Bebekler Doğduğunda Neden Cildinde Beyazlık Olur?

Verniks Kazeoza denilen bu beyaz tabaka, bebeğin ilk koruma kalkanıdır. kremsi yapı, daha anne karnında bebeği korumaya başlar, ta ki ilk banyosuna kadar…, bebeğin ilk banyosunun biraz ertelenmesi iyi olur. gebeliğin son 3 ayında oluşmaya başlar. Zamanından erken doğan bebeklerin cildi daha yoğun verniks tabakasıyla örtülüyken, zamanından geç doğan bebeklerde verniks tabakasının azalır.

Yapılan bir araştırmada; verniksin içinde bağışıklığı destekleyen 40’a yakın protein maddesi bulunmuştur. Bu protein maddelerinin yarısının ise sadece vernikse özel olduğu, başka hiçbir şeyde bulunmadığı belirtilmiştir. Yine bazı proteinlerin mikropları yok edici özelliği olduğu saptanmıştir. Verniksin bebek için faydaları oldukça fazladır.

Bebeği Enfeksiyonlara Karşı Korur

Anne karnında rahim içi sıvısında büyümeye başlayan bebek, hamileliğin 10. haftasından sonra böbreklerinin gelişimiyle birlikte idrarını yapmaya başlar. Içinde bulunduğu amniyon Sıvısı ile birlikte tehlikelere karşı verniks yapısı sayesinde korunur.

Doğumu kolaylaştırır

Verniksin yapısı kremsi ve yumuşaktır. Doğum sırasında bebeğin cildinde bulunan bu kaygan tabaka, doğumun daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine ve bebeğin doğum kanalından daha rahat geçmesine olanak tanır. Bu sayede, hem bebek daha stressiz bir şekilde dünyaya gelir hem de anne için daha kolay bir doğum gerçekleşmiş olur.

Isi Farkının Risklerine Karşı Bebeğinizi Korur

Anne karnındaki sıcaklık ile doğumhanedeki sıcaklık arasındaki farka bebeğin uyumunu kolaylaştırır. Böylelikle bebeğin ısı şoku yaşamasını engeller. Bebeğin Cildi İçin En Sağlıklı Nemlendirici Görevi Görür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz