Burun Kanamasına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Tıbbi olarak “epistaksis” olarak bilinen burun kanaması çok yaygın bir sorundur. Burnun içi, minik kan damarlarıyla doludur ve vücudun en hassas kısımlarından biridir. Bu damarlar rahatsız olduğunda, burun deliğinden veya bazen her iki burun deliğinden de kan akmaya başlar. Kanama hafif veya ağır olabilir ve birkaç saniyeden 10 dakikaya kadar sürebilir. Zaman zaman, baş dönmesi, güçsüzlük, kafa karışıklığı ve bayılma gibi belirtiler burun kanamasına eşlik edebilir.

Herkes burun kanaması yaşayabilir, ancak en çok 2-10 yaş arası çocuklarda ve 50 ila 80 yaşlar arasındaki yetişkinlerde görülür. Birtakım sebeplerden dolayı olabilir. Burun zarlarını kurutan hava kuruluğu, en yaygın nedenidir. Diğer nedenleri, burundan sık nefes alma, kimyasal irritanlara maruz kalma, alerjik reaksiyonlar, burun yaralanması, tekrarlayan hapşırmalar, aşırı ısı, yüksek irtifa, sert kaşıma, çok burun çekme, aşırı alkol kullanımı, aşırı sigara içmek ve büyük dozlarda aspirin kullanmak olabilir.

Burun kanaması ayrıca besin eksiklikleri, hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler, üst solunum yolu enfeksiyonları, yüksek tansiyon, kan pıhtılaşma bozuklukları ve kansere neden olabilir. Korkutucu olsa da burun kanaması ciddi bir problem değildir. Çoğu insan, bazı basit ve kolay yöntemler yardımıyla sorunu kolayca halledebilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi burun kanamasını hızlı bir şekilde durdurmada çok etkilidir. Vücudu aşırı kan kaybından korur ve ayrıca yaralı kan damarı duvarını kapatmaya yardımcı olur.

Küçük bir top pamuğu, elma sirkesine batırın ve hafifçe burun deliğine yerleştirin. En az 10 dakika bekletin, böylece kanama duracaktır. Bu şekilde beyaz sirke de kullanabilirsiniz.

Sık sık burun kanamasını önlemek için elma sirkesi de kullanılabilir. Bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı organik elma sirkesi ekleyin ve günde 3 kez için.

Kırmızı Toz Biber

Burun kanamasını durdurmak için bir başka etkili çözüm, kırmızı toz biberdir. Bir hücre uyarıcısı olarak çalışır ve kan basıncını düzenler. Bu, kanama bölgesinden gelen ağır basıncı azalttığı ve hızlıca pıhtılaşmasına yardım ettiği anlamına gelir.

Bir fincan ılık suya 1 çay kaşığı kırmızı toz biber ekleyin ve için. Kısa zamanda burun kanaması duracaktır.

Sık sık burun kanaması yaşayanlar, günde 3 kez biber takviyesi alabilirler. Doğru dozaj için bir doktora danışın.

Ayrıca, düzenli olarak kırmızı toz biber yiyin.

Soğan

Soğan, iyi bir pıhtılaşma ajanıdır, dolayısıyla burun kanamasını durdurmada oldukça etkilidir. Soğanın kokusu kan pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Bir soğanı kalın dilimler halinde kesin. Burnunuzun altına 1 dilim yerleştirin ve kokusunu soluyun. Kanama birkaç dakika içinde duracaktır.

Diğer bir seçenek, her bir burun deliğine 2 veya 3 damla taze sıkılmış soğan suyu damlatmaktır. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Tuzlu Su

Kış mevsiminde burun zarlarının içinde oluşan kuruma, burun kanamasının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu sorunu çözmek için, tahriş olmuş burun zarlarını tuzlu su ile yatıştırıp, nemlendirebilirsiniz.

Bir tutam tuzu yarım bardak suya ekleyin ve iyice karıştırın. Burnun iç astarını nemlendirmek için bu çözeltiden birkaç damla burnunuza damlatın.

Piyasada bulunan birkaç tuzlu burun spreyini de kullanabilirsiniz.

Soğuk ve kuru iklimlerde yaşıyorsanız, kış aylarında günde 2 veya 3 kez bu yöntemlerden birini uygulayın.

Isırgan Otu

Isırgan otu, burun kanaması için etkili bir ilaçtır. Pıhtılaşmayı teşvik eden ve kan akışını durduran büzücü özelliklere sahiptir. Ayrıca, kılcal damarların güçlendirilmesine yardımcı olur ve burun kanamasına neden olabilecek alerjilerin tedavisinde faydalıdır.

Burun kanamasını durdurmak için, sadece kuru ısırgan otu soluyun.

Ayrıca birkaç ısırgan otunun suyunu çıkarın ve her burun deliğine birkaç damla damlatın. Kanama kısa sürede duracaktır.

Kuru aylarda burun kanamasına eğilimli iseniz, günlük 1 ila 2 bardak ısırgan otu içilir.

Kişniş

Ayurvedik tıpta, burun kanaması için şiddetle tavsiye edilir. Serinletici ve sakinleştirici doğası kanamayı kısa sürede durdurmaya yardımcı olur. Ayrıca, doğal bir antihistamin olarak, burun kanamasına neden olabilecek birçok alerjiyi önlemeye yardımcı olur.

İç burun astarına birkaç damla kişniş yağı veya taze kişniş suyu damlatın veya sürün. Kısa süre sonra kanama duracaktır.

Kişniş yapraklarından bir macun hazırlayıp alnınıza da uygulayabilirsiniz. Soğutma etkisi burun kanamasını çok hızlı bir şekilde durduracaktır.

Kutsal Fesleğen

Ayurvedik tıpta oldukça popüler bir bitkisel ilaçtır. Fesleğen yaprakları, burun kanaması geçiren bir kişinin sinirlerini yatıştırmaya yardımcı olan özelliklere sahiptir.

Birkaç adet taze fesleğen yaprağını iyice çiğneyin. Bu vücudu sakinleştirecek ve çok geçmeden kanama duracaktır.

Diğer bir seçenek, birkaç fesleğen yaprağının suyunu çıkarmak ve her burun deliğine 2 damla damlatmaktır. Bu da kanamayı durdurur.

Vazelin

Kuru havalarda burun kanamasını önlemek için, burun deliklerinin iç kısımlarını nemli tutmak önemlidir. Vazelin ile kolayca halledebilirsiniz. Vazelin çok viskozdur ve burun pasajlarını tahriş etmez.

Parmağınıza az miktarda vazelin alın ve burnunuzun içine uygulayın.

Burnunuzu nemli tutmak için günde birkaç kez yapın.

Not: Solunduğunda yutulma riskini azaltmak için bir anda çok fazla vazelin kullanmayın.

Ek ipuçları;

Burun kanaması sırasında uzanmayın. Bunun yerine başınızı yüksekte ve kalbin üzerinde tutun. Ağızdan nefes alın.

Kanama durduktan sonra, düz bir şekilde oturun ve başınızı biraz öne doğru eğin. Ayrıca, herhangi bir zorlamadan kaçının.

Yatak odanızda bir nemlendirici kullanın, böylece hava çok kuru olmaz.

Mukoza zarlarını nemli tutmak için, her gün bol miktarda su için.

Sıcak bir duş alın ve burnunuzu nemlendirmek için derin nefes alın.

Sigara içmeyin, çünkü sigara burun pasajını kurutur. Dumanlı ortamlardan uzak durun.

Eksikliği burun kanamasına neden olabileceğinden, K vitamini açısından zengin olan daha fazla yiyecek yiyin.

Kan damarlarını sağlıklı tutmak için C vitamini ve biyoflavonoidler bakımından zengin yiyecekler yiyin.

Hemoglobin düzeyini artırmak için diyetinizde demir alımını artırın.

Vücuttaki kan damarlarını korumak için kahverengi pirinç, kepekli ekmek ve patlamış mısır gibi çinko bazlı gıdalar tüketin.

Baharatlı ve kızarmış yiyeceklerden kaçının.

Burun kanamasını önlemek için burnunuzu çok sert çekmeyin.

Kan sulandırıcı kullanımını sınırlandırın. Kan sulandırıcı kullanmanız gerekiyorsa, herhangi bir burun kanaması hakkında doktorunuza bilgi verin.

Burun kanaması 20-30 dakika içerisinde durmazsa hemen doktorunuza danışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz