Bebeklerde 18. Ay Gelişimi

Bir buçuk yaşına basan bebek, artık pek çok anlamda okul öncesi zamanın niteliklerini göstermektedir. Her ne kadar halen aileye bağımlı ve pek çok davranışını kendi kendine gerçekleştiremiyor olsa da, dış dünyaya karşı olan merakı ve keşfetme isteği sayesinde yaşamsal aktivitelerini tek başına yapabilmeyi öğrenmeye başlamıştır.

Eşyaları tutma ve bırakma kabiliyeti geliştiğinden dolayı bardak, tabak ve benzeri gereçleri bir yerden alıp başka bir yere götürebilir. Bardaktaki suyu dökmeden yudumlar hâklinde içip, püre ve benzeri katı gıdaları kendi başına yiyebilir. Yemek sırasında beğendiği veya beğenmediği gıdaları görünüş ve kokularından ayırt ederek tabak içerisindeki ayrımını yapabilir.

18 aylık bebek gelişimi nin bu sürecine kadar etrafı tanımak için eşyaları ağzına götürmeyi seçerken bu raddeden sonra parmaklarını ve burnunu kullanmaya başlar. Organik olsun veya olmasın tüm eşyaların kokusunu alarak tanımaya çalışan bebek, bu duyu ile bir şey elde edemiyor ise tüm çevresini el yordamı ile incelemeyi seçer.

Kelime hafızası elli veya atmış kelimeye kadar çıkabilirken, ikili veya üçlü birleşimleri idrak edebilmeye başlar. Her türlü boyut ve renk ayrımlarını yaparak çevresindeki eşyaları bu yolda sınıflandırabilir. Aile bireylerinden gelen istekleri karşılıksız bırakmayarak, yanlış yaparak doğruyu bulma yolunu tercih eder.

Algıları yetişkin bir insana göre kat be kat açık olan 18 aylık bebek gelişimi nin bu evresinde plan ve kurgu yaratmaya başlar. Sürekli olarak farklı aktivite ve davranış denemelerinde olan bebek, çevresindeki insanların yaptıklarına karşı ne tepki verdiği zihnine kaydeder. Aynı davranışı sergilemek istediğinde çevresinden gelecek tepkiyi bildiğinden dolayı, yasaklara ulaşabilmek için farklı taklitlere başvurabilir. Her ne kadar ailenin bu taklitlere inanması oldukça zor olsa da, bu durumun işe yaramayacağı kibar ve anlaşılabilir bir dil kullanılarak sabırla anlatılmalıdır.

18 aylık bebek gelişimi süresince kendi başına davranabilmenin ve kendi kendine yetebilmenin zevkini yaşayan bebek ev içinde yanında kimse olmadan dolaşabilir. Bu durum bir süre boyunca keyif verse de, hoşlanmadığı bir durumda hızla anne veya babanın yanına koşarak ihtiyacı olduğunda orada olup olmayacaklarını kontrol eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz