Bronşite İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bronşit öksürük ve solunum problemlerine neden olacak şekilde akciğerlerdeki hava yollarının iltihaplanmasıdır. Akut bronşit viral bir enfeksiyon veya vücudun başka bir yerinde başlayan soğuk algınlığının ciğerlere uzanması nedeniyle oluşabilir. Kronik bronşit ise genellikle amfizem gibi uzun süreli akciğer hastalıkları olanlarda veya sigara içicilerinde görülür.

Her iki durumda da bronşit, akciğerde skar dokusu oluşturabilecek ve hırıltılı nefes alıp vermeye yol açan bir öksürük üretir. Bazı otlar bronşit belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda yan etkilere de neden olabilir. Herhangi bir bitkisel küre başlamadan önce uzmana danışmak en iyi seçenektir.

Ginseng

Çin tıbbında kullanılan bu antik bitki, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi‘ne göre soğuk algınlığı ve gribi önlemede veya zaten hastalık söz konusu ise belirtilerin şiddetinin azalmasına yardımcı olabilir. Ginseng aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir tonik olarak kabul edilir. Akut bronşiti önlemek için ginseng koruyucu olarak kullanılabilir. Ginseng bitkisel ürünleri, bu tip sağlık destek ürünleri satan mağaza ve eczanelerde bulunabilir.

Sığır Kuyruğu

Öksürük için sık sık tavsiye edilen bir bitkisel tedavi yöntemidir. Sığır kuyruğu, akciğeri mukus ve tıkanıklıktan temizlemek amacıyla bir balgam söktürücü olarak, bitkisel öksürük tonikleriyle karıştırılarak ya da tek başına kullanılabilir. Yapılan çeşitli araştırmalarda bitkinin faydalarına dair yeterli bulgu elde edilememesine rağmen sığır kuyruğu, hem Doğu hem de Batı ülkelerinde yıllar boyunca ilaç niyetine süregelen kullanımı öksürüğe karşı etkisinin kanıtı olmuştur. Sığır kuyruğu içeren bitkisel ürünlerin etiketlerinde kullanım dozajı ile ilgili bilgiler bulunabilir.

Meyan Kökü

Meyan kökü kuru, kaşıntılı öksürüğü yatıştırıcı, boğaz ve yemek borusunda koruyucu bir tabaka görevi gören, müsilaj denilen ince bir sıvı üretir. 1 çorba kaşığı meyan kökünü bir kap kaynar suya atarak 10 dakika demlenmeye bırakın. Çay demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz.. Öksürük yüzünden mideniz alt üst olduysa meyan kökü bu duruma da yardımcı olabilir. Ancak meyan kökü kan basıncını yükselterek yan etkilere neden olabilir. Eğer yüksek tansiyon için ilaç alıyorsanız meyan kökü tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Rezene

Başka bir meyan aromalı bitki, rezene, bronşit ve akciğer rahatsızlıklarından kaynaklanan öksürüğü rahatlatmak da dahil olmak üzere birçok rahatsızlık için Ayurvedik tıpta kullanılır. Ayurveda uzmanları akut veya kronik öksürük tedavisi için bu bitkiyle yapılan şurup ya da çay formülleri önerirler. Rezeneyi öksürük için nasıl kullanacağınıza dair bir Ayurveda doktoruna danışabilirsiniz.

Bronşite İyi Gelen Diğer Bitkiler

Ekinezya

Ekinezyayı bronşite yol açabilecek soğuk algınlığından korunmak için kullanabilirsiniz. Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Soğuk algınlığını önlemek veya soğuk algınlığına yakalandıysanız, hastalığının süresinin kısalması için ekinezya takviyesi yararlı olabilir.

Nane

Nane bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Nanedeki etkin madde mentol, burun tıkanıklığını açan, balgam söktürücü ve mukus inceltici özelliklerdedir. Nane sık sık, soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmede ve bronşit gelişimini önlemede kullanılır. Zayıf bilimsel kanıtlara rağmen nane yağının, solunum rahatsızlıkları için bir inhalasyon (solunum yoluyla alma) tedavisi olarak kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir.

Önlemler ve Uyarılar: Bronşit önemli bir sağlık sorunudur ve tedavi edilmezse zatürre  amfizem, akciğer hipertansiyonu veya sağ kalp yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Eğer bronşitiniz varsa, sağlık sorunu için en güvenli ve en etkili tedavi yöntemleri hakkında önce doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda bitkisel kürleri uygulamak en doğrusudur. Kurutulmuş bitki satın alırken, ürünlerin etkili olmaları için taze olmaları gerektiğini unutmayın. Güvenilir ve stoklarını sürekli yenileyen mağazalardan alış veriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz