Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

karpuz çekirdeği

Karpuz Çekirdeğinin Sağlığımız üzerinde birçok yararı bulunmaktadır. Ayrıca birçok hastalığın oluşmasını önler. Rahatlıkla bulunabilen,nefis bir karpuz, bedenimizi temizleyerek sağlık verir. Bugün size en ehemmiyetli özelliği olan böbrek temizleme çayından bahsedeceğiz.

Faydaları Nelerdir?

Bağırsak Parazitleri ile savaşır, Sarılık, İnflamasyon, Damar Sertliği, Angina Pektonis, Böbrek taşı kumu, Böbrek taşı düşürme, İdrar Söktürücü, Kalp ve Adale yapısını kuvvetlendirir, hafızayı güçlendirir, Cinsel kuvveti artırır, Cilt elastikiyetini sağlar, Konsantrasyonu Artırır, Tip 2 Şekere yararlıdır.

Karpuz çekirdeği, bağırsak parazitlerine karşı kanamayı durdurma özelliğine sahiptir.
Karpuzdaki alkalik maddeler tuzlan eriyici duruma getirir; karpuzun idrar söktürücü

özelliği ise, organizmadan erimiş tuzların dışarı atılmasını sağlar.

Karpuzun kabuklan, tazesi veya kurutulmuşu, kalın bağırsak iltihabında kullanılır.

Karpuz maskesi

En mükemmel serinletici maske sayılır; özellikle deri sarktığı, kuru ve yağlı olduğu zaman kullanılabilir. İlk önce yüz ve boyun ılık suyla yıkanır, sonra karpuz içinden yapılmış lapa, ince tabaka halinde sürülüp, havlu ile kapatılarak, 10-15 dakika bekletilir. Sonra ılık suyla yıkayarak, cilt kurutulur, Maske cildi temizler, tazeler, yumuşatır, rengini açar.

Karpuz çekirdeği çayı nasıl yapılır?

Bu cidden çok basit. Bu şifalı çay; böbrek sorunu çeken her insan için çok faydalıdır, ayrı olarak da idrar yolu hastalıkları çekenler için de mükemmeldir. Aşağıdaki adımları uygulayın.

Malzemeler; 40 gram karpuz çekirdeği (organik karpuz kulanmalısınız), 1 litre su, 150 gram dilimlenmiş karpuz

Karpuz çekirdeği çayı Hazırlanışı; İlk iş suyu kaynatmak. Kaynama noktasına geldiği zaman mikserden geçirdiğiniz ya da iyice ezdiğiniz karpuz çekirdeklerini içine atın. Böylece daha kolay pişer. Çekirdekleri kaynayan suya ilave ettikten sonra yarım saat pişirin. Ateşten alın ve karışımın bir saat dinlenmesini bekleyin. Sıvıyı süzün ve şifalı suyunuzu saklayın. Bir ileri ki işlem ne peki? Dilimlenmiş karpuzları da çayınıza ilave edip mikserden geçirin. Bu karışımı buzdolabında, tadı bozulmaması için tercihen cam bir şişede saklayın.

Karpuz çekirdeği çayı Kullanımı; Bu çayı oda ısısında kullanmalısınız. Sabah öncelikle boş mideye bir bardak için. Sonra yemeğiniz bittiğinde yarım saat geçince bir bardak daha için. Bu tedaviyi her hafta iki gün süresince dilediğiniz neticelere ulaşana kadar uygulayın. Çayınıza şeker eklememek daha sağlıklı olacaktır. Eğer illa ki tatlandırıcı istiyorsanız içine bir kaşık, başka bir deyişle 25 gram kadar bal atın. Ayrıca bu meyveyi marketlerde sadece yazın bulabileceğinizi fakat çekirdeklerini senenin her saatinde satın alabileceğinizi de anımsatmak isteriz.

Bu şifanın size nasıl etki ettiğine bakın. 40 gram çekirdeği aşmamayı unutmamalısınız. Her vakit dikkatli olmanız gerekiyor. Çay olarak kullanmak karpuz çekirdeğinin faydalarından istifade etmek için en iyi yöntemdir, zira çiğ yediğiniz vakit sindirme sorunu yaşarsınız.

Karpuz çekirdeğinin zararları nelerdir?

Karpuz çekirdeğinin bu kadar faydasını öğrendikten sonra aklınızda “zararı var mı acaba?” gibi sorular oluşabilir, o yüzden bunları bilmenizde de fayda var. Özellikle fazla miktarda yendiğinde sindirim sistemimiz için zorlayıcı olabileceğinden apandisit tıkanıklığına neden olabiliyor. Ancak bunun çok nadir rastlanabilecek bir durum olduğu söyleniyor. Bunun dışında ise karpuz çekirdeğinin bilinen bir zararı bulunmuyor.

Elbette yine de sizin dikkati elden bırakmamanız, özellikle ciddi bir rahatsızlığınız varsa bu konuda mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmeniz büyük önem taşıyor. Unutmayın, her şeyin fazlası zarar. Faydalarından yararlanacağım diye bol bol kapuz çekirdeği tüketip sağlığınızı riske atmayın, her şeyi dozunda bırakın, aman diyelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz