Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Mutfaklarda genellikle baharat olarak kullanılan biberiye, çay olarak demlenerek de tüketilmektedir. Daha çok Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi olan biberiyenin faydaları öğrenildikçe tüm dünyada tüketimi de artmıştır. Çorbalara, yemeklere ve kozmetik ürünlere güzel koku verir, aynı zamanda bazı sağlık sorunlarına da şifa olur.

Biberiye aslında yaprak dökmeyen küçük bir ağaca benzerken, kokusu da çam ağacının kokusunu andırır. Bundan dolayı özellikle de pek hoş kokulu olamayan balık ve et yemeklerine koku vermesi için de tercih edilir. En çok hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına çare olduğu bilinen biberiye, hafızayı da güçlendirici etkiye sahiptir.

Biberiye ile ilgili yapılan çalışmalarda, çok güçlü bir antioksidan olduğu tespit edilmiştir. Özelliğinden dolayı vücuda giren, hücre çeperine zarar veren ve DNA’yı deforme eden; sonucunda ölüme bile neden olabilen partiküllerin etkisiz hale getirilmesinde rol oynamaktadır. Yine bilimsel olarak kanıtlanmış bir özellik olarak; biberiyenin yağının bakteriler ve enfeksiyonlarla mücadele etmede çok güçlü olduğundan bahsedilmektedir. Bu bağlamda hem biberiye, hem biberiye çayı, hem de biberiye yağının sağlığımıza çok önemli katkıları olduğu bir gerçektir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Biberiye, çok güçlü bir antioksidan ve antiinflamatuar özellikte olduğundan, biberiye çayı da; bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır. Zengin antioksidan kaynağı olduğu için zararlı partiküllerin etkisiz hale getirilmesinde önemli bir rol oynar.

Sindirim Sisteminin Dostudur

Biberiyenin mide ve bağırsak sağlığını desteklediği bilinmekte ve özellikle Avrupa’da biberiye hazımsızlığın tedavisinde doğal bir yardımcı olarak kullanılmaktadır. Hatta Almanya’da yapılan bazı araştırmalar ise, biberiye çayının karın ve mide ağrılarını tedavi edebileceğine dair veriler tespit edilmiştir.

Hafıza Ve Konsantrasyonu Güçlendirir

Araştırmacılara göre, biberiye çayı kan düzeylerine etki edebildiği için zihinsel ve bilişsel yeteneklere de pozitif bir etki verecektir. Kan akışının hızlanması sayesinde zihinsel yetiler de daha güçlü hale gelecektir.

Beyin Sağlığını Korur

Biberiyenin içinde bulunan karnosik asit; beyin sağlığına zarar verebilecek tehlikelerle savaşmaya yardımcı olacak özellikte bir maddedir. Uzmanlara göre, karnosik asit; Alzheimer ve benzeri beyin fonksiyonlarının yavaşlaması sonucu ortaya çıkan hastalıklara neden olan beta amiloid kaynaklı tehlikelerle mücadele edici güçtedir. Aynı bağlamda Japonya’da Kyoto Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir çalışmada biberiyenin, beynin çabuk yaşlanmasını önleyici etkisi olduğu da tespit edilmiştir.

Kanseri Önler

Biberiye bitkisi antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bununla birlikte araştırmalar sonucunda ham etanolik biberiye özünde (RO) diferansiyel anti-proliferatifler tespit edilmiştir. Biberiyenin bu özelliği, lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde negatif etki yaratmaktadır. Aynı bağlamda başka bir çalışmada ise, biberiyenin hem güçlü bir antiinflamatuar olduğu hem de kanserli hücre oluşumunu önlemede etkili olduğu verisi elde edilmiştir.

Göz Sağlığını Korur

Özellikle ilerleyen yaşla ortaya çıkan, kimi zaman da genetik faktörlerden kaynaklanabilen maküler dejenerasyon, yani görme yetisi kaybı sorunu için de biberiyenin önleyici etkileri tespit edilmiştir. Bu bağlamda yapılan bir çalışmada, biberiyenin sahip olduğu karnosik asit bileşeninin göz sağlığını koruyucu etki verdiği tespit edilmiştir.

Zihin Fonksiyonlarını Destekler

İlerleyen yaşla birlikte tüm vücut olduğu gibi zihin de belli fonksiyon kaybı yaşamaktadır. Biberiyenin içeriğinde bulunan faydalı elementlerin özellikle zihinsel yeteneği desteklediği düşünülmektedir. Bu bağlamda düzenli olarak biberiye çayı içerek zihin fonksiyonlarının desteklenebileceği bilinmektedir.

Bu konudaki bir araştırmaya göre; domates suyunun içine toz haline getirilmiş biberiye katarak içmenin hafızayı güçlendirdiği de tespit edilmiştir. Ancak biberiyenin faydalı olması dolayısıyla çok fazla biberiye çayı içmenin de bazı olumsuz etkileri olabileceğinin altı çiziliyor. Bu bakımdan günde 1 bardak biberiye çayı yeterli olabilmektedir.

Stresi Yatıştırır

Biberiye hoş kokulu bir bitkidir. Bu kokunun biberiye katılmış yemeklerde de, biberiye çayında da, biberiye yağında da kişiyi rahatlatıcı etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bakımdan aşırı yoğun, stresli günlere başlamadan sabahları ya da akşam bir fincan ılık biberiye çayı içmek sinirleri gevşetici, stresi azaltıcı etki yaratacaktır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Biberiyenin şifa verici özelliği yüzyıllardır bilinmektedir. Bununla birlikte biberiye çayının kilo vermeye ve özellikle de vücutta depolanan yağları yakmaya yardımcı olduğu da tespit edilmiştir. Zira biberiyenin içerdiği yağ yakıcı özellik kişinin kilo almasını engellerken, var olan yağların da daha hızlı yakılmasını sağlamaktadır. Bir de yemeklerden yaklaşık yarım saat önce içilen biberiye çayının kişide tokluk hissi yarattığı, bundan dolayı da daha az yiyen kişinin daha hızlı kilo verebildiği bilinmektedir.

Baş Ağrısını Dindirir

Stres, sinir gibi ruhsal sorunlarda biberiye çayının yatıştırıcı etkisi vardır. Biberiye çayı, beyne giden kan akışını artırıcı özelliği sayesinde baş ağrısına sebep olan semptomları ortadan kaldırıcı özellik gösterir. Çoğu zaman migren ataklarına kadar varan baş ağrıları için özellikle akşamları biberiye çayı tüketilmesi önerilir.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

1 çay kaşığı kadar biberiyeyi 1 su bardağı kaynamış suyun içine atıp yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakın. Ardından ılık bir şekilde tüketebilirsiniz.

Saç Uzatıcı Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

1 litre suyu kaynatın. 2 yemek kaşığı taze ya da kuru biberiyeyi kaynamış suyun içine atın. Yaklaşık yarım saat demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra içine 1 yemek kaşığı da elma sirkesi ekleyin. Saçınızı normal yıkadıktan sonra bu su ile durulayın. Haftada bir kez bu işlemi uygulayarak hem kafa derinizin onarılmasını hem de saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Uyarılar;

Diğer tüm bitkisel besinlerde olduğu gibi biberiye çayını da, gereğinden fazla tüketmek bazı sağlık sorunlarına, yan etkilere sebep olabilir. Günlük 1 fincan biberiye çayından fazlası önerilmez.

Her hangi bir hastalıktan dolayı tedavi görenler, ilaç kullananlar biberiye çayı tüketmeden önce doktora danışmalılar.

Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullananların hiçbir koşulda biberiye çayı içmemeleri gerekiyor.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde biberiye çayının yaratacağı etkilere dair çok net veriler bulunmamaktadır. Bu bakımdan hamilelik ve emzirme dönemlerinde biberiye çayı tüketmemekte fayda var.

Mide ülseri, yüksek tansiyon, diyabet, crohn, ve kolit gibi rahatsızlıkları olanların biberiye çayı tüketmeleri sakıncalıdır.

15 yaşın altındaki kişilerin biberiye çayı tüketmeleri sakıncalı olabilir.

Bitkisel destekler ve şifa kaynakları, tıbbi tedavinin alternatifi değil, ancak yardımcısıdır. Bu bakımdan bir rahatsızlık durumunda öncelikle tıbbi tedavi uygulanmalı, ardından tedaviyi destekleyici bitkisel alternatifler uygulanabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz