Burun Estetiği Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

Burun estetiği, yüzümüzün tam ortasında yer alan burnumuzun görünüşünü daha uyumlu hale getirmek için yapılan bir takım cerrahi operasyonlara verilen isimdir. Diğer ismi rinoplasti olan burun estetiği sayesinde burun ucu yukarı kaldırılabilir, burun küçültülüp kemik çıkıntısı düzeltilebilir, burun daraltılabilir, burunun yapısından kaynaklı nefes alıp verme problemleri çözülebilir. Bugünkü yazımızın asıl konusu burun estetiği değil, burun estetiği yaptırmanın ortaya çıkardığı riskler.

Burun estetiği yaptırmalı mıyım?

Burun yüzün tam orta kısmında yer aldığı için ilk bakışta en fazla dikkat çeken organdır. Hal böyle olunca özellikle kadınlar, güzel bir yüze sahip olmanın temelini güzel bir burunun oluşturduğunu düşünürler. Bir estetik cerrah burnunuzu daha uyumlu, daha küçük veya kemersiz hale getirebilir. Fakat durum her zaman istediğiniz gibi gitmez. Peki bahsettiğimiz riskler neler?

İstediğiniz gibi bir görünüme kavuşamayabilirsiniz

Ameliyat olanların yaklaşık %20’si hayal ettiği gibi bir görünüme kavuşamadığından şikâyetçidir. Ayrıca bunların da %8’i yeniden burun ameliyatı olmak zorunda kalmaktadır. En başarılı ameliyatlar ise burun şeklinde mükemmellikten çok düzelme beklentisindeki kişilerdir.

Genellikle burundan alınan parçalar ve törpüleme işlemleri daha basit operasyonlar iken, fazla alınan dokuların tekrar yerine konması daha komplike işlemleri gerektirir. Yani sözün kısası eğer burnunuz istediğiniz gibi olmamışsa sizi zor günler bekliyor demektir.

Koku alma duyusunda kayıpların oluşması

Böyle bir şey olur mu diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ameliyattan sonra birçok kişi geçici olarak koku alma yetisini kaybeder. Bu durum ortalama 2 hafta gibi bir süreç içerisinde kendiliğinden düzelir. Fakat birçok kişi eskisi kadar iyi koku ve tat alamadığı konusunda şikâyetçi olmaya devam etmektedir.

burun estetiği yaptırmanın riskleri

Asimetrik görünüm

Buruna ilk bakıldığında bu durum fark edilmese de dikkat inceleyen bir çok kişi burnunun sağdan ve soldan farklı göründüğünden şikayetçidir. Bu durum bariz fark edilir bir durumda ise ikinci bir ameliyatla bu durum düzeltilmeye çalışılır. Fakat ikinci ameliyat birçok ek riski de beraberinde getirecektir.

Kanama, enfeksiyon gibi ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar

Birçok ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatlarında ve estetiğinde de bu tip sorunlar meydana gelebilir. Özellikle sağlık problemi bulunan kişilerde bu tür yan etkilerin ortaya çıkma olasılığı daha fazladır. Ameliyat öncesi doktorunuz zaten birçok konu hakkında sizi bilgilendirecektir.

Ciltte nedbe oluşumu ve düzensizlik

Nedbe vücudun dışında veya içinde bir yara, doku kaybı, harabiyet gibi durumun vücutça tamirinden sonra kalan iz ve doku topluluğudur. Yani cerrahi işlem sırasında ki bir kesi, istendiğinden daha farklı şekilde iyileşerek kötü bir görünüm oluşturabilir.

Burun ameliyatında cerrah seçimi nasıl yapılmalı?

Yaptırdığınız estetik ameliyatın istediğiniz gibi olup olmamasının ana faktörü hiç şüphesiz estetik cerrahın kendisidir. Doğru cerrahı seçmek son derecede önemlidir. Yanlış ellere düştüğünüz anda sağlığınızı ve kimi zaman da hayatınızı etkileyecek ya da komplikasyon riskinizi arttıracak sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Hayatınızı bu denli etkileyecek operasyonlarda ucuza kaçmak ve cerrahla işin pazarlığını yapmak cerrahi müdahaleye yakışmayan bir durumu doğuracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz