Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kanser riskini azaltır, kardiyovasküler bozuklukları önler ve ağız sağlığını korur. Cildin korunmasına yardımcı olan antioksidan ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Cildinizi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Antibakteriyel özellikleriyle çeşitli enfeksiyonlara neden olan bakterileri sizden uzak tutar.

Diyabetik insanların, plazma glukoz seviyelerinde azalma, insülin salgılanmasında artış ve aşırı susama (polidipsi) gibi semptomlardan kurtulmasını sağlar. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olur. Piyasada bulunan farklı çay türleri vardır. Yeşil çay, siyah çay, ebegümeci çayı ve papatya çayı yaygın olarak tüketilir. Çayın çok uzun bir zamandan beri insanlar üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Sıklıkla tüketilmesine rağmen, hem günümüzde hem de geçmişte yapılan çalışmalardan sonra ortaya çıkan birçok sağlık yararı vardır. Bu yararlar nedeniyle, yüksek oranda kafein içeren kahveden daha iyi bir alternatif olarak kabul edilmektedir. Yeşil ve siyah çaylar eşit derecede faydalıdır, ancak en az işlenen çay, beyaz çaydır ve bu da içerisinde yüksek düzeylerde bulunan fitokimyasalların korunmasına yardımcı olur.

En az işlenen çay olması nedeniyle üretimi, siyah çay veya yeşil çay üretimi için gereken süreden çok daha kısadır. Çin’de ortaya çıkmış olabileceği düşünülmektedir. Geçmişte Çin’in değişen hanedanları ile beyaz çay üretimi de değişti ve zamanla, bu çayın çeşitli türleri ortaya çıkmaya başladı.

Besin İçeriği Nedir? Vücudu hastalıkların oluşmasına karşı koruyan besin maddeleri ve antimikrobiyal nitelikler içerir. Tanen, florür, kateşin, polifenol gibi flavonoidler içerir. Bu bileşikler, bu çayın sağladığı çeşitli faydalardan sorumludur.

Antioksidan Bir Ajan Olarak Hareket Eder

Vücuttaki serbest radikaller, organların hasar görmesine yol açar. Bu serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan ve onları daha az yıkıcı yapan polifenoller içerir. Bir çalışma sonucu, bu çayın organların yanı sıra plazmanın antioksidan etkilerini artırabileceğini düşündürmektedir. Başka bir çalışma, beyaz çay özütünün hidrojen peroksit kaynaklı toksisite üzerindeki nöroprotektif etkisini araştırdı. Bu çalışmanın sonuçları, özütün antioksidan özellikleriyle nörolojik hücrenin korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Anti-aging Özellikler İçerir

Serbest radikaller, yaş ilerlemesi ile ilişkili diğer sorunlarla birlikte hızlandırılmış bir yaşlanma sürecine büyük ölçüde katkıda bulunur. Antioksidan özelliği ile beyaz çay, erken yaşlanma riskini azaltabilir.

Cilt Bakımına Destek Verir

Ayrıca cilt sağlığının ve parlaklığının korunmasına yardımcı olur. Bu çayın antioksidan içeriği, zarar görmüş cildin hızlı bir şekilde onarılmasına ve geri kazanılmasına yardımcı olduğu için kullanılması önerilir. Cildi ultraviyole ışığın etkilerine karşı korumada da yararlıdır.

Ağız Sağlığını Geliştirir

Beyaz çayın sağlık yararları arasında ağız sağlığını iyileştirme bulunmaktadır. Polifenoller, flavonoidler ve tanenlerin varlığı, plak oluşumuna neden olabilen çeşitli bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur. Bu çayda bulunan florür içeriği ayrıca diş çürüğü riskini azaltmada etkili olabilir.

Aslında, Dental Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, her bir fincanda yaklaşık % 34 florür bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu, çürük oluşumunu önlemek ve ağız sağlığını güçlendirmek için çalışabileceği anlamına gelebilir.

Kanseri Önler

Yeşil çay gibi, beyaz çay da akciğer kanseri gibi kanserlerin önlenmesinde faydalı olabilir. Araştırma, bu çayın potansiyel bir antikanser ve kemopreventif ajan olduğunu göstermiştir. Özütü, apoptoza (kötü hücrelerin ölümüne) neden olur ve akciğer kanserinde yeni hücre büyümesini önlemeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Antimutajenik özelliklere de sahiptir.

Diyabeti Kontrol Eder

Bir araştırma çalışması, düzenli olarak tüketilmesinin; aşırı susuzluk (polidipsi), plazma glukoz seviyelerinde azalma ve insülin salgılanmasında artış gibi semptomları azaltabileceğini ve diyabetik insanlarda bu konuda rahatlama sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Kardiyovasküler Sorunları Önler

Beyaz çay gibi çeşitli gıda ürünlerinde bulunan flavonoidler, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaktadır. Bu flavonoidler kan basıncını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca dislipidemi yani, endotel fonksiyonunun tedavisinde de yardımcı olur ve düşük dansiteli lipoprotein oksidasyonunu inhibe eder. Flavonoidler bakımından zengin bir çay olarak tüketilmesi, çeşitli kalp rahatsızlıklarının riskini azaltabilir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Yoğun programlar ve yanlış yiyecek seçimi kolayca kilo almanıza neden olabilir. Fiziksel egzersiz için zamanınız yoksa, kilo vermek kolay olmayabilir. Bir diyet planı ile yaşamak, bu tür durumlardan kurtulmanızı sağlayabilir. Bu diyetlerden bazılarında beyaz çay tüketilmesi önerilir. Peki neden, hiç merak ettiniz mi? Çalışmalar, düzenli tüketiminin, yağ hücrelerinin oluşum süreci olan adipogenezi önleyebileceğini ve adipositler olarak adlandırılan bu yağ hücrelerinin yaşam döngüsünü kontrol edebileceğini ileri sürmektedir.

Araştırmalar, beyaz ve yeşil çayın eşit oranda kateşin içerdiğini ortaya koymuştur. Kateşinler, yağ yakımını başlatmaya yardımcı olabilen ve metabolizmanızı hızlandıran antioksidan özelliklere sahip bitki bileşikleridir. Yani yakıcıdır. Diğer doğal yağ yakıcılar arasında greyfurt esansiyel yağı, kiraz, Hindistan cevizi yağı ve kemik suyu bulunur.

Kolesterolü Düşürür

Vücudunuzun kolesterole ihtiyacı vardır ancak çok fazla olması durumunda, atardamarlarda plak birikmesine ve damarların daralmasına ve sertleşmesine neden olabilir. Beyaz çay, kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak kalp sağlığınıza fayda sağlar. Bir hayvan çalışmasında, diyabetli sıçanlara beyaz çay özütü verildiğinde, kötü kolesterol seviyelerinin düştüğü görülmüştür.

İçerisinde Ne Kadar Kafein Var?

Bir büyük fincan içinde sadece 28 miligram kafein vardır. Kahve ya da yeşil çay gibi diğer kafeinli içeceklere kıyasla nispeten düşük seviyededir. Örneğin, bir fincan kahvede, fincan başına 95 miligramlık kafein vardır. Bu, beyaz çaydaki kafein miktarının 3 katından daha fazladır. Başka bir deyişle, enerjik bir destek sağlayabilir, ancak bağımlılık yapmaz ve yoksunluk belirtileriyle sonuçlanmaz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu çayın oldukça etkileyici bazı sağlık yararları olmasına rağmen, dengeli bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite ile birlikte kullanılmadıkça sağlığınızda bir fark yaratması pek olası değildir.

Ek olarak, mevcut araştırmaların çoğu hayvan ve test tüpü çalışmaları ile sınırlı olduğundan, bu çalışmaların sonuçlarının ne kadar uygulanabilir olduğunu söylemek zordur. Beyaz çayın sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini belirlemek için insanlar üzerinde daha fazla çalışma yapılmalıdır.

Beyaz çay yan etkileri esas olarak kafein içeriğinden ileri gelir ve uykusuzluk, baş dönmesi ya da gastrointestinal sorunları içerebilir. Hamile kadınlar ayrıca kafein alımının olumsuz etkilerden kaçınmak için günde 200 miligramdan fazla tüketmemelidir. Bununla birlikte, çoğu çay için, olumsuz semptomlar minimal tüketim ile güvenli bir seviyede tutulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz