Bulaşık Makinesi İçin Organik Deterjan Yapımı

evde bulaşık deterjanı yapımı

Bulaşık makinelerinde kullanılan deterjanlar, zaman içinde makinenin bazı parçalarına zarar verebiliyor. Bu zararların engellenmesi için pek çok ev hanımı, evde kendi kendine organik bulaşık deterjanı yapıp kullanıyor. Bu bulaşık deterjanları içinde kullanılan boraks maddesinin bulaşık makinesindeki tabak ve bardaklarda beyaz tortu bırakması son zamanlarda ev yapımı bulaşık deterjanlarına olan rağbetin azalmasına neden oldu.

Bugün size vereceğimiz boraks kullanmadan doğal bulaşık makinesi deterjanı yapımı ile siz de evde kendi bulaşık deterjanınızı hazırlayabilir, hem ekonomik hem daha sağlıklı organik deterjan ile tabak ve bardaklarınızın temizliğini sağlayabilirsiniz. 

Ev Yapımı Organik Deterjan İçin Gerekli Olan Malzemeler;

  • 1/4 bardak deniz tuzu
  • 20-30 damla mandalina, portakal ya da limon yağı
  • 1 bardak karbonat
  • 2 yemek kaşığı limon tozu
  • 1 bardak hardal tozu

Doğal bulaşık deterjanı için ilk olarak limon tuzu robot ile parçalanıp toz haline getirilir. Toz haline getirilen limon tozu ile esanslar güzelce karıştırılır. Eğer kokulu bir deterjan elde etmek istemiyorsanız esans kullanmayabilirsiniz. Esaslar karıştırıldıktan sonra diğer malzemeler de eklenip güzelce harmanlanır. Elde edilen organik deterjanı hava almayan, nem tutmayan bir kapta saklayabilir, ihtiyaç zamanında yeteri miktarda kullanabilirsiniz.

Bulaşık makinesi için organik deterjan yapımı ile siz de kendi bulaşık deterjanınızı kendiniz hazırlayıp kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz