Bebek Alışveriş Listesi

bebek alışveriş listesi

Yeni doğacak bebeğiniz için hazırlık yapmak hem heyecan hem de keyif vericidir. Bebek eşyası ve malzemeleri üreticileri ilk çocukları doğacak anne ve babaların çok fazla para harcadıklarını keşfetmişlerdir. Ancak kendinizi size mağazada her şeyi satmaya çalışan kadına teslim etmeyin. Aksi takdirde mağazadan eliniz kolunuz sımsıkı dolu birçok minik kıyafet ve malzemeyle çıkarsınız. Ancak unutmayın ki bebeğiniz bunları çok kısa bir süre giyecektir.

Evde önce bir hesap-kitap yapıp minimum ihtiyaçlarınızı belirleyin ve mağazadaki satıcıların karşılarına hazırlıklı çıkın. Yaptığınız listedeki her şeyi almak yerine bu listeyi bir rehber olarak kullanın.

Bebek alışveriş listesi;

Ne sıklıkta çamaşır yıkayacağınıza önceden karar verin. Eğer her gün çamaşır yıkayacaksanız listedeki malzemelerden en az sayıda alın; kirlileri biriktirip yalnızca haftada bir yıkayacaksanız o zaman en fazla sayıda malzeme alabilirsiniz. Alışveriş listenizi hazırlamadan önce ödünç aldığınız ve akraba çocuklarından kalan giysileri ve malzemeleri gözden geçirin. Aileniz ve akrabalarınız neye ihtiyacınız olduğunu sorduklarında bunu söylemekten utanmayın.

Gerçekten neye ihtiyacınız varsa onu söyleyin. Farklı fiyat aralıklarındaki malzemeleri söyleyin ki seçebilme şansları olsun ve aynı malzemeleri farklı kişilere söylemekten kaçının.
Bebeğinizin ihtiyaçlarını bir öncelik sırasına dizin.

Örneğin: bebekler için mama sandalyesi, küvette oturmak için sandalye ve oyuncakları sonra da alabilirsiniz Aciliyeti yoktur. Ayrıca bebeğiniz doğduğunda size birtakım hediyeler gelecektir, bu hediyeleri gözden geçirdikten sonra alışveriş yapın. Hediye gelmesi son bulduğunda tekrar bir hesap kitap yapıp ihtiyaçlarınızı belirleyin.

Çoğunlukla altı-dokuz aylık bebek giysilerini tercih edin. Bebek giysilerini hemen açıp dolaba yerleştirmeyin. Bebeğiniz 4.5 kg gibi büyük bir bebek olarak doğarsa açmadığınız bu paketleri götürüp 6 aylık bebek için olanları ile değiştirme olanağınız olur. Aynı şekilde bebek çok küçük doğarsa büyük giysileri küçük olanlarla değiştirebilirsiniz.

Alışveriş sırasında mevsimi göz önünde bulundurun. Bebek mevsim başında doğarsa önce hemen giyebileceği küçük giysileri daha sonra da ileride giyebileceği giysileri tercih edin. Pişman olacağınız bir alışveriş yapmayın.

Bebek giysilerini seçerken öncelikli olarak kullanışlı ve rahat olmalarına dikkat edin ve modayı geri plana atın. Her zaman yumuşak ve düğmesiz kolayca giyilip çıkartılabilen ve ayrıca sentetik olmayan giysileri alın. Uzun bağcıklar ve kurdeleler tehlike oluşturabilir ve ayrıca bebeğiniz düğmeleri yutabilir. Bebeğin büyümesini engelleyecek giysilerden uzak durun giysiler omuz kısmı ayarlanabilen veya streç kumaştan yapılmış olmalıdır. Tek parçalı belsiz tulumlar, beli elastik pantolonlar, kenarları geniş giysiler tercih edilmelidir.

Bebek mobilyası alırken pratiklik modelin önüne geçmelidir. Evde köpeğiniz varsa beşik onun erişebileceği yükseklikte olmamalıdır. Lüks bir püset büyük sükse yapabilir ancak unutmayın ki bunula otobüse binerken ve bunu katlamaya çalışırken çok zaman harcayacağınızdan çevrenizden tepki de alabilirsiniz.

Bebeğe tuvalet ve banyo malzemesi alırken ürünlerin bebeğin cildini kurutabileceğinden alkol ve koruyucu, yapay katkı maddesi ve kimyasal madde içermemesine dikkat edin. Bebek tozlarının tıbbi açıdan faydalı olmadığı ve bebeğin kıvrımlarında biriktiğinde ve ağızdan girdiğinde tehlike yaratabilirler; ayrıca talk pudrasının uzun vadede akciğer kanserine zemin hazırladığı bilinmektedir.

Ecza dolabınız için ilaç alırken acil durumlar için gerekli tüm ilaçları alın. Aksi halde ateşler içinde gece yarısı uyanan bebeğinize verecek bir ilacınız olmaz.

Bebek İçin Genel Olarak Gerekli Olanlar Nelerdir?

Üç-Yedi adet iç çamaşırı. Önden açılabilen yanları yapışkanlı çamaşırlar kolayca giydirilip çıkarılabilirler. Altı yapışkanlı giysiler de bebekler yukarı tırmandıklarından göbeğini kapatma özellikleri vardır.
Üç-Yedi adet alttan iple çekerek kapanan gece giysisi. Bebek hareketlenince bu ipleri çıkarabilirsiniz.
2-3 adet örtü. Eğer bebeğiniz kışın veya sonbaharda doğduysa tulum kullanmak yerine bu örtü mutlaka gereklidir.

3-4 adet su geçirmez pantolon, muşamba bez. Kumaş bez kullanma durumunda gereklidir Bu arada pamuk veya yünden yapılan bezler bebeğinizde oluşacak pişikleri önler ve cildin hava almasını sağlarlar.
2-3 çift patik veya çorap. Kolayca çıkmayanları tercih edin.

3-6 adet ayaklı, streç tulum. Sonbahar ve kışın doğan bebekler için gereklidir; yaz ve ilkbahar bebekleri için sadece 2-3 adet yeterlidir.

3-6 adet tek parça giysi. Bebeğiniz bahar sonu veya yazın doğduysa gereklidir. 2 yıkanabilir önlük. Katı besinlerden önce yenen mamaların tükürülmesine karşın önlük gerekir. 1-3 adet kazak. Yaz için hafif kış içinse kalın kazak gereklidir.

1-3 şapka. Özellikle kışın doğan bebekler için kenarlarda kulakları olan şapkalar yaz içinse hafif şapkalar güneşten korur. Bir adet giysileri ve malzemeleri taşıma çantası. Bebek bezlerini, değiştirme malzemelerini ve elbiseleri taşımak için, gerektiğinde biberon oyuncak ve yiyecekleri taşıyacak yeri olan bebek çantası seçin.

Bebek İçin Hangi Tuvalet Malzemeleri Gereklidir?

Bebek sabunu veya banyo sıvısı. Yedek olarak bulundurun.
Gözleri yakmayan şampuan. Özellikle bebeğiniz küçükse bu tür şampuanları kullanın.
Bebek yağı. Doktor özellikle tavsiye etmediyse kullanmayın onun yerine ay çiçek yağı da kullanabilirsiniz.
Bebekler için mısır nişastası. İsteğe bağlı olup sıcak havalarda kullanılması iyi olur.
Pişik için merhem. Doktorunuza danışın.

Rektal termometrenin kolay girmesi için vazelin türü jeller. Pişik için kullanılmaz.
Bez değiştirirken elleri temizlemek için kullanılan temizleyiciler (alkolsüz ıslak mendiller). Bebeğinizin doğumunu izleyen ilk haftalarda bebeğinizin poposunu temizlemek için pamuk topları ya da su kullanın. Eğer bebeğinizin pişik problemi varsa bu alkolsüz ıslak mendilleri uygulayın.
Steril pamuk toplar. Bebeğinizin kordonunu gözlerini ve ilk haftalarda bez değiştirirken ya da pişik söz konusuysa bu pamukları uygulayın.

Bez iğnesi (sekiz adet). Başı metal olan çengelli iğneler kumaş bez kullanıyorsanız gereklidir.
Bebeklere özel tırnak makası.
Bebek saç fırçası ve tarağı. Bebeğinizin ıslak saçlarını tararken geniş taraklar kullanmalısınız.

Bebek İçin Mobilya Ve Aksesuar Alışverişi

Bebeğinize alacağınız mobilyalarda özellikle olması ve olmaması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar eşyaların kurşun içermeyen malzemelerden olması, uçları sivri olmayan yumuşak köşeli tasarımlar olmasına ve mümkünse bel hizasından bağlama imkanının olmasına dikkat edin. Buna ilaveten menteşe ve yayların dışarıda olmamasına küçük parçalara ayrılan malzeme olmamasına ip ve kordon takılmamış olmasına gayret gösterin. Kullanmadan önce üretici firmanın talimatlarını yerine getirin ve aksaklıkları kontrol edin.

Karyola: Alınacak karyolanın mutlaka “Kalite Onay Belgesi” olmalı, kenarlarındaki çubuklar 4cm.”den geniş olmamasına, tahta kısmında çatlak veya kırık olamamasına, şilte yüksekliğinin ayarlanabilir olmasına, şiltenin yüksekliği maksimum düzeyde iken ve en az parmaklık seviyesindeyken parmaklık yüksekliğinin 44 cm. olmasına, çelik koruyucu çubuklar olmasına; tırtıklı olan parmaklıkların plastik kaplı olmasına ve kırılmamış olmasına ve altında tekerleklerinin olmasına dikkat edilmesi gerekir. Karyolanın batabilecek çıkıntıları, parçaları olmamasına dikkat edin.

Karyola şiltesi: Şiltenin sağlamlığını ve karyola içine tam oturmasını kontrol edin.
Tampon: Karyolanın etrafında karyolanın parmaklıklarına en az altı kez bağlantıyla bağlı olması ve tam oturan tampon olması gerekmektedir.

Beşik: Kolay taşınabilir olmasına dikkat edin. Bebeğinizin ağırlığına dayanabilecek sağlamlıkta olmasına dikkat edin. Değişim yeri. Bebeğinizin üzerini değiştirmek için bir masa veya etajere ihtiyacınız olabilir. Bebeğinizin altına serdiğiniz bezin yıkanabilir olmasına ve bebeği tutan kayışlar olmasına, bez saklama yeri olmasına yüksekliğinin uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Etajer: Bebeğin eşyalarını koymak için gereklidir. Bebek küveti. Tabanının düz ve kaygan olmamasına, büyüklüğünün yeterli olmasına, bebeğin başını destekleyecek kısmının olmasına kolay taşınabilmesi ve suyunun kolayca boşaltılabilmesine, dikkat ediniz.

Küvet oturağı: Bebeğin büyük küvete geçtiği durumda kullanılmalı ve kayışları ve su boşaltma sistemi olmasına dikkat etmelidir.

Bebek koltuğu: Yeterince büyük olmasına taşınabilir olmasına bel ve bacak arasından bebeği kavramasına dikkat edilmelidir. Oyuncak dolabı: Güvenli olması için kenarlarının yumuşak olmasına, kapak ve kenarlarında hava delikleri olmasına, çekmecelerin çocuğun üzerine düşmeyecek biçimde yapılmış olmasına dikkat edin.

Ecza Dolabı: Bebeğinizin doktoruna danışarak ecza dolabınızda sürekli olarak ve bebeğinizin erişemeyeceği bir yere koyacağınız ilaçları herhangi bir acil olay olmadan önce alın.

Sıvı aspirin. Asetaminofen içeren Tempra,Tylenol ve Panadol gibi ilaçlar.
Sıvı kömür. Zehirlenmelere karşi uygulanır.
İpeka şurubu. Mutlaka doktorun önerisiyle zehirlenme durumunda kullanılır.
Sıvı dekonjestan. Doktor önerisiyle bebekler için üretilen özel formulünden kullanılır. Genellikle bebeklerde kullanılmaz.

Antiseptik krem. Basitrasin veya Neomisin gibi ilaçlar küçük kesikler veya sıyrıklar için kullanılır.
Hidrojen peroksid. Ciltteki kesik ve çizikleri temizlemek için kullanılır.
Kalamin Losyonu veya hidrokortizonlu krem (%12″lik krem). Kaşıntılı pişikler ve sivrisinek ısırığı için kullanılır.

Kaybolan sıvının yerine konması demek olan rehidratasyon sıvısı. İshalli bebeklerde ve genelde anne sütü ile beslenen bebeklerde gerekmez.

Güneşten koruyucu krem ve losyon. Doktor önermediği sürece altı aylıktan daha genç bebeklere uygulamayın.

Alkol. Bebeğin vücudunu alkolle asla ovmayın termometre temizlemek için kullanın.
Ölçüsü belli olan kaşık, damlalık ve ağız yoluyla ilaç kullanma şırıngası. İlaç verirken kullanılır.
Steril yara bantları ve gazlı bezler. Değişik ebatlarda evinizde bulundurun.
Yapıştırma bandı. Gazlı bezi yapıştırmak için kullanılır.
Kıymıkları çıkarmak için cımbız.

Burun aspiratörü. Bebeğin tıkanmış burnunu açmak için kullanılır.
Kulak şırıngası. Doktorunuz önerdiği takdirde kir birikmesini engellemek için kullanınız.
Nemlendirici. Eski tip sıcak buhar üfleyen nemlendiriciler yanıklara yol açabiliyorlar.
Termometre. Elektronik modeller doğru sonuç vermeyebileceği için standart rektal termometre veya yeni timpanik modeller olabilir.

Kalem şeklinde fener. Boğazdaki iltihabı ve göz bebeklerini incelemek için kullanılır.
Dil bastırma aleti. Bebeğin boğazını incelemek için kullanılır.
Isıtıcılar veya sıcak su dolu şişe. Kas ağrısı olan ve gazlı veya sancılı bebeklerde uygulanır.

Bebeği Dışarı Çıkarırken Kullanacağınız Malzemeler Nelerdir?

1 adet emzikli biberon. Emziriyorsanız su veya mama hazırlamak için biberon.
Küçük ve büyük biberonlar. Biberonların plastik de cam da olanları vardır. Cam biberonların temizlenmesi daha kolay olmasına rağmen çabuk kırıldıklarından ve anne sütü vermek için kullanılmadıklarından bazen tercih edilmeyebilirler. Plastik biberonlar iki türlüdür. Yeniden kullanılabilen klasik biberonlar ve daha yeni olup bebeğin hava yutmasını engelleyen biberonlar. Biberon ağızlıklarının şekli ve delik çapı farklı olanları vardır. Silikondan yapılan bebek ağızlıklarında koku ve tat yoktur ve bebeğin damağına yapışmazlar.

Bebeğiniz için hangisinin daha iyi olacağını bu seçenekleri deneyerek öğrenebilirsiniz.
Biberonla beslenen bebeklere mama hazırlamak için gerekli malzemeler. Hepsi kaynatılabilir türden olmak koşulu ile şişe ve ağızlık yıkama fırçası, cam (Pyrex) ölçüm kapları, cam (Pyrex) tartı kabı, kutu açacağı, uzun saplı karıştırma kaşığı ve maşa almalısınız.

Strelize edici alet. Bebeğe destek besinler veriyor ve biberonla besliyorsanız bu alet gereklidir.
Emzik. Eğer bebeğiniz emzik kullanacaksa bu dayanıklı, tek parça, üzerinde havalandırma delikleri olan ve damağa uygun olanları tercih edin. Uyarı: Emziğe kurdela ya da kordon takmayın.

Bebek İçin Faydalı Malzemeler

Sallanan sandalye. Bebeği beslemek ve sakinleştirmek için kullanaılabilir.
İntercom (Bebek odasındaki sesleri alan cihaz). Bebeğinizin odası işitme sınırlarının dışındaysa ideal bir alettir. Emniyetli ve taşınabilir olmasına dikkat etmelisiniz.
Taşınabilir karyola. Bu tip eşyaların olmadığı bir yere giderken kullanılmalıdır. Emniyet standartlarına uymasına özen gösterin.

Anneye Gerekecek Malzemeler Ve Eşyalar Nelerdir?

Mama sandalyesi. Yüksek, tepsisi kolayca çıkarılıp takılabilen, bebeğin kafasını destekleyebilecek bir arkalık ve kalite onay belgesi olması uygun olur.
Taşınabilir mama koltuğu. Bir restauranta ve gezmeye gittiğinizde faydalı olur. Düşmeyi önleyen bir kapanma sistemi olmasına, çocuğun bacak arasından bir kayışın tutulup yandan düşmesinin engellenmesi gerekir. Bu koltuğu cam bir masa üzerine asla koymayın.

Çocuk Parkı. Tahta çocuk parkları çocuğun ayağa kalkmayı öğrenmesi açısından faydalı olur. Ağlı olan çocuk parkları çocuğun düşmesi halinde yumuşak bir düşüş gerçekleştirmesine yardımcı olduğundan daha uygundur. Ağın ince gözlü olmasına, parmaklıkların arasının 4 cm”den fazla olmamasına kolayca yırtılmayan vinil döşeme olmasına, metal menteşe olmasına dikkat edin.

Merdiven başında ve kapı girişlerinde kullanılmak üzere emniyet parmaklığı. Sağlam bir ağ ve metal tasarım olmasına dikkat edin ve mandalını ve kilidini kapamak kolay olsun.
Bebeğiniz İçin Güvenlik Tedbirleri

Doğumdan ve bebeğiniz gezinmeye başlamadan önce evinizdeki güvenlik tedbirlerini bir gözden geçirin.
Bir yangın alarmı sistemi.
Elektrik prizleri için koruyucular
Mobilyanın köşeleri için korumalar
Kapılar, dolaplar, çekmeceler buzdolabı ve video için kilit
Fırın ve ocak için koruma.
Su ısıtıcısı, ütü ve tost makinası için gerilebilir esnek tablo.
Merdiven başı ve sonuna, mutfak kapısına örgü kapı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz