Bebeğiniz Her Şeyi Ağzınamı Alıyor?

bebek herşeyi ağzına alıyor

Anne ve babaları en çok tedirgin eden şeylerden birisi, bebeklerin buldukları ne varsa ağızlarına almasıdır. Ancak bu durum gerçekten de tedirgin edici değildir. Çünkü bu davranış, çevresini daha yeni tanımaya başlayan bir bebek için çok doğaldır. Ağız, bebeklerin keşfetme aracıdır ve bu süreç gelişimin temel parçalarındandır. Bu durum sık rastlanır bir durum olsa da bazı bebeklerböyle bir yöntemi kullanmazlar.

Bu alışkanlığa sahip bebekler üzerinde fazla durmaya gerek yoktur. Zira zamanı geldiğinde bu davranış kendiliğinden kaybolacaktır. Onu budavranışı bırakmaya zorlamak boşyere kendinizi ve bebeğinizi yorup üzmekten başka bir şeye yaramaz. Zaten bebekler 18-24 aylık oldukları zaman diğer duyularını keşfedecektir.

Sürekli olarak onu uyarıp ona “ağzına alma” demek yerine ağzına aldığı şeylerin temiz ve emniyetli olduğundan emin olmanız daha iyi olacaktır. Sokakta giydiği ayakkabısını ya da pis bir maddeyi ağzına götürmediğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca zehirli olabilecek şeyleri, ilaçları, ona zarar verebilecek şeyleri ya da yutabileceği ve boğazına takılabilecek nesneleri ondan uzak tutmalısınız. Evinizi sürekli olarak temiz tutmalısınız.

Eğer bebeğiniz zararlı bir şeyi ağzına götürüyorsa kararlı bir tavır sergileyip onu geri almalısınız. Bunu gönüllü yapmıyor olsa bile bu durumda zor kullanabilirsiniz. Her zaman sizin dedikleriniz yapmayabilir ancak bir zaman sonra böyle şeyleri ağzına almanın zararlı olduğunu anlayacaktır. Yine de çocukların bazen kuralları unutup kendine zarar verebilecek şeyler yapabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız ve gözünüzü ondan ayırmamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz