Bebeklerde Damak Düşmesi

Bebeklerde damak düşmesi yenidoğan bebeğin süt emerken anneyi iyi kavramaması, emdiği sütü akıtması ve emerken ağızdan şapırtılı sesler gelmesi nedeniyle halk ağzında adlandırılan bir durumdur. Doktorlar bebeklerde damak düşmesi diye bir durumu kabul etmezler. Doktorlara göre bu durum bebeğin henüz emmeyi öğrenememesinden kaynaklanan bir sorundur ve ilerleyen aylarda düzelecektir.

Peki gerçekten damak düşmesi diye bir durum var mıdır?

Eskiden sağlık hizmetleri yetrince gelişmemiş ve yayılmamış olduğundan bir kısım sağlık sorunları tecrübe yoluyla çözüme kavuşturulurdu. Özellikle bebek sağlığı konusunda yaşlı kadınların tecrübelerinden faydalanılırdı. Şimdi bir çok kişinin “koca karı ilacı” diye burun kıvırdığı tedavi yöntemleri o dönemlerde başka bir imkan olmadığından tek çözüm yoluydu. Aslına bakılırsa faydalı da olabiliyordu.

Günümüzde tıbbın ilerlemesi ve sağlık hizmetlerinin herkese ulaşması neticesinde bunlara ihtiyaç kalmadı. Ancak tecrübe göz ardı edilemez. Bir doktorda dahi öncelikli aranan nitelik tecrübeli olmasıdır.

Sonuç olarak; damak düşmesi şu şekilde açıklanabilir. Bebek emmek için damağını kullanmaktadır. Bu nedenle bebeğin damağındaki bir rahatsızlık sağlıklı emmesini engelleyecektir. Damak düşmesi sütü geç inen annelerin bebeklerinde daha sık görülmektedir. Buradan hareketle damak düşmesi; emmek için kendini zorlayan bebekte henüz yapısı esnek olan damağının dile doğru yaklaşması şeklinde açıklanabilir.

Böyle bir durum gerçekleştiğinde bebek tekrar emmekte zorlanır. Çözüm olarak; parmağınızla çok hafifçe ve incitmeden damağı yukarı kaldırabilirsiniz. Eğer düzeliyorsa damak düşmesi diye bir durum vardır. Karar sizin; hayat tecrübesi mi, günümüz tıbbı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz