Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?

bebeklerin tırnak kesimi

Derin mi kestim, az mı kestim, ne kadar kesmeliyim, canını mı yaktım, yüzünü çizmesin, içinde mikrop birikmesin… Bütün yeni anneler için bu sorular kaygı uyandırıcı olmuştur. Bebeğinizin tırnağını kolayca kesmke için vereceğimiz tüyolar işinize yarayabilir.

Tırnak Makası Seçimi

İşlemlere başlamadan önce yapmanız gereken ilk iş bebeklere uygun tırnak makası seçmelisiniz. Küçük bebeğinizin tırnaklarını en rahat onun uyuduğundan emin olduğunuz an kesebilirsiniz. Bunun için ufak şeylerden irkmediğinden emin olmalısınız. Çünkü bebeklerimiz uyuyor gibi gözükse de tam olarak dalmış olmayabilir ve ani bir hareketle ilk oynatacağı uzvu eli olacaktır.

Ne Zaman Kesilmeli?

Çoğu insanda olduğu gibi bebeklerde en doğru tırnak kesim zamanı banyo sonrasıdır. Suyun altında yumuşayan tırnakları kesmek hem zahmetsiz hem de acısız olacaktır. Eğer tırnaklarını o uyanıkken kesecekseniz acılı kazaları engellemek için o minik parmakları sıkıca tutmanız gerekmektedir. Ellerini sürekli kapatıp açma gereği duyacağından bu durum tırnak kesmek yerine parmak uçları yaralamanıza sebep olabilir. O nedenle yukarıda bahsettiğimiz gibi uykuda tırnak kesmek daha akıllıca olcaktır. Zaten banyodan sonra bebekler genellikle rahat bir uykuya dalarlar.

Tırnak Şekli Çok Önemlidir

Tırnakları keserken bebeğinizin tırnak şeklini çok iyi seçmelisiniz. Onun tırnak yapısına uygun bir kesim ve kavis vermelisiniz. Uygun olmayan kesim şekli ile beebeğinizin tırnaklarının şekli bozulabilir. Bu durum ayak tırnaklarını keserken daha kolaydır. Düz şekilde kesebilirsiniz. Kesim işlemi bittikten sonra pürüzleri ortadan kaldırın. Böylece yüzünü ve vücudunu çizmesini engelleyeceksiniz. Bunu bebek törpüsü ile yapabilirsiniz.

Yanlışlıkla Parmağı Keserseniz

Bebeğinizin tırnaklarını keserken kazayla eğer parmağını keserseniz panik yapmadan gazlı bir bezle silin. Kan çok çabuk duracaktır. Aynı zamanda anne sütü damlatabilirsiniz. Anne sütü, yaraların çok daha hızlı bir şekilde kapanmasına yardımcı olacaktır. Bunu sadece tırnak kesikleri için değil diğer ufak yaralanmalar için de kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz