Bebeklerde 17. Ay Gelişimi

17 aylık bebek gelişimi nin bir buçuk yılına yaklaşırken çoğu hareketini çevresinde ona yardımcı olacak insanlardan bağımsız şekilde gerçekleştirmeye başlar. El becerilerinin gelişmesi sayesinde kalem, kaşık ve benzeri ince uzun gereçlerin kullanım amacını daha net bir şekilde kavrayan bebek, dış dünya ile bağlarını her geçen gün genişletir. Özellikle bazı bebeklerin kâğıt ile birlikte duvar ve yerlere de kalem ile şekiller ve çizgiler yapması mümkündür.

Bu durumda ailenin bebeği cezalandırmasındansa, mümkünse kir ve leke tutmayan duvar boyaları ile bebeğin hevesini kırmaması gerekmektedir. Yetişkin yaşlarda ortaya çıkan pek çok özel yeteneğin 1 ilâ 3 yaşları arasında kendini belli etmesi, ailenin çocuklarını bu yönde ilerletmesi için etkin bir ipucu niteliği taşımaktadır.

Diş gelişimi devam eden 17 aylık bebek gelişimi ile beraber kendi başına yemek yemeyi ve sert cisimleri kemirmeyi sever. Kaşık ya da ellerini kullanarak püre ve çorba tarzı yiyecekleri kendini tüketmeyi deneyen bebek, başarısız olduğunda aileden aldığı ufak tepki sonucunda başarıya ulaşana kadar bu denemesini sürdürmektedir. Bu evrede çocuğun elinden bu tarz gereçlerin alınması, uzuv kabiliyetlerini önleyici etken olarak belirtildiğinden dolayı, davranışların kısıtlanmaması tavsiye edilmektedir.

Sesli iletişiminin doruk noktasına gelen 17 aylık bebek gelişimi nin bu zaman aralığında kelime dağarcığını da arttırır. 25 ilâ 40 kelime arası bir bilgiye sahip olarak tüm aile bireyleri, basit hayvanlar, sevdiği oyuncaklar ve evdeki bazı eşyaları parmak ve isim yolu ile gösterebilir. Ailenin parmakla gösterdiğinde anlamamış numarası yaparak ismini söylemesini sağlamaya çalışması, bebeğin kelime öğrenme becerisi ve hızını arttıran faktörlerdendir.

Müzik kulağı olarak tabir edilen melodi ve ritim bilgisi yoğunlukla görülebilir. Sevdiği şarkıların ezgilerini mırıldanan bebek, ortamda çalan şarkının ritmine de el ve ayaklarını sallayarak eşlik eder. Herhangi bir müzik aletini gördüğünde veya sesini duyduğunda olağan dışı heyecanlanan bebeğin ilerki yaşlarında da bu enstrümanı sevdiği ve genellikle yeteneği olduğu saptandığından, ailelerin el ve müzik becerisini geliştirme konusunda çocuklarına en küçük yaşlardan itibaren ellerinden gelen yardımı göstermeleri gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz