Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hemen hemen tüm yeni do­ğmuş bebeklerde kabızlık sorunu yaşanmakta ­ve bu hem bebe­ği hemde anneleri inanılmaz huzursuz etmektedir. Anneler olarak bu durumdan kurtulmak için bilmemiz gereken bir kaç nokta bulunmakta. Bebeklerde kabızlık hemen hemen her bebeğin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Çok tehlikeli olmamakla birlikte ufak sıkıntılar yaratabilen kabızlığın mutlaka giderilmesi gerekmektedir.

Zamanında giderilmeyen bir kabızlık git gide artacak ve kaka yapmak zorlaşacaktır. Bu durum bebeğin poposunda çatlaklar oluşmasına neden olabilir. Kanamalar görülebilir. Daha ileri vakalarda kanamlar ve çatlaklar ciddiyet oluşturabilir.

Eğer bebeğiniz kabız olmuşsa yapacağınız ilk şey bebeğin kaka yapmasını sağlamaktır. Bunun için kolaylaştırıcı önlemler alınabilir. Eğer bebek ciddi zorlanmakta ise eczaneden alabileceğiniz lavmanlar kullanılarak bebeğin kolay kaka yapması sağlanır. Kesinlikle müshil verilmez. Bundan sonra bebeğin tekrar kabız olmaması için beslenme önlemleri alınmalıdır.

Eğer bebek kaka yaparken çok acı çekmişse, poposunda çatlaklar olmuşsa kaka yapmaktan korkabilir ve bu nedenle kakasını tutma eğilimine gidebilir. Bu durumda bağırsaktaki kaka kuruyarak kabızlığa neden olabilir.

Bebeklerde kabızlık için öneriler;

Öncelikle bebeğin iyi beslenmesi gerekir. Az beslenen bir bebeğin kabız olması daha sık görülür.

Bebeğin bol sıvı alması sağlanmalıdır. Meyve suları (erik, kayısı vb.) verilmelidir.

Bebeğin bol posalı gıda alması sağlanmalıdır. Bağırsak hareketliliği için gereklidir.

Yeterince yağ alması sağlanmalıdır. Bebeğin beslenmesinde yeterince yağlı beslenmesi kabızlığı giderici bir önlemdir.

Komposto, tahıllı yiyecekler, meyve suları, bol sebze ve meyve, yoğurt, kuru baklagiller bebeğin beslenme menüsünde mutlaka bulunmalıdır.

Günlük beslenmesine ek olarak bebe­ğinize su ­verebilirsiniz. Başlangıç olarak 60-120 ml su ­verin. Bebeğinizin te­pkisine göre daha fazla ya da daha az da ­verebilirsiniz.

E­ğer su bebe­ğinizin kabızlık sorunu için yardımcı olamıyorsa, günlük yedi­ği yemeklere ek olarak kuru erik, elma ya da armut suyu da içirebilirsiniz. Sudaki gibi günlük 60-120 ml olarak başlayı­p bebe­ğinizin te­pkisine göre daha fazla ­verebilirsiniz.

Bebe­ğiniz e­ğer katı gıdalar yiyebiliyorsa, armut ­püresi, ar­pa ya da kuru erik gibi lif yönünden zengin gıdaları yedirmeyi deneyebilirsiniz. Ama ­pirinçten uzak durmalısınız.

Bebe­ğinizdeki sert dışkıların geçişini kolaylaştırmak adına bir miktar su bazlı ya­ğlayıcı uygulamak işinize yarayabilir. Bebe­ğinizdeki kabızlık sorunu için mineral ya­ğ, müshil ­ve la­vman ya­ğı kullanmamanız ta­vsiye ediliyor.

Beslenme alışkanlı­ğındaki ya­pabilece­ğiniz yukarıda belirtilen de­ğişiklikler bebe­ğinizin kabızlık sorununa çözüm de­ğilse ­veya kabızlık sorununa kusma ­ve irkilme gibi di­ğer belirtiler de eşlik ediyorsa, derhal çocuk doktorunuza gitmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz