Beta Hcg Değerlerine Göre Gebelik Haftası

beta hcg

Gebelik için gerçekleştirilen idrar testi her ne kadar bir hamileliğin oluşup oluşmadığı konusunda bilgi verse de hangi haftada olunduğuyla ilgili bir karara varılmasına yardımcı olamamaktadır. Bunun için gebe olduğunuzu öğrendikten sonra hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Zira bazı gebelikler çeşitli nedenlere bağlı olarak problemli olabileceği gibi sonlandırılması gereken tehlikeli bir durumda da olabilmektedir. Tüm bunlar, gebeliğin seyrinin gebeliğin seyrinin ne şekilde ilerlediğini tespit etmek için uygulanan Beta Hcg değerleri ile saptanabilmektedir.

Peki Beta Hcg değerlerine göre gebelik haftası hesaplanabilir mi? Evet, bir kan testi olan Beta Hcg ile gebelik haftasının yaklaşık süresini hesaplamak mümkündür. Ancak haftanın belirlenmesi için uygulanmakta olan temel tetkik ultrasondur.

Hcg Değeri Neye Denir?

Erkekte bulunan sperm hücrelerinin kadınsa bulunan yumurtayı döllemesinin hemen sonrasında hücreler hızlı bir şekilde çoğalırlar. Bütün süreçte hücre sayısı da büyük bir hızla artar ve bebek de büyüdükçe değişim göstermeye başlar. Söz konusu bu hücrelerin bir bölümü bebeğin eşini, diğer bir bölümü ise kendisini oluşturur. Bebeğin döl yatağına ilk düşmüş olduğu an itibariyle anne vücudunda HCG olarak adlandırılan hormon salgılanır.

Sözünü etmiş olduğumuz bu HCG hormonu, döllenmeden sonraki ortalama 8. ve 9. günlerde salgılanmaktadır. Daha sonraki günlerde kandaki bu hormonun değeri hızlı bir şekilde artış göstermektedir. İkiye katlanma süresi olarak ifade erişmek olan Hcg hormonunun 2 kat üzerine çıkması sorumu gebeliğin ilk dönemlerinden yalnızca iki üç gün kadar kısa bir zamanda gerçekleşmektedir. Bundan daha sonraki dönemlerde ise yavaş bir şekilde ilerlemeye decathlon ederek 3-3 gün olan bu süre 4 güne kadar çıkabilmektedir.

Durumu kısaca özetlemek gerekirse Hcg düzeyinin 1200’ün altında olduğu dönemde iki katına çıkma süresi 48-72 saat aralığında, 1200-1600 düzeyinde iken 72-96 saat aralığında, 6000’in üzerindeyken de ikiye katlanma süresi 96 saatin üzerine çıkmaktadır.

Beta Hcg Değerlerine Göre Gebelik Haftası Yukarıda belirttiğimiz durumlardan yola çıkılarak Beta Hcg seviyesine göre anne adayının, gebeliğinin kaçıncı haftasında olduğunu kestirmek mümkün olabilmektedir. Buna göre gebelik haftasına göre son adet tarihinin üzerinden geçen hafta sayısı göz önünde bulundurularak normal olarak değerlendirilen seviyeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

3. gebelik haftası 5 ila 50 aralığında– 4. gebelik haftasında 3 ila 426 aralığında– 5. gebelik haftasında 19 ila 8340 aralığında– 6. gebelik haftasında 1080 ila 56500 aralığında– 7-12. gebelik haftasında 7650 ila 288000 aralığında– 13-16. gebelik haftasında 13300 ila 254000 aralığında– 17-24. gebelik haftasında 4060 ila 165000 aralığında– 25-40. gebelik haftasında 3640 ila 117000 aralığında

Yukarıdaki tablodan da görüldüğü üzere normal bir gebelik durumunda dahi kandaki Hcg değerlerinde önemli farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Bu aralıklarda bulunan değerler, ultrasonla da desteklenmesi halinde normal olarak gösterilmektedir. Zira gebelik haftasının hesaplanmasında yalnızca kandaki seviye bir başına yeterli olamamaktadır.

Yanı sıra mutlaka ultrason da gerekmektedir. Gebelik süreci boyunca düzenli olarak yapılan kan ölçümleri ile gebeliğin seyrinin aşağı yukarı kestirilmesi mümkün olabilmekle birlikte kan değerlerinde yer alan değerlerin uzun süreçleri ele alması dolayısı ile ultrason üzerinden plasenta ölçümü yapılabilmesi ve verdiği bilgilerin daha net ve kesin olması daha çok tercih konusu olmasını sağlamaktadır.

Gebeliklerde bazı anormal durumlara bağlı olarak Hcg değerlerinin düşük ya da yüksek olması söz konusu olabilmektedir. HCG değerlerinin düşük olması durumunda kimyasal gebelik, erken düşük, dış gebelik gibi durumların ortaya çıkması mümkündür. Mol gebelik durumunda ise HCG değerlerinin çok yüksek olmasından söz edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz