Besin Takviyeleri Kilo Aldırır mı?

besin takviyesi kilo aldırır mı

Besin takviyeleri zararlı mı, besin takviyesi nedir,protein tozu zararlı mı. Besin takviyelerinin zararlı olup olmadıklarını inceleyen yazımız.Özellikle spor salonlarında vücut geliştirmek isteyen kişilerin en yaygın olarak kullandıkları ürünler olan besin takviyeleri hakkında birçok tartışma vardır. Bu tartışmalardan bir tanesi de bu takviyelerin kilo aldırıp aldırmadıklarıdır.

Spor esnasında ve spor sonrasında daha enerjik kalmayı sağladığı söylenen besin takviyelerinin en yaygın olarak kullanılan protein tozlarıdır. Bu tozlar sayesinde vücudun normal hızda çalışan birçok bölümü uyarılır ve kişi kendini kısa süreli de olsa daha zinde hisseder. Ancak sonrasında ise bir yorgunluk hissetmesi kaçınılmazdır. Bunun en önemli sebebi ise normal hızda çalışması gereken vücuda aşırı yüklenmesi ve yorgunluğun tamamen yok edilmesinden ziyade ertelenmesine yol açmasıdır.

Böyle bir açıklama yaptıktan sonra başlığımızdaki sorunun da cevabını vermek daha anlaşılır olur. Başta protein tozları olmak üzere, kreatin, kafein, aminoasit karışımları, toz vitamin kokteylleri gibi ürünler vücuda aşırı bir enerji yani kalori yüklemesi yaparlar. Bu kalori yüklemesinin bir an önce vücutta yakılması gerekmektedir. Eğer yapılan spor, takviyenin gerektirdiği spordan daha az ise bu bir süre sonra kilo alımına yol açabilir. Burada önemli olan takviyelerle alınan kalorilerin, yapılan sporla çok çok fazlasıyla yakılması gerekmektedir.

Spor yapanların yanı sıra, yapmayan kişilerin de besin takviyesi aldıkları aşikârdır. Bu kişilerin birçoğu ise diyet yaptıkları için bu takviyelere ihtiyaç duyduklarını söylerler. Dolayısıyla vücuda alınan kaloriler hiçbir şekilde yakılmaz ve buna rağmen kilo vermek beklenir. Diyet yaptığı için halsiz düşüp enerji takviyeleri alan kişiler zaman içerisinde kilo vermek yerine kilo aldıklarını göreceklerdir.

Besin takviyelerini kullanırken Uzman Doktorunuza danışın ve o şekilde kullanın yoksa geri dönüşü olmayan olumsuz durumlara yakalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz