Bitlerden Kurtulmanın En Etkili Yolu Nedir?

bitlerden kurtulmanın doğal yolu

Bit özellikle okul dönemlerinde pek çok ailenin kabusu haline gelen bir durumdur. Sadece çocuk için değil aile için de özenle temizlenmesi gereken bit bulaşıcı olduğu için tüm aileye tedavi uygulanması gerekir. Bit insanlarda kafa derisinde yaşayan ve az miktarda emdiği kanla beslenen küçük canlılardır. Eczanelerde satılan ve böcek öldürücü özelliği olan ilaçlar bazen bit temizliğinde yeterli olmayabilir. Eczanelerde satılan bit şampuanlarının doğal alternatifi neem yağıdır.

Fön Makinası İşe Yaramayabilir

Bit bilinenin aksine zıplamaz ya da uçmaz. ama sürünerek bulaşırlar. Bit bulaşması baş teması ya da bit bulunan kumaşlar yolu ile gerçekleşir. İnsan başından düşen bit 2-3 gün içinde ölür. Düştükten sonra başka bir yere transfer olmadıklarında ve kan emmediklerinden zayıf düşer ve ölürler. Dişi bir bit insan kanından beslenir ve çiftleşerek saç derisine yakın saç köklerine yumurtalarını bırakırlar. Yapıştırıcı benzeri su geçirmez bir madde salgılayarak yumurtaların yapışmasını sağlarlar. Bundan dolayı su ve fön makinesi yumurtaların uzaklaştırılmasını sağlamaz.

Dişi bir bir 50-150 arasında yumurta bırakır. Bit yumurtaları yani sirke çatladıktan 10 gün sonra yeni nesil çiftleşmeye hazırdır. Yetişkinler çiftleşmeden sonra 9-10 gün yaşarlar. Dolayısıyla tam bir yaşam döngüsü toplam en az 20 gün sürer.

Standart böcek ilaçları bitin sinir sitemine saldırarak ölmesini sağlar. ama sirkenin sinir sistemi olmadığından dolayı sirke üzerinde etkili değildir. Saçtaki sirke ince uçlu ve sık dişili tarakla taranarak saçtan temizlenmelidir. Saçları gür olan kişiler için durum çok daha zordur. Tek bir yumurta dahi kalsa döngü yeniden başlar ve saçtaki sirkeler çoğalır.

En Etkili Doğal Yöntem

Saç biti için en etkili doğal tedavi yöntemi neem yağıdır. Neem yağının aktif maddesi azadirachtin sayesinde canlı, ölü ve yumurta halindeki tüm bitleri kolaylıkla temizlemek mümkündür.  Öncelikle normalde kullandığınız miktarda şampuana biraz neem yağı ekleyerek saçı şampuanlayın. Şampuanı saça iyice yedirin ve etkisini göstermesi için 10 dakika boyunca bekleyin.

Şampuanı güzelce durulayın ve taramayı kolaylaştırması için saç kremi uygulayın. Havluya saçı kurutun. Seyreltilmemiş neem yağını saça sürün ve tarayın, böylece kalan bitleri ve sirkeleri de uzaklaştırın. Tekrar bulaşmasını önlemek için bu bitleri bir torbaya koyup çöpe atın. Kalmış olabilecek bitlerin boğulması için saçı streç film ile sarın, plastik bir duş bonesi takın ve gece böyle yatın. Saç biti için neem yağı tedavisini iki hafta boyunca her gün uygulayarak tüm bitlerin yok edildiğinden emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz