Bitkisel Deodorant Tarifi

evde bitkisel deodorant yapımı

Sağlıklı beslendiğiniz ve güne ılık bir duş alarak başladığınız sürece deodoranta daha az ihtiyacınız olacaktır. Yine de yıllar içerisinde deodorant kullanmayı alışkanlık haline getirmiş olmak veya hareketli bir yaşam biçimi nedeniyle deodorantsız güne başlamayı göz alamamak gibi nedenler, sizi bu kimyasal kokuları sürmeye zorluyor olabilir.

Peki, her gün başka bir haber kaynağından deodorantın zararlarını okurken, nasıl olacak da içimiz rahat biçimde bu günlük alışkanlığı sürdüreceğiz? İşte bu noktada bitkisel deodorant tarifler devreye giriyor.

Yalnız, bir noktanın altını şimdiden çizmekte fayda var. Bitkisel deodorantlar, firmaların ürettiği ve okumakta bile zorlandığımız çeşitli kimyasalları içeren deodorantlar gibi 24 saat boyunca etkisini sürdüremez. Aşağıdaki tarifin etkisi de 4-5 saatle sınırlı olacaktır.

Tamamen Doğal Deodorant Tarifi

Önce malzemeler;

  • 5 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağı
  • 5 yemek kaşığı saf kakao yağı (katkı maddesi olmayacak)
  • 3 yemek kaşığı aloe vera suyu
  • 1/4 fincan karbonat
  • 1/4 fincan güvercin ağacı ekstresi
  • 4 damla esansiyel nane veya çay ağacı yağı
  • 5 damla esansiyel lavanta yağı

Malzemelerinizi çeşitli aktarlardan, eczanelerden veya bitkisel ürünler satan diğer mağazalardan temin ettikten sonra geçelim doğal deodorant yapımı tarifimize:

Sıvı hale gelinceye dek kakao ve Hindistan cevizi yağlarını ısıtın. Ardından tüm malzemeleri bir blender veya benzeri çırpıcı yardımıyla karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı cam bir kaba koyduktan sonra bir gece buzdolabında bekletin.

Bu tarifi farklı şekillerde, kendi kullanım şeklinize göre de uyarlayabilirsiniz. Örneğin eğer toz deodorant istiyorsanız karışımdaki sıvı miktarını düşürüp daha çok karbonat ekleyebilirsiniz.

Eğer roll-on veya sprey şeklinde kullanmak için sıvı deodorant elde etmek istiyorsanız daha az Hindistan cevizi ve kakao yağı kullanıp karbonatı da tamamen devre dışı bırakmalısınız. Bununla birlikte karışıma daha çok aloe vera suyu ve güvercin ağacı ekstresi eklemeniz gerekir.

Stick deodorant denilen, katı halde bir malzeme elde etmek içinse kakao yağının miktarını arttırmalısınız. Karışımı eski bir deodorant kabına koyabilirsiniz.

Deodorantınızın kokusu için çeşitli esansiyel yağlarla farklı tarifler de deneyebilirsiniz. Örneğin mercanköşk (oregano) yağı taze orman kokusunun yanı sıra antibakteriyel özelliği sayesinde cilde ekstra koruma da sağlar. Sevdiğiniz çiçekleri, bitkileri düşünün ve yağlarını deodorantınızda kullanın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz