hatalar nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim:

Bebeği Gündüz Uyutmamak

Anne babaların önemli bir kısmının, bebeklerinin ne kadar sürede bir uymaları gerektiği hususunda kafa karışıklığı yaşadıkları aşikardır. Pek çok anne, bebeğinin uykusu geldiğinde kendiliğinden uyuyacağını düşünür ancak bebeklerin neredeyse tamamına yakını maalesef bunu yapmaz. Bununla birlikte yeni doğmuş bebekler gününün neredeyse tamamını uyuyarak geçirirler ve günde yalnızca 1 saat uyanık kalabilirler. Bu, ilk birkaç hafta boyunca bu şekilde devam edecektir. Bebeğinizin daha uzun süre uyanık olabileceğini düşünseniz de uykusunun daha sık olması için ona yardımcı olmanız gerekmektedir.

Uykusuzluk, bebekler için büyük bir sıkıntıdır ve bu problemlerini, sürekli ağlayarak dile getirirler. Bundan dolayı doğdukları andan itibaren bebeğiniz için uyku düzeni sağlamak, bebeğinizle daha mutlu bir birliktelik için son derece önemlidir. Son derece şaşırtıcı bir durum olmakla birlikte pek çok bebek geceleri uyanıktır. Özellikle gece 1 ile 4 saatleri arasında bu durum oldukça yaygındır. Anne babalar, genellikle gündüzleri bebeklerini uyutmamanın bu duruma çare olacağını düşünmektedirler.

Gündüz uyumayıp yorulmadınız  gece daha iyi uyumasını sağlayacağını düşünmektedirler. Ancak bu, tamamen hatalı bir tutumdur. Bebeği gün boyunca uyanık tutmak daha yorgun olmasına neden olup uyku sorununun daha çok kızışmasına yol açacaktır. Bu durumu düzene sokmak için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Bebeğinizin gece ile gündüzü ayırt etmesi yaklaşık bir 6 ayı bulabilmektedir.

Beşikte Uyuması İçin Zorlamak

Her ne kadar bebeğiniz için büyük bir heyecanla aldığınız beşiğiniz, bebeğinize büyük gelecektir ve ilk birkaç ay boyunca yalnızca sizinle ya da anne kucağında uyumak isteyecektir.

Yardımları Reddetmek

Bebeğin uykusu konusunda fedakarlığı genellikle yalnızca anneler üstlenmektedir. Bu, eşinizin bebeğinizin bakımını üstlenemeyeceğine dair endişe duymanızdan kaynaklanıyor ise öğrenmesini sağlayın. Zira eşinizin de size bebeğinizin bakımında (altını değiştirme, uyanınca tekrar uyumasını sağlama gibi) yardımcı olmasını sağlamanız, yükünüzü önemli ölçüde hafifletecektir. Böylece siz de gün boyu uykusuz kalmayacak, kendinizi biraz daha iyi ve zinde hissedebileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz