Bebekleri Sakinleştirme Yöntemleri Nelerdir?

bebekleri sakinleştirme

Yeni anne babalar için bir anda ağlamaya başlayan ve uzun süre ağlayan bir bebek çok yıpratıcı olabilir. Yeni doğan bir bebeğe bakmak tecrübesiz anne babalar için zaman zaman çok zorlayıcı olabilir. Ebeveynler bebek bakımı konusunda tecrübelendikçe farklı yöntemler geliştirerek bebeği sakinleştirmenin farklı yöntemlerini keşfedebiliyor. Ancak bu yöntemleri keşfedene kadar size yardımcı olması açısından bir kaç altın öneri;

Ağlayan bir bebekle nasıl baş edebilirsiniz?

Öncelikle sakin olun; ağlayan bir bebeği sakinleştirmek deneme yanılma yöntemi ile gerçekleşir. Bebeğinizin ağlayış tarzından neye ihtiyacı olduğunu zaman içinde keşfedebilirsiniz. Kitaplarda yer alan öneriler sizin bebeğiniz için işe yaramayabilir, ama denemeye değer. Ne yaparsanız yapın bebeğiniz sakinleşmiyor olabilir. Kolik ağlamaları olarak adlandırılan ve genellikle 3 haftadan 3 aya kadar sürebilen bu dönem yaygın görülen bir durumdur. Bebeğinizin sıkıntısını hissedin. Bebeğiniz açlıktan ağlıyorken kolik müziği koymak onu sakinleştirmeyecektir, ya da diş ağrısından sancı çekiyorken bezini değiştirmeniz onun acısını hafifletmez. Doğru zamanda doğru şeyleri yapmayı zamanla hissedeceksiniz.

Bebeğinizin sıkıntısını anlamanın en klasik yollarından biri serçe parmağınızı bebeğinizin ağzına götürüp emip emmediğini yoklamak olacaktır. Buradan hareketle aç olduğunu anlayabilir, ya da sadece emerek sakinleştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Bebeğiniz açlıktan ağlıyor olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak ona biberonla anne sütü ya da mama vermeyi deneyebilirsiniz.

Bebekler hareketten hoşlanırlar. Bebeğiniz ağlamaya başladığında onu sallamayı deneyerek hoşuna gidip gitmediğine bakabilirsiniz. Kimi bebekler beşikte sallanmaktan, kimi kucakta kimi de araba koltuğunda ileri geri sallanmaktan hoşlanabilir.

Bebeğinizi omuzlarınızdan yukarıya doğru kaldırın ve elleri ile boynunuzu kavramanızı sağlayın, ileri geri hareketlerle dans ederek şarkı söyleyin. Bebeğiniz sakinleştikçe siz de yavaşlayabilirsiniz. Sling ya da kanguru ile kendinize bağlayı. Yakın olmak bebekleri sakinleştirebilir. Kendinize bir sling aracılığıyla yakınlaştırırsanız bebeğiniz kalp atışlarınızı duyacak ve kendini güvende hissedebilecektir.

Bazı durumlarda bebeklerin ağlama sebebi acıdan, açlıktan, yorgunluktan, bezi ıslandığından ya da sallanmak istediğinden olmaz. Her bebeğin ağlamak için kendi nedeni vardır. Buna dayanabildiğiniz sürece ağlamasına izin vermekten başka yapacak bir şey olmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz