Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur

Çocuk sahibi olmak hemen hemen her evli çiftin hayalidir. Gereken şartlar sağlanıp hamilelik oluştuktan sonra artık merak edilen şey bebeğin cinsiyetidir. Aslına bakarsanız bebeğin cinsiyeti sonradan oluşan bir şey değildir. Spermin yumurtayı döllemesi sonucunda bebeğin cinsiyeti, cinsel ilişkiden sonraki ilk 12 saat içerisinde belli olur. Ancak ultrasonla bunun tespit edilebilmesi için bebeğin cinsel organının gözle görülebilir büyüklüğe ulaşması gerekir.

Cinsiyet Ne Zaman Bellir Olur?

Ultrasonla bebeğin cinsiyeti en erken 13. hafta civarında anlaşılsa da, daha net sonuçlar alabilmek için doktorlar ailelere 16 ile 20. haftaları beklemelerini önermektedir.Cinsiyet tespitinde nadiren yanılmalar olabilir. Bu durum genel olarak bebeğin duruşundan kaynaklanan, penisin izlenememesi sonucunda oluşur. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak görülmüşse yanılma payı çok azdır, çünkü penis izlenmiştir.

Bu bahsettiğimiz yanılma kız olduğu söylenen ama sonradan erkek olduğu anlaşılan bebekler içindir. Bunun nedeni ise penis görülemediği için kız olduğu yanılgısına düşmekten kaynaklanır.

Ultrasonografi dışında kullanım amacı cinsiyet tespiti olmasa da, cinsiyetin kesin olarak belirlenebileceği bir kaç yöntem daha bulunmaktadır. Bunlardan en yaygını amniyosentez, yani uterus denilen bölgeden bir iğne yardımıyla alınan sıvının kromozomal açıdan incelenmesi sonucunda bebeğin cinsiyetinin ortaya çıkmasıdır. Bir diğeri kordon villus denilen bölgeden alınan doku örneğin biyopsi yapılarak cinsiyetin tespit edilebilmesidir.

Bu yöntemler ile her ne kadar cinsiyet daha erken ve kesin olarak tespit edilebilsede, 35 yaş üstü veya genetik problem oluşma riski bulunan gebeliklerde, genetik bozuklukların önceden teşhis edilebilmesi amacıyla yapılmaktadır. Zaten risk faktörü göz önüne alındığında klasik yöntemlerle cinsiyetin öğrenilmesi önemlidir, zaten siz isteseniz de doktorunuz bu yöntemleri kullanmayacak ve amacı dışında öğrenilmiş olan fetüsün cinsiyeti size bildirilmeyecektir.

Ayrıca bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi için toplumumuzda üretilmiş birtakım hurafeler bulunmaktadır. Elinizden geldiğince bunlara inanmamanızı tavsiye ediyoruz. Ve unutmayın! Bebeğin kız veya erkek olması önemli değil, sağlıklı doğması önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz