Kolik Olan Bebeği Sakinleştirme Yolları Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde ara vermeden ağladığı durumlar sık görülebilir. Bebeğiniz 5 aydan küçükse ve haftanın en az 3 günü, 3 saatten daha fazla sürekli olarak ağlıyorsa büyük ihtimalle koliktir. Peki bebeğinizi dünyaya alışmaya çalıştığı ve sürekli ağladığı bu zor günlerinde asıl sakinleştirebilirsiniz?

Kolik bebeği sakinleştirmek için;

1-Sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Bazı bebekler göbek bölgelerine ılık su uygulanmasından hoşlanabilir. Sıcak su torbasını doldurarak araya bir havlu koyarak bebeğinizin göbeğine uygulamayı deneyebilirsiniz.

2-Sakinleştirici bir masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Bebeğiniz kendisine masaj yapılmasından çok hoşlanabilir ya da bu durumdan rahatsız olabilir. Nasıl tepki verdiğine dikkat ederek masaj uygulamayı deneyebilirsiniz.

3-Gürültü yaparak sakinleştirebilirsiniz. Bebekler anne rahmindeki gürültülü sesleri dışarıda da duyarsa rahatlayabilir. Bu yüzden saç kurutma makinası, elektrik süpürgesi gibi sesler bebeğinizin rahat ve huzurlu hissetmesine destek olabilir.

4-Sakinleştirmek için doğru yöntemi keşfetmeye çalışabilirsiniz. Bazı bebekler hareket, gürültü, aktiviteden hoşlanırken diğerleri daha az uyarılmak ister ve sessiz, karanlık ortamları tercih edebilir. Nasıl daha huzurlu olduğuna bakarak bebeğinize uygun ortamlar yaratabilirsiniz.

5-Probiyotikleri deneyebilirsiniz. Doktorunuzun da tavsiyesiyle bebeğinize kolik belirtilerini azaltmak için probiyotik verebilirsiniz.

6-Hareket ettirerek sakinleştirebilirsiniz. Bebekler sakince hareket ettirilmekten, sallanmaktan ya da annesine yakın bir şekilde taşınmaktan hoşlanabilir. Bebeğinizi slingde taşıyarak ona yakın olabilir, sizin göğsünüzde kalp atışınızı duyarak sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz.

7-Araba ile dolaştırabilirsiniz. Bazı ebeveynler araba ile bir tur atmanın kolik bebeklere iyi geldiğini görecektir. Hareket etmek, ses, titreşim bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

8-Ortamınızı değiştirebilirsiniz. Evin içerisinde kapalı olmak bebeğinizi ağlatıyor olabilir. Açık havayı deneyebilir, onu da alarak bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bebek arabasında huzur bulabilir, temiz hava, etraftaki gürültü onun sakinleşmesine yardımcı olabilir.

9-Pozisyonunu değiştirebilirsiniz. Bebeğiniz kucağınızda mutlu olabilir ancak huzursuzlanmaya başladığı zaman pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz. Zaman zaman dik tutmak zaman zaman da dizinize yatırmak onu mutlu edebilir.

10-Kundaklayarak huzur bulmasını sağlayabilirsiniz. Bebekler ellerinin kontrolleri dışında hareket etmesinden dolayı zaman zaman huzursuz olabilir. Bir battaniye ya da ince örtü yardımıyla yapılacak bir kundak onun kendisini daha huzurlu ve güvenli hissetmesine yardımcı olabilir.

11-Yıkayarak sakinleştirebilirsiniz. Kolik bir bebeği sakinleştirmek için ılık bir banyo işe yarayabilir. Suyun sesi bile onu sakinleştirebilir.

12-Emzik verebilirsiniz. Bebeklerdeki gaz kolik sebebi değildir. Ancak bazen ağladıkları için hava yutarlar ve bu da gaza sebep olabilir.

Bebeğinizi sakinleştirmek için bu yolları deneyebilirsiniz. Ancak yine de bebeğinizi susturamazsanız üzülmeyin. Ona sarılmanız, onu sallamanız, onunla konuşmanız bile yeterli olabilir. Kolik ile ilgili daha detaylı bilgileri görmek için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz