Bebeklerde Yabancı Dil Eğitimi

bebeklerde yabancı dil

Çocukların birden fazla dili aynı anda öğrenirken bazı sorunlar yaşayabileceği ile ilgili yaygın görüşler vardır. Genel bilgilerin aksine her zaman bu sorunlar birden fazla dil öğrendiği için yaşanmaz. Bazı ebeveynler eğer bir çocuk aynı anda birden fazla lisan duyuyorsa kafasının karışabileceğini ve aradaki farkı anlayamayacağını düşünür. Oysa uzmanlara göre doğumdan itibaren tüm bebekler bir çok lisan arasındaki farkı algılayabilecek donanıma sahiptir.

Doğumdan sonra bebekler birbirine çok benzeyen dilleri ayırt etmekte zorlansa bile 6.aydan itibaren bunu rahatlıkla başarabilir. Birden fazla dil öğrenmenin konuşmada gecikmelere neden olduğu düşünülmektedir. Gerçekte bu gecikme geçicidir ve her çocukta yaşanacak diye genel bir kural yoktur.

Ne yazık ki bazı ebeveynlere çocukların dil gelişimi için sadece tek bir dil öğretilmesiyle ilgili tavsiyeler verilmektedir. Ancak araştırmalar göstermektedir ki birden fazla dili aynı anda öğrenmek konuşmada gecikme yaşanmasına ya da dillerin birbirine karışmasına neden olmamaktadır. Aynı anda birden fazla lisan öğrenen çocukların kelimeleri birbirine karıştıracağı düşünülür. Bu durum da geçici bir durumdur. Çocuklar için bir dil diğerlerinden mutlaka baskın olacaktır. O lisanda diğerlerine kıyasla daha çok kelime bilmesi beklenir. Kelimelerin ara sıra karışması normal ve geçici bir durumdur. Zaman içinde her bir lisandaki kelime hazinesi güçlenecek ve lisanları birbirine karıştırmamaya başlayacaktır.

Bazen çocukların ifadelerin tam karşılığını bilmediği zaman farklı bir dilde cümleler geçirmesi de beklenen ve olağan durumdur. Biz yetişkinler bile tam karşılığı olmayan ifadeleri ana dilimizin içinde kullanabiliyoruz.

Çocuğunuzu ikinci bir lisan ile tanıştırmak için hiçbir zaman erken ya da geç değildir. Uzmanlara göre en ideal yaş aralığı doğumdan 3 yaşına kadar olan dönemdir. Bu dönem bebeklerin zihninin en açık ve esnek olduğu ve kendi ana dilini öğrendiği zamandır. İkinci en iyi zaman dilimi ise 4 ile 7 yaş arası olarak nitelendirilebilir. Üçüncü en iyi zaman ise 8 yaşından ergenlik çağına kadar olan dönemdir.

Ergenlik çağından sonra çocuklar başka bir dili kendi ana dilleri üzerinden düşünmeye ve o şekilde çevirmeye başlar. İkinci lisanı erkenden öğrenmek çok daha kolaydır ancak yeni bir lisan öğrenmek için hiçbir zaman geç değildir. Çocuklar sünger gibidir, çok doğru. Ancak hiçbir efor olmadan onların bir lisanı birden bire öğrenmesini bekleyemezsiniz. İkinci bir dili çocuğunuzla tanıştırmak bir altyapı ve devamlılık ister. Amaç gerçek hayatla ilgili olarak ilginç yollarla çocuğunuzun yeni bir dil öğrenmesine yardımcı olmak olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz