Bütün Bitkilerden Hazırlanan Yara Merhemleri

yara merhemi

Yara Merhemi Hazırlama

Bazı yaralar merhem gibi ıslak uygulamalara iyi cevap vermezler. Böyle durumlarda ben toz haline getirilmiş bitkileri doğrudan yaranın üzerinde kullanırım. İnce öğütülmüş bitkisel yara tozları kanamayı durdurur ve enfeksiyonu önlerken hızlı iyileşmeyi kolaylaştırırlar.

Yara iyileşmeye başladıktan sonra bir yara merhemine geçmek bu işlemi devam ettirir. Belki de deri enfeksiyonları tedavisinin bitki tozları ile tedavi etmekten daha güçlü bir yolu yoktur. Buna cevap vermeyen bir yara daha görmedim.

Yara Tozu

  • 25 gr altınmühür kökü,
  • 25 gr usnea,
  • 25 gr ekinaka kökü veya tohumu ,
  • 25 gr okaliptüs yaprağı ,
  • 25 gr ardıç yaprağı.

Hazırlanışı:

1. Bütün bitkileri olabildiğince ince toz haline getirin. Ben genellikle havanla başlayıp kahve değirmeni ile devam ederim.
2. Bitkiler toz haline geldikten sonra ince bir elekten eleyin.
3. Bu tozu dondurucuda veya güneş ışığından uzakta çok iyi kapanan bir kapta saklayın. Bitki tozları iyi korunmazlarsa güçlerini oldukça çabuk kaybederler. En azından, bu karışım donmuş halde değilse 6 ayda bir yenilenmelidir; donmuş halde ise, en az yılda bir yenilenmelidir.

Kullanım: Toza ihtiyaç olduğunda, ıslak yaraların üzerine bol bol serpin. Kanamayı durduracak, enfeksiyonu önleyecek ve hücre bağlanmasını uyaracaktır. Enfekte, sızan, iltihap dolu yaralar açılmalı ve temizlenmelidir ve gerek duyuldukça toz yaranın üzerine bol bol serpilmelidir. Yara bir defa temiz olarak iyileşmeye başladığında müdahale edilmemelidir.Örneğin kaşınmamalı veya tekrar açılmaya çalışılmamalıdır; sadece gerektikçe daha fazla yara tozu serpilmelidir.

Bu ayni formül atlet ayağı mantar hastalıklarında ayakların üzerine veya ayakkabıların içine ve çoraplara serpilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz