Bebekler Neden Güzel Kokar?

bebekler neden güzel kokar

Halk arasında ” Bebek kokusu, cennet kokusu… ” tabiri sık sık kullanılır. Özellikle yeni doğan bebeklerin kendilerine has o muhteşem kokuları, onların saflık ve tazeliklerinin en büyük belirtisidir. Peki bu, insanda hoş duygular uyandıran kokunun sebebi nedir?

Bebekler Neden Güzel Kokuyor?

Bilim adamlarına göre yeni doğan bebeklerin yaydıkları bu koku, kıl köklerinden gelmektedir. Özellikle yüz ve saç bölgesinde daha çok duyulan cennet kokusu, kıl köklerin biriken yağların yaydıkları bir koku çeşididir. Doğumdan itibaren anne sütü alan bir bebek ile hazır mama kullanan bir bebek arasında koku değişikliği söz konusu olmaktadır. Bunun nedeni kıl köklerindeki yağ bezlerinin beslenmeye bağlı olarak koku değiştirmesidir.

Bebek kokusunun bu derece güzel olmasının bir nedeni de yıkanma sonrasında oluşan ferah kokunun bebeklerin ciltlerinde uzun süre kalmasıdır. Ter bezleri çalışmadığı için terleme sorunu olmayan yeni doğan bebekler, her zaman yeni yıkanmış gibi güzel kokmaktadır.

Her anne babaya evladı cennet kokulu gelmektedir. Ancak şu bir gerçek ki yeni doğan bebekler yanlarına yaklaşan herkese cennet kokusu yaymaktadır. Saflık ve tazeliklerinin bir göstergesi olan bu koku, bebeklerde sadece ilk haftalarda olup ilerleyen zamanlarda beslenme alışkanlıklarına göre değişiklik göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz