Mastit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

mastit

Göğüs kanallarında biriken süt tam olarak boşalmayabilir. Bunun nedenleri başında yeni doğmuş olan bebeğinizin emme  refleksinin daha tam olarak gelişmemiş olmasıdır ve yeterince ememediği için göğsünüzde süt birikir. Bu da göğüste şişliğe ve sertliğe neden olur. Bu tıkanıklığı açmanın yoluysa göğse çok sıcak suyla kompres uygulamak ve göğsü boşaltmaktır.

Beyaz lahana ve maydanozu bir tülbente sarıp, bunları çay gibi demlemek ve sonra göğse bastırmak suretiyle sıcak kompres yapmak mümkündür. Boşalttıktan sonra da iltihap olmasın diye soğuk kompres uygulamak gerekir. Her halükârda bir iki günden fazla sürerse hemen doktora gitmek gerekir.

Mastit nasıl oluşur?

İşte bu tıkanıklar sonucu dış etkenlerinde yardımıyla apse oluşursa mastit denilen (halk arasında süt sıtması, süt ateşi olarakta bilinir) hastalık meydana gelir. Göğüs pedi kullanılıyorsa, temizliğine dikkat edilmediği taktirde göğüs ucu çatlaklarından süt kanallarına kadar ilerleyen enfeksiyonlar oluşur. Bebeğinizin  ağzındaki mikroplar da aynı şekilde göğüs ucu çatlaklarından süt kanallarına kadar ilerler ve hastalığa sebep olurlar. Aşırı yorgunluk, stres ve yetersiz beslenmeler de bu hastalığı tetikler. Böyle bir durumda sütünüzün rengi açık yeşil olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Emzirmek iyileşmenizi hızlandıracaktır. Ateş halsizlik verdiği için kendinizi toparlamak için emzirirken kullanabileceğiniz bir ateş düşürücü alın. Ateşiniz düşmezse ılık bir duş alın ve göğsünüze sıcak kompres yapın. Bunlar kendinizi daha iyi hissettirecektir (sütü sağma işleminden önce yaparsanız göğsünüzü sağarken canınızın acıması hafifleyebilir).

Göğsünüzü kesinlikle boşaltın, bunun için süt pompası ya da sağım makinesi kullanabilirsiniz ya da çok acıyorsa biraz elinizle masaj yaparak sağmayı deneyebilirsiniz. Sağdığınız sütü bebeğinize biberonla verebilirsiniz. Sütünüzü sağsanız bile kesinlikle bebeğinizi emzirmeyi ihmal etmeyin. Meme ucu çatlaklarının da çabuk iyileşmesi için emzirmek daha faydalıdır. Bunun için bazı kremler faydalı olmaktadır ancak emzirmenin yararı daha büyüktür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz