Bebekte Gaz Sancısı

bebeklerde gaz sancısı

Bebek büyütmenin en zor durumlarından biridir gaz sancısı. Bebeklerde gaz sancısı belirtileri; bebek durup dururken huysuzlanıyorsa, sürekli ağlıyorsa, bacaklarını karnına doğru çekiyorsa ve canı çok yanıyormuş gibi ağlıyorsa büyük bir ihtimalle gaz sorunuyla karşı karşıyasınız demektir.

Kolik Nedir?

Bebeklerde görülen bu duruma kolik denir. Bebeklerde bur durum normal seyrinde 2- 3 haftalıkken başlar, en sık dönemini ise 4 – 6 haftalıkken yaşar, genel olarak da bebek 3 aylık olunca biter. Bu süreç içinde gaz sancısını en az seviyeye çekmek için annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısının doğumdan iki hafta sonra başladığını ve bebeklerin yüzde 50’sinde 3 ay sürdüğünü yüzde 15’in ise 12 aya kadar devam eder. Bu duruma İnfantil kolik denir. Prof. Dr. Alp, “infantil kolik” denen yeni doğan gaz sancısının doğumdan iki hafta sonra başladığını, bebeklerin yüzde 40-50’sinde 3 ay sürdüğünü, yüzde 10’unda 12 aya kadar devam ettiğini söyledi.

Mama veya inek sütü ile beslenen bebeklerde gaz durumu daha fazla görülmektedir. Gaz sancısı olan bebekler için sakin bir ortam içinde ritmik ses dinletin. Anne karnındaki uğultuya benzeyen saç kurutma veya süpürge sesi gaz sancısını biraz sakinleştirecektir. Sesler bebeğin psikolojik yapısını etkilediği ve dikkat ettiği bilinen bir gerçektir.

Arabayla dolaştırmak, kucakta hafif sallamak bebeğinizi sakinleştirecektir. Beslenen bebeğin gazını çıkarması için sakin bir ortamda bırakılması veya karına ve ayaklarına masaj yapılması bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebeğinizi ılık su ile yıkamaya dikkat edin.

Emziren Annelerin Yememesi Gereken Gıdalar

  • Lahana, karnabahar, brüksel lahanası, brokoli
  • kuru baklagiller, süt, soğan, sarımsak
  • baharatlı gıdalar, kahve, çay.

Bebeklerde ise, ayak topuğuna bir- iki damla Acı Elma Yağı sürülerek masaj yapılır. Ayrıca; Anason çayı veya Rezene çayı ndan bir iki damla içirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz