Bebeklerde Emzirmenin Önemi

Emzirme işlemi bebek ile anne arasındaki iletişimin ve sevginin en çok hissedildiği bir temas türüdür. Annenin emzirme işlemi sırasında uygulayacağı ufak dokunuşlar, göz teması ve bebekle konuşması bu temasın gücünü en üst seviyeye çıkartacaktır. Bebeğin, genellikle etrafında duran ve bakımında yardımcı olan diğer bireylerle kuramayacağı bu anne – bebek ilişkisi, aynı zamanda bebeğin güven duygusunun da meydana gelmesinde büyük pay sahibidir.

Bebekler Duyguları Hissedebilir

Bebek emzirme sırasında annesinin duygularını hissedebilir. Bu evrede annenin vereceği bazı olumsuz duygular ve tepkiler bu süreci kötü yönde etkileyebilir. Annenin doğumdan sonraki zamanda yaşadığı mutluluğu, huzuru ve kendine güveni, bebeğin gereksinimlerine doğru bir şekilde ve uygun zamanda yanıt vermesine de katkı sağlamaktadır.

Bebek ile anne arasında ilk zamanlarda yaşanan ağlamalar, memeyi istememe, yeterli beslenme için ilgiyi devam ettirememe gibi durumlar her anne – bebek ilişkisinde olabileceği için normal sayılır. Annenin kendi bebeğini keşfetmesi ve kendine olan güvenini sağlaması bir dönemdir. Emzirme işlemi bebeğin doğumundan sonra geçen altı aylık süre esnasında duygusal bağlanmanın da bir parçası olarak kabul edilmektedir. Altı aylık süreçten sonra başlanan ek gıdaların bebeğe yedirilmesi de bebeğin memeye karşı olan ilgisini de azaltmaya başlayabilir.

Bu ilgi azalması annelerde genellikle panik ve endişeye neden olmaktadır fakat bebeğin yeni gıdaları tanıması ve farklı lezzetleri tatmasıyla meydana gelen bu durum son derece normal karşılanmalıdır. Emzirme işleminin bitirilmesi, bebeğin psikolojisi ve bazı çeşitli kriterlerle birlikte annenin de hazır olması gereken bir durumdur.

Emme işleminin bebeğin psikolojik gelişiminin dışında fiziksel gelişimine de katkısı oldukça fazladır. Bebeği memeden kesme kararı bir anda değil zamanla gerçekleştirilmelidir. Genellikle bu konuda annelerin sık yaptığı hata, annenin bir hafta gibi süreyle bebekten ayrı kalıp memeyi unutmasını sağlamaya çalışmasıdır.

Bebekte bu durum karşısında, güvendiği ve kendisinin karnını doyurduğu annesiyle beraber aynı esnada huzur verici varlığının da kaybolmasıyla birlikte gittikçe kaygı durumu ortaya çıkacaktır. Her şey zincirleme olduğundan dolayı da buna bağlı olarak bebekte uyku problemleri ve annenin varlığını her zaman yanında isteme gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz