Bulgur Kaç Kalori? Bulgurun Kalorisi Nedir?

bulgur kalori

Tahıl grubunda yer alan bulgurun –kuru yani pişmemiş olarak- 100 gramında 370 kalori vardır. İri pilavlık bulgur ile köftelik bulgur ya da esmer bulgurun  kalori değerleri arasında anlamlı bir fark görülmemektedir.

Bulgur yemekleri ve kalori değerleri

Bulgur, pişmiş olarak tüketilen bir besindir. Haşlanmış bulgurun ve bulgur yemeklerinin kalori değerlerine bakılacak olursak;

Bir orta boy su bardağı haşlanmış bulgur 200 kalori,
Az yağlı bir tabak bulgur pilavı ortalama 220 kalori,
Bir tabak nohutlu bulgur pilavı 280 kalori.

Birçok diyet programında tahıl grubundan bulgur, pirincin yerine tercih edilmektedir.  Gerçekten dekalori değeri açısından düşünüldüğünde pirinç yerine bulgur pilavının ya da bulgur yemeklerinin tüketimi daha sağlıklıdır.

Önemli bir A, C ve B vitaminleri ile sodyum, potasyum kaynağı olan ve tahıllar grubunda yer alan bulgur, ana maddesi buğday olan bir besindir. Vücut için en önemli karbonhidrat kaynaklarından birisidir.

Lifli bir gıda olarak, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesinde rol oynamaktadır. Organizmanın günlük 25-30 gram civarında olan  lif ihtiyacını bir porsiyon bulgur yemeği rahatlıkla karşılamaktadır. Tüketicilere ön işlemlerden geçmiş, işlenmiş ve kısmi olarak pişirilerek kurutulmuş halde ulaştırılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz