Brezilya Fındığının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

brezilya fındığı

Selenyum yararlarının çok büyük olduğunu biliyoruz, ancak gündelik diyetinizde selenyum almak genellikle zordur. Bu sağlıklı bileşiği almak için mücadele ediyorsanız, bunun için yiyebileceğiniz tek yiyecek var: Brezilya fındığı. Brezilya fındığı, bu kimyasal element için gezegende 1 numaralı gıda kaynağıdır. Vücudunuzda sağlıklı bir selenyum seviyesini korumak için, günde bir ila iki Brezilya fındığının tadını çıkarmanız yeterlidir ve hatta bir takviyeden daha iyi çalışabilir. Selenyum, enerji durumundan inflamasyona kadar pek çok bedensel işlev için çok önemlidir.

Brezilya fındığı, aslında Brezilya fındık ağacından alınan tohumlardan biridir, bu ağaça Amazon’da bulunan 60 metre üzerine çıkan en büyük ağaçlardan biridir. Bu ağaçlar o kadar inanılmaz derecede büyük ki, sadece bir tanesi yılda yaklaşık 250 kilo fındık üretebilir. Fındık bir Hindistan cevizini andırır ve ağırlığı 5 ila 20 kilograma kadar çıkabilir ve hasat sırasında parçalara bölünür, içinden fındıklar çıkar.

Brezilya fındığı, ve dünya çapında 50 milyon dolarlık bir endüstriye sahiptir. Bu fındık, lezzeti ve yüksek besin içeriği ile özütlenen yağ güzellik ürünleri ve daha fazlası için fazlaca kullanılıyor ve baş tacı ediliyor. Brezilya fındığı sıklıkla çiğ veya kabukla yenir ve protein, lif, selenyum, tiamin, bakır ve magnezyum açısından yüksektir. Dünyadaki en iyi selenyum kaynağı olmasının yanı sıra sağlığımız için çok sayıda fayda sağlar.

Antienflamatuvardır

Brezilya fındığı vücuttaki iltihaplı sorunlar için harika çünkü antienflamatuvar yiyeceklerdendir. Brezilya fındığı, fındıkların çoğunda olduğu gibi elajik asit içerir. Bu neden önemli? Elajik asit vücutta yüksek antienflamatuvar özelliklere sahiptir ve hatta nöroprotektif olabilir.

Brezilya fındığındaki bir diğer önemli antienflamatuvar ajan selenyum, vücuttaki iltihap ile mücadele etmede büyük önem taşıyor. Selenyum serbest radikal hasarına ve iltihabına karşı savunma yapan antioksidan aktiviteye katılır. 2012’de yapılan bir araştırma, günde sadece bir Brezilya fındığının vücuttaki antienflamatuvar ve antioksidan yanıtları iyileştirdiğini bulmuştur. Çalışmada 45 hasta üç ay boyunca günde bir tane fındık yedi. Üç ay yedikten sonra, antienflamatuvar ve antioksidan yanıtlar düzelmekle kalmadı, aynı zamanda kolesterol seviyeleri de düzeldi.

Antikanser Özellikler Barındırır

Brezilya fındığı ayrıca yüksek elajik asit ve selenyum düzeyleri nedeniyle kanserle mücadele eden gıdalar listesinde yer alıyor. Elajik asit de antimutajenik ve antikanserojendir.

Bu arada, önemli bir biyolojik eser element olan selenyumun kanser insidansını azalttığı ve önlediği gösterildi. Kanser oranlarının aşırı yüksek olduğu ve selenyum alımının düşük olduğu Çin’de beş yıllık rasgele bir beslenme müdahalesi çalışması yapıldı. Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde yayınlanan sonuçlar, serum selenyum düzeylerinin özofagus kanseri insidansı ile ters orantılı olduğunu ortaya koymuştur.

Birçok sağlık uzmanı inanıyor ve bazı çalışmalar gösteriyor ki; vücutta civa toksik seviyeleri ve kanser insidansı arasında olası bir bağlantı vardır. Bazı hayvan çalışmaları, selenyumun kanserle mücadelede daha fazla yardımcı olabilecek toksik civa seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Enerji Verir, İyi Hissettirir

Gezegende selenyum için 1 numaralı gıda kaynağı, Brezilya fındığı. Selenyum ruhsal durumu yükseltmek ve depresyonu önlemek için bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Galler’de Swansea Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından yürütülen ve Biyolojik Psikiyatri’de yayınlanan bir çalışma, selenyumun depresyon, anksiyete ve ruh hali üzerindeki etkilerini inceledi. Bu çift kör çalışma, plasebo veya günde 100 mikrogram selenyum verilen 50 gönüllüye beş hafta boyunca üç kez “Ruh Hali Durumu Profili İstatistikleri” anketi doldurttu.

Sonuçlar, diyetteki selenyum seviyesinin düşük olmasının, anksiyete, depresyon ve yorgunluğun raporlarını artırdığını gösterdi; bunların hepsi beş haftalık selenyum tedavisinden sonra azaldı.

İyi bir ruh hali söz konusu olduğunda, serotonin kilit bir oyuncudur. Bu sadece iyi bir beyin kimyasalının ruh halini düzenlemesine yardımcı olur, aynı zamanda uykunuz ve iştahınızı olumlu etkiler. Barcelona Üniversitesi’nden araştırmacılar, Brezilya fındığı, badem ve ceviz içeren serotonin metabolitlerinin daha yüksek seviyelerde olduğunu keşfetti.

Bütün bunlar Brezilya fındığına işaret ederek ruh ve refah düzeyini artırmaya yardımcı olan herhangi bir depresyon diyet tedavisine mükemmel bir katkı sağlar.

Kalp Sağlığını Artırır

Brezilya fındığı, en önemli organlarınızdan biri olan kalbinize sağlıklı bir destek sağlayabilir. Bu fındıklarda bulunan selenyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum, kalp sağlığı üzerinde doğrudan olumlu etkisi olan sağlıklı bir kan basıncını korumaya yardımcı olur.

Brezilya fındıklarında doğal olarak yağ oranı yüksektir, ancak bu yağın çoğu sağlık açısından zengin doymamış türdür. Brezilya fındıklarındaki doymamış yağlar, HDL kolesterol düzeylerinizi (iyi kolesterol) artırabilir. Düşük HDL kolesterol düzeylerinin kalp rahatsızlığı riskini artırdığı gösterildiğinden, sağlıklı bir düzeyde HDL kolesterolü kalp krizi ve felce karşı koruma sağlayabilir.

Tiroid Kontrolü Sağlar

Tiroidiniz, metabolizmanızı, kalp atış hızınızı ve vücut sıcaklığını kontrol etmeye yardımcı olur. Tiroid bezinin dokusunda gramı başına vücudunuzdaki diğer organlardan daha fazla selenyum içeriği vardır. Selenyum, vücudunuzun tiroid hormonları yaratması ve kullanabilmesi için gerekli olan moleküllerin önemli bir bileşenidir. Brezilya fındığındaki selenyum, tiroidinizin düzgün çalışıp çalışmadığına ve genel olarak sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Araştırmalar, sayısız çalışmayla, tiroid metabolizması ile selenyum eksikliği arasında bir bağ olduğunu göstermektedir. Selenyum, aktif tiroid hormonlarının üretimi için bir katalizör görevi görür. 2015 yılında yapılan bir Brezilya araştırmasında, T3 hormon seviyesi azalmış kişilerin Brezilya fındığı takviyesi yoluyla selenyum düzeylerini artırabildiklerini ve bu da T3 düzeyleri düşen hastalarda tiroid hormon düzeylerinde düzelme olduğunu gösterdi.

Genel olarak, Brezilya fındığından alınan selenyum tiroidin güçlü bir koruyucusu olarak işlev görür ve bezin içindeki reaktif oksijen üretimini düzenler ve vücudu tiroid hastalığı oluşturabilen antikorlardan korur. Böylece, Brezilya fındığı çoğunlukla selenyum içeriği sayesinde tiroit sağlığı için doğal bir çare olarak hareket edebilir.

Brezilya Fındığı Besin Değerleri

Bertholletia excelsa olarak da bilinen Brezilya fındığı, aslında Brezilya ceviz ağacından gelir. Ağaç Lecythidaceae ailesindedir. Brezilya fındığı oldukça etkileyici besin değerlerine sahiptir. 6 adet Brezilya fındığı için geçerli besin içerik listesi aşağıda verilmiştir:

 • 185 kalori
 • 3.5 gram karbonhidrat
 • 4 gram protein
 • 18.8 gram yağ
 • 2,1 gram lif
 • 542 mikrogram selenyum (Günlük ihtiyacın % 774’ü)
 • 106 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 27’si)
 • 0.5 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 25’İ)
 • 205 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 20’si)
 • 0.3 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 17’si)
 • 0.2 miligram tiamin (Günlük ihtiyacın % 12’si)
 • 1.6 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın % 8’i)
 • 1.1 miligram çinko (Günlük ihtiyacın % 8’i)
 • 45.2 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 5’i)
 • 186 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 5’i)
 • 0,7 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

Brezilya fındığını kendiliğinden bir atıştırmalık olarak yemeye gelince, günde 1 ila 5 tanesi genel olarak önerilen miktardır ve güvenli olmalıdır. Yüksek selenyum içeriğinden dolayı Brezilya fındığını aşırı tüketmekten kaçının.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz