Bilimsel Çalışmalara Göre En İyi Kilo Verme Yöntemi Nedir?

kilo verme

Pek çok kişi, kilo verme programları üzerine kendi teorilerinin çığırtkanlığını yaptıkları kitaplar yazarak milyonlarca dolar para kazandılar. Kısa ve daha da önemlisi uzun vadede gerçekten etkili olup olmadıklarını anlamak için bilimsel açıdan incelenen programların sayısı çok azdır.

Düşük karbonhidrat diyetleri, yağ bakımından nispeten zengin diyetlerdir. İlk olarak Dr Robert Atkins tarafından öne sürülen düşük karbonhidrat diyeti, yalnızca yağ bakımından zengin değil aynı zamanda kötü yağlar  bakımından zengin bir diyet olup çıkmıştır.

Atkins diyetinin daha yeni türlerinde, hâlâ karbonhidrat tüketiminin az olması öneriliyor ancak tüketilecek olanların da iyi karbonhidratlardan  oluşması gerektiği ekleniyor. Bu diyetlerde ayrıca, önerilen fazlaca yağ içeren diyetlerdeki yağın çoğunun da iyi yağlar  olması gerektiği söyleniyor. Aynı durum, diğer popüler bir diyet olan South Beach (Güney Sahili) diyeti için de geçerlidir.

Peki, kilo vermek için düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetlerin, düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyetlerden daha etkili olduğuna dair ne gibi bir kanıt vardır?

Yakın zamana kadar bu yönde hiçbir kanıt yoktu. Ancak, 2003 ve 2004 yıllarında yayımlanmış olan birkaç çalışma, 6-12 aylık bir süre için, düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetlerin muhtemelen daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Fakat aynı sonuçların, bir seneden daha fazla bir sürede, düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyetler için aynı yönde olduğu görülmüştür.

Bunun başlıca sebebi, her iki tip diyeti uygulayan kişilerin tekrar kilo alma eğiliminde olmalarıdır. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen en şaşırtıcı bulgu­lardan biri de, düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetlerin, pek çoklarının düşündüğü gibi, kötü kolesterol gibi zararlı yağların kandaki düzeylerini artırmadığı olmuştur.

Kısa vadeli kilo verme konusunda düşük karbonhidratlı diyetlerin düşük yağlı diyetlere göre üstün olmasının sebebi nedir?

Genellikle benimsenen bir teori, düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyetlerle kilo vermeye çalışan pek çok kişinin, yüksek glisemik yoğunluğuna sahip kötü karbonhidratlar bakımından zengin yiyecekler yemiş olmalarıdır. Çabuk sindirilen yiyecekler, kan dolaşımınıza, birden, çok fazla şeker yükler. Kan şekerinin aniden yükselmesi, kanın şekerden temizlenmesi için insulin salgılanmasına sebep olur.

Ancak bu ani salınım, yalnızca birkaç saat içerisinde kan şekerinizin aşırı derecede düşmesine sebep olabilir. Ve kan şekeriniz çok düşük olduğunda aç hissedersiniz. Yemek yedikten kısa bir süre sonra kan şekeriniz düşükse, muhtemelen çok yemişsiniz demektir. Başka bir deyişle, düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetler, iştahınızı köreltme konusunda daha fazla işe yarayabilir.

Son Bulgulara Göre, Bilinenler Şunlardır:

Kilo vermenin yegane yolunun, yediğiniz yiyeceklerin içinde bulunandan fazla kalori yakmak olduğu hâlâ doğrudur. Kısa vadeli de olsa bir kilo verme programının başarılı olması için, kalori alımınızı düşürmeli ve daha fazla egzersiz yapmalısınız.

Kısa vadede, düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetlerin, düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyetlerden daha fazla işe yaradığı doğru olabilir. Ancak, hiçbir diyetin, bir seneden fazla bir süre boyunca diyeti uygulayan kişilerin çoğunda başarılı olduğu ortaya çıkmamıştır.

Düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı bir diyet uygulamayı deneyecekseniz, alacağınız az miktardaki karbonhidratın iyi karbonhidrat ve alacağınız yağın iyi yağ olduğundan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz