Bebeklerde Pişik Sorunu

çocuklarda pişik

Bebeğimizin poposu belki de bebek cildinin en hassas bölgesidir. Ancak bu hassas bölge sık sık kızarır, tahriş olur. Pamuklara sarıp sarmalamak istediğimiz bebeğimizin poposunu kızarık görmek biz anneleri kahreder.

Bizim o kadar titizlenmemize rağmen peki neden pişik olur?

Pişik oluşmasına yol açan nedenlerden biri diş çıkarma olabilir. Bebeğimiz, çıkmaya çalışan dişlerinin sızısıyla kıvranırken bir de kızarık ve acılı bir popoyla başa çıkmak zorunda kalabilir ve bu onu kat kat huysuzlaştırabilir. Bunun nedeni diş çıkarmasını kolaylaştıran salgıların dışkıyla atılırken o narin popo derisini tahriş etmesidir. Diş çıkarma bir süreç olduğu için diş çıkana kadar zaman zaman pişik maalesef tekrarlayabilir.

Bir başka neden geçirmekte olduğu ishal olabilir. Günde en az 4-5 kez kaka yapan bir bebeğin her defasında poposu bir öncekinden daha kızarık bir hal alabilir. Her türlü krem ve ilacı denemiş olsanız bile ishal kesilene kadar kızarıklık devam edebilir. Ancak ishal kesildiği zaman poposu eski rengine ve dokusuna kavuşabilir. O nedenle ishal pişik için çok önemli! İshal tedavi edilirse, pişik de peşinden iyileşir.

Yakın dönemde kullanılan ilaçlar özellikle antibiyotikler de pişik oluşumuna katkıda bulunabilir. Bu ilaçlar ishal yaparak pişiğe yol açabileceği gibi, ishal olmaksızın doğrudan dışkının doğasını değiştirerek de pişik yapabilir.

Bazen de kullanılan hazır bezler veya ıslak mendiller bebeğimizin poposuyla uyum sağlayamaz ve tahrişe yol açar. Özellikle ısrarla devam eden pişiklerde marka değişimine gitmek sorunu kolaylıkla çözebilir.

Pişik eğer üç günden uzun sürüyorsa tabloya sıklıkla mantar da eklenir. Uzun süreli pişiklerde pişik görünümlü başka hastalıkları atlamamak ve uygun tedaviyi almak için doktora başvurmak gerekir.

Bebeğimizin bezini değiştirirken kızarık bir popoyla karşılaşmamak için alınabilecek en basit önlem, bezini sık sık değiştirmektir. Asidik içerik taşıyan çiş ve kakanın uzun süre poposuna temas etmesi cildine zarar verecektir. Bebeğimiz her kaka yaptığında ılık suyla yıkamak bu tahriş edici maddelerin daha kolay uzaklaştırılmasını sağlar.

Piyasada birçok marka pişik kremi mevcut ama bazen bebeğimizin poposuna en iyi geleni deneme yanılma yöntemiyle tespit etmek gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz