Bebeklerin Korkuları ve Çözümü

bebeklerin korkuları

Korku, öncelikle tanımlamamız gereken bence en önemli kelime, tehlike karşısın da habersiz anlık gelişen bir olay sonucu anti-sosyal bir davranıştır. Kişinin kendini korumak amacıyla gösterdiği normal bir tepkidir.

Bebeklerimizin korku durumları ile alakalı birçok örnek verilebilir, ama biz belli başlıca örneklerden başlayarak çocuklarınızın korkularının üstüne gitmesi konusunda nasıl yardımcı olabilirim sorularınıza bir açıdan cevap olacaktır.

Çocuklar kendinden güçlü ve zarar olabileceğini düşündüğü cisim, kişi, hayvan veya olaylardan korkarlar. Korkularının geçmesi veya korktuğu herhangi bir şeyden vazgeçmesinin sebebi, kendini ondan güçlü görmesi ve ona herhangi bir zarar veremeyeceğini inandığı zaman korkuları azalır.

Korkularının yenmesi konusunda onlara korktuğu cismi, kişiyi veya hayvanı ona tanıtın ve ondan daha güçlü olmadığına inandırın, onu incelemesine yardımcı olun.

Korktuğu şeyleri ona öğretin ve korkularının üstüne gitmesinin gerektiğini ve bunu alışkanlık haline getirmesini ancak sizlerin yardımı ile mümkündür.

Ağaç yaş iken eğilir sözleri bunun en güzel açıklamasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz