Boyanın Yıprattığı Saçlarınız Bitkisel Yağlarla Canlansın

saç bakımı

Geçen senenin trend renkleri bal köpüğü ve karamel tonları, yerini hızla bakır tonlara bırakmış görünüyor. Hatta kimi moda çevreleri, son zamanlarda kızıl saç renginin fırtına gibi geri döneceğinin ipuçlarını vermeye başladı.

Karamel tonlara tam da alışmışken bakır, ardından kızıl renkler konuşuluyor. Öyle ki saçlar artık tabiri yerindeyse günden güne renk değiştiriyor! Tek bir renkte bağımlı kalmak yok artık. Günümüzde saç rengini değiştirmek sadece hayatında ‘değişiklik’ isteyen bayanların yaptıkları bir iş değil. Saç rengini yenilemek, değiştirmek, değişik renkler denemek ve hatta hatta modaya uymak bazı kadınlar için adeta bir  zorunluluk oldu.

Peki Bu Kadar Oyanan Saçlar Bunun Bedelini Nasıl Ödüyor?

  • yıpranıyor,
  • çabuk kırılıyor,
  • eski canlılığını kaybediyor,
  • dökülüyor,
  • azalıyor

Eee… Daha ne olsun ki! Peki saçların kaybettiği bunca şey varken sürekli saç rengi ile oynamaya değer mi? Elbette ki hayır! Sık sık saç rengini değiştirmemek lazım. Ancak saç boyasının yıprattığı saçlar için de bitkisel yağların gücünü küçümsememeli:

Boya Sonrası Çok Dökülen Saçlar İçin;

Çok dökülen saçlar konusunda en başından söylemeliyiz; eğer saç dökülmesi şiddetli ve normal dışı ise mutlaka bir dermatologdan yardım alınmalıdır. Onun haricinde dökülen saçlara yapılacak en iyi alternatif bakım badem ve defne yağları ile değişen haftalarda, saç köklerine masaj yapmaktır. Bunun için bir pamuk yardımı ile badem yağını saç köklerinize yedirip saç tellerinizin yapısına uygun aralıklı bir tarakla tarayarak masaj yapınız.

Badem yağını zaman zaman tarayarak bir saat saçınızda bekletip, dermatolog ya da eczacınıza danışarak aldığınız saç dökülmeleri için uygun bir şampuan ile durulayınız. Bir sonraki hafta aynı işlemi defne yağı ile uygulayınız. Saçlarınızı istediğiniz sonucu alana kadar bir hafta defne, bir hafta badem yağı ile canlandırınız.

Boya Sonrası Yıpranmış Kuru Saçlar İçin;

Kuru saçlar, maalesef ki yaşlı saçlar kadar şanslı olmuyor Yağlı saçlar, diğer saç tiplerine göre kendini onarmasını daha iyi biliyor. Ancak kuru  saç hem daha çabuk yıpranıyor hem de yıprandığında kendine gelmesi oldukça zaman alıyor kuru saçları canlandırmak, parlatmak ve onarmak için zeytinyağı ve çiğ yumurta ile yapacağınız saç bakım maskesi birebir.

Bunun için eğer saçlarınızın kısalığına göre iki ile altı kaşık arası zeytinyağında bir yumurtayı iyice çırpın. Bir pamuk yardımı ile karışımı önce saç köklerinize daha sonra saç uçlarınıza iyice yedirip, saçlarınıza uygun bir tarakla tarayarak masaj yapın. Karışımı 45 dakika ile 1 saat arasında saçınızda bekleterek, ılık su ile maskeyi duruladıktan sonra saçlarınızı yıkayın.

Boya Sonrası Kırılmış Saçlar İçin;

Uçları kırılmış saçlar için en doğru bakım, belirli aralıklarla saçları ucundan aldırmaktır. Bitkisel yağlar, kırıklarınızı onarmaz ancak kırılmaya karşı saçlarınızı güçlendirir. Bunun için bir hafta aralıklarla banyo öncesi  buğday ve susam yağlarını, saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar uygulayıp, ılık su ile yıkayın.. Bir hafta buğday bir hafta susam yağı uygulayın. Saçlarınız hem kırılmaya karşı korunacak hem de saç köklerinden beslenerek daha güçlü olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz