Bebeklerin Parmak Ucunda Yürümesi

bebeklerin parmak ucunda yürümesi

Çocuklar yeni yeni yürümeye başladıkları dönemde sürekli parmak ucunda hareket edebilir. Bu durum sık görülen bir durum olmakla beraber sürekli parmak ucunda yürüyüp yürümediği de sorgulanmalıdır. Bazı çocuklar eğlence olması için zaman zaman parmak ucunda yürüyebilir. Örneğin sokakta kaldırımda yürürken düz bir çizgi üzerinde yürüyebilmeyi denerler ve kendilerinde bunu da oyun haline getirerek parmak ucunda yürürler.

Diğer taraftan bebeğiniz sürekli parmak ucunda yürüyorsa doktorunuza durumu anlatmanızda yarar vardır. Pediatrik gelişim uzmanlarına göre, bu şekilde parmak ucunda yürümek birkaç probleme işaret edebilir. Özellikle prematüre doğan çocukları daha yakından gözlemlemeli, beyin felci ya da çift taraflı felcin bir işareti olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Bazen parmak ucunda yürüyen bebeklerin problemi fiziksel olabilir. Çok yaygın olmamakla birlikte aşil tendonlarının kısa olması ve bu durumun düz yürümeye imkan vermemesi de mümkündür. Aşil tendonlarının kısa olması durumu kolayca çözülebilir. Bir alternatif ameliyat edilmesi, diğer bir alternatif ise aşil tendonlarının esneme yöntemiyle uzatılması olabilir.

Sonuç olarak sık rastlanan bu durumda hangi sıklıkta ve ne kadar süre ile bu şekilde yürüdüğünü gözlemlemeli, gerektiğinde doktorunuza danışmaktan çekinmemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz