Biberiyenin Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin en ilginç sağlık yararları arasında hafızayı güçlendirmek, ruh halini iyileştirmek, Alzheimer hastalığını tedavi etmek, kanseri iyileştirmek, enflamasyonu azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve bağışıklık sistemini korumak bulunmaktadır. Bitki ayrıca, dolaşımı uyarmaya, vücudu detoksifiye etmeye, vücudu bakteriyel enfeksiyonlara karşı korumaya, erken yaşlanmayı önlemeye ve cilt sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Biberiye Nedir?

Biberiye (Rosmarinus officinalis), Akdeniz bölgesine özgü çok yıllık odunsu, yeşil bir bitkidir. Gümüş bir dokunuşla birlikte pembe, mor, beyaz veya mavi çiçekli ince iğne şeklinde yaprakları vardır. En yaygın olarak kullanılan baharatlardan biridir. Ot sıcak, acı ve etkili bir tada sahiptir ancak çorba, sos, güveç, kızartma ve etler için harika bir lezzet ve aroma verir.

Kurutulmuş toz halinde veya taze yaprak olarak kullanılabilir. Yaprakları çay, uçucu yağ ve sıvı özüt hazırlamak için kullanılabilir. Bitki, antik Romalılar, Yunanlılar, Mısırlılar ve İbraniler tarafından kutsal kabul edilir ve özellikle İtalyan mutfağında çok yaygındır.

Saç Uzamasını Teşvik Eder

Biberiye yağı saç uzamasını teşvik eder, kelliği önler, beyazlamayı yavaşlatır, kepeği ve kurumuş saç derisini tedavi eder. Çalışmalar, bitkinin saç çıkışını uyararak androgenetik alopesi (kalıcı kellik) vakalarının seyrini dahi değiştirebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda, saç derisinin mikro sirkülasyonunu artırarak iyileşmeyi destekler ve şampuanlamadan sonra yaşanabilecek saç dökülmesini azaltır.

Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Biberiyenin en eski belgelenmiş kullanımlarından biri, bilişsel bir uyarıcı olmasıdır. Bellek performansını ve kalitesini artırmaya yardımcı olmuştur. Ayrıca uyanık sağladığı, zekayı geliştirdiği ve odaklanmaya yardım ettiği de bilinmektedir.

Alzheimer Hastalığının Önlenmesine Yardım Eder

Biberiye beta-amiloid plaklarını önler ve Alzheimer, ataksi ve demansın başlıca nedenleri olan asetilkolinesterazı (AChE) baskılamaktadır. Ayrıca, diğer akut bilişsel bozukluklardan muzdarip olanlarda ve yaşlılarda da kognitif aktivitenin uyarılmasına katkıda bulunmaktadır.

Nörolojik Koruma Sağlar

Biberiyede bulunan karnosik asidin nöro-koruyucu özellikleri vardır. Sinir sistemini koruyarak, sinir hücrelerinde oluşabilecek oksidatif stresi ve aşırı uyarımı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda beynin belirli kısımlarını iskemik yaralanma gibi doku hasarından koruduğu, sinir dokusunu iyileştirdiği ve kan pıhtılarını azalttığı bilinmektedir.

Karaciğer Detoksifikasyonu Sağlar

Biberiyenin sirozu gerilettiği veya duraklattığı ve iyileşmesi en yavaş organlardan biri olan karaciğerin daha hızlı iyileşmesini sağladığı görülmüştür. Aynı zamanda tip 2 diyabete neden olabilen plazma karaciğer enzimlerini de azaltır. İçerisindeki carnosol, karaciğerde doku bozulmasını önler. Aynı zamanda, karaciğerin glikojen ve enerji depolama moleküllerinin tükenmesini de durdurur.

Stresi Azaltır

Tek başına biberiye aroması, ruh halini düzeltmeye ve zihni temizlemeye yardım etmektedir. Kronik anksiyete ve depresyondan muzdarip olan insanlar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca, vücutta gerginliği hafifletmeye yardımcı olan kortizol (stres hormonu) seviyelerini de azaltır.

Hormon Dengeleyici Etkisi Bulunmaktadır

Carnosol, vücuttaki androjen ve östrojen hormonlarını dengeler. Ayrıca prostat sağlığını geliştirmek ve saç gelişimini artırmak adına DHT (dihidrotestosteron) hormonunu düşürür.

Kanseri Önler

Manganez, Carnosol, rosmarinik asit, karnosik asit ve diğer özler; antioksidan, antienflamatuvar, antiproliferatif ve antikanser özelliklere sahiptir. Kanser hücrelerini seçici olarak öldürür. Kolon, kan, meme, prostat, yumurtalık, servikal, karaciğer, akciğer, mesane ve pankreas kanseri gibi çeşitli kanserlerin tedavisinde ümit verici sonuçlar göstermiştir.

Cilt Bakımına Yardım Eder

Biberiye öz yağlarındaki antioksidanlar, cildin dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. Güçlü bir yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir ve lekeleri iyileştirmeye ve doğal parlaklığı arttırmaya destek verir. Ayrıca özüt olarak, narenciye takviyeleri ile birlikte cildi UV ışınlarına karşı korur, tek başına takviye ürünlerinden çok daha faydalıdır.

Öksürüğü Azaltır

Biberiyenin yaprakları, solunum sisteminden balgam ve mukusu atmaya yardım eder ve sizi; öksürük, soğuk algınlığı, grip ve hatta astımdan kurtarabilir. Rosmarinik asit akciğerlerde her türlü sıvı birikimini önler.

Kilo Verdirir

Biberiye özleri, antienflamatuar ve anti-hiperglisemik etkilere sahiptir ve kilo kaybını destekler. Bir çalışmaya göre, karnosik asit açısından zengin olduğu için, metabolik bozukluklar için koruyucu bir tedavi olarak kullanılabilir.

Antibakteriyeldir ve Antimikrobiyaldir

Özellikle bakteriyel enfeksiyonlara karşı güçlüdür. Stafilokok enfeksiyonlarının önlenmesiyle bağlantılıdır. Aynı zamanda çeşitli gram negatif ve gram pozitif bakterileri de tamamen ortadan kaldırır. Mide ülserine neden olabilen tehlikeli bir patojen olan H. pylori bakterisinin büyümesini engellediği gösterilmiştir.

Kan Pıhtısını Önler

Bol miktarda antioksidan içeriği nedeniyle, anti-trombotik etkiye sahiptir ve kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur.

Bağışıklığı Güçlendirir

İçerisindeki aktif antioksidan bileşenler, antienflamatuvar ve anti-kanserojen yapıdadır. Bu, bağışıklık sistemini tehdit edebilecek veya vücudun bütünlüğüne zarar verebilecek birçok farklı hastalık ve patojene karşı üç yönlü bir saldırı demektir.

Sindirim Sistemini Korur

Safra akışını artırır ve safra kesesinin en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Bu da, bağırsak sağlığını korumasına ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve kolit gibi bağırsak hastalıklarıyla mücadele etmesine yardımcı olur. Geleneksel olarak mide, kabızlık, gaz, şişkinlik ve ishali önlemek için doğal bir ilaç şeklinde kullanılmıştır. Bağırsak hareketlerinizi ve gastrointestinal sisteminizi düzenlemenize yardımcı olabilir.

Nefesi Temizler

Doğal bir antibakteriyel ajan olarak, ağız sağlığınızı iyileştiren harika bir nefes spreyi olarak çalışır. Bir bardak sıcak su içinde bir tutam biberiyeyi demleyin ve soğuyunca bakterileri yok etmek için gargara olarak kullanın.

Kan Akışını Uyarır

Vücut için bir uyarıcı görevi görür ve kırmızı kan hücrelerinin ve kan akışının üretimini artırır.

Ağrıları Hafifletir

Analjezik bir madde olarak biberiye, ağrıyı hafifletmek için etkilenen bölgeye topikal olarak uygulanır. Oral olarak tüketildiğinde baş ağrıları ve migren ağrıları için ağrı kesici olarak görev yapar. Ayrıca, adet ve mide kramplarının yanı sıra böbrek ağrısını da azaltabilir.

Antienflamatuvardır

Carnosol ve karnosik asit, kasların, kan damarlarının ve eklemlerin iltihaplanmasını azaltan iki güçlü antioksidan ve antienflamatuar bileşiktir. Bu, kan basıncı, gut, artrit ve fiziksel efor veya cerrahi sırasında devam eden yaralanmalar dahil olmak üzere birçok şey için etkili bir tedavi olmasını sağlar. Oral veya topikal formda etkilidir. Dahası, kardiyovasküler sistemdeki inflamasyonu azaltmaya, kalp sağlığını artırmaya ve aterosklerozun ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Vücudu Temizler

Diüretiktir, yani idrar yaparken toksinleri verimli bir şekilde temizlemeye yardımcı olabilir. Dahası, suyun vücuttan atılma hızını artırarak, patojenleri, tuzu, toksinleri ve hatta aşırı yağları dışarı atmaya da yardımcı olabilir. Tiroid disfonksiyonu olan kişilerde büyük oranda görülen üremi sorununu iyileştirmeye yardımcı olur.

Antioksidan Bakımından Zengindir

İçerisindeki antioksidan bileşikler, vücudun kendi bağışıklık sisteminin arkasında ikinci bir savunma hattı oluşturur. İçinde önemli miktarda antioksidan, rosmarinik asit, kafeik asit, betulik asit ve karnosol bulunur.

Makula Dejenerasyonunu Önler

İçerisindeki Carnosic acid, gözün dış retinalarını etkileyen yaşa bağlı maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olur.

Besin İçeriği: Taze biberiye, A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, tiamin, folat gibi minerallerin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, bakır, demir ve manganez gibi minerallerin çok yüksek içeriğine sahiptir. Diterpen, karnosol ve rosmarinik asit gibi fenolik bileşiklerinde ve bunun yanı sıra sineol, camphene, borneol, bornil asetat, a-terpineol ve a-pinen gibi esansiyel yağlarında bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Yüksek diyet lifi oranına sahiptir. Kolesterol ve sodyum bakımından düşüktür, ancak doymuş yağlar bakımından yüksektir.

Aşırı Kullanımda Yan Etkileri;

  • Kusma
  • Cilt tahrişi
  • Kafa derisinde kaşıntı
  • Diyabetiklerde kan glikoz seviyesini artırmak
  • Epilepsi
  • Kas spazmları
  • Koma

İlaç Etkileşimleri: Varfarin (antikoagülan), Lityum (manik depresyon), Lasix (diüretik) ve diğerleri gibi bazı ilaçlarla negatif etkileşime girebilir.

Not: Nane ailesinin diğer üyelerine karşı alerjiniz varsa, biberiye veya yağını tüketirseniz veya topikal olarak uygularsanız rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak reaksiyonlar genellikle hafiftir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz