Bebeklerde 20. Ay Gelişimi

20 aylık bebek anneye pek çok konuda yardım etmek isteyecektir. Bir buçuk yaşını tamamlanmıştır. Pek çok basit konuda bebeğin size yardımcı olabileceğini göreceksiniz. Evde ya da mutfakta yaptığınız pek çok işe dahil olmak isteyen bebek kirli çamaşırları sepete yerleştirmenizde size yardımcı olacak ve bunun yanında sizi pek çok konuda taklit edecektir. Makineye çamaşır taşıyabilir ve bunun yanında düğmeye de rahatlıkla basabilir. Bu dönemde bebeğiniz koşmaya başlayacaktır.

Aynı zamanda merdiven çıkması da son derece kolay olacaktır. Merdiven çıkmak çocuğunuz için basit olabilir ama inerken zorluk yaşayacaktır. Kendine ait fikirlerinin olmasına alışmanız gerekmektedir. Aynı zamanda 20 aylık bebek arkadaşlarına vurma konusunda da hareketli olabilir. Bu durum son derece normal karşılanmalıdır. Genellikle merak duygusu nedeniyle pek çok şeyi deneyerek öğrenmesi söz konusu olacaktır.

20 aylık bebeklerde aynı zamanda paylaşmayı öğrenmek konusunda zorlu bir dönem geçirmektedir. Genellikle çocukların 3 yaşına kadar daha çok benmerkezci olduğu bilinmektedir. Ancak bu dönemde çocuğun paylaşmayı öğrenme konusunda eğitilmesi gerekmektedir. “Benim, “senin, “annenin”, “babanın” gibi kavramlar çocuğun hayatında daha çok yer etmeye başlayacaktır. Aynı zamanda bebeğe elinizdeki herhangi bir şeyi paylaşmak istediğinizi de söyleyebilirsiniz.

Genellikle tek başına büyüyen çocuklar paylaşma duygusunu öğrenmek konusunda sorun yaşayabilmektedir. Ancak kardeşi ile büyüyen bebeklerin bu konuda daha az sıkıntı yaşadığı görülecektir. Genellikle çocukların çok geç öğrendiği paylaşma davranışı için çocuğun zorlanmaması gerekir. Çocuğun tam anlamıyla bu duyguyu öğrenebilmesi için biraz sabırlı davranmak gerekmektedir.

20 aylık bebeklerde aynı zamanda kardeş kıskançlığı da yaşayabilir. Genellikle kardeşler arasında yaş farkının az olduğu zamanlarda kardeş kıskançlığı daha çok ön plana çıkacaktır. Genellikle yeni gelen küçük kardeşle daha çok ilgilenilmesi büyük kardeşin kıskançlık yaşamasına neden olacaktır. 20 aylık bebek gelişimi konusunda bazı noktalarda desteklenmelidir.

Bu noktalardan biri ona basit görevlerin verilmesi ve bu şekilde onun kontrol altına alınmaya sağlanmasıdır. Aynı zamanda emzik kullanma alışkanlığı varsa bunun önüne geçmelisiniz.  20 aylık bebek pek çok şeyi taklit etmek istediğinde buna engel olmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz