Çakra Nedir? Çakra Diyeti Nasıl Yapılır?

Çakra Nedir?

Çakranın ne demek olduğunu ve çakra diyetinin genel olarak nasıl yapıldığını anlatan yazımız. “Çakra” kelimesini son yıllarda popüler hale gelmesini sağlayan şüphesiz ki adının geçtiği “Çakra Diyeti” olmuştur. Belki bundan önce birçoğumuz çarka kelimesinin anlamını bile bilmiyorduk. Biz de bu yazımızı ele alırken hem “Çakra” kelimesinin ne anlama geldiğini hem de çarka diyetinin nasıl yapıldığı konusuna değinelim istedik. Çakra, vücudumuzun hem enerji hemde yaşam açısından kilit noktaları diyebiliriz. İnsan vücudunun bir çok yerinde çakra olsa da ana çakra hattı olarak omurga üzerindedir. Ana çakralar tıpkı bir hat gibi omurga üzerinde dizilmiş ve diğer yaşam ve enerji noktalarına buradan sinyaller gitmektedir.

Dolayısıyla vücudumuzdaki çakra noktaları başta omurga, kuyruk sokumu,kasık kemiği,alt ve üst karın bölgesi, göğüs kafesi, kalp, kafatası,boğaz, dil, göz gibi noktalardır. Çakranın ne olduğunu ve nerelerin çakra olduğundan bahsettikten sonra şimdi de çakra diyeti nasıl yapılır bir göz atalım.

Çakra diyeti yıllar boyunca keşişlerin uyguladıkları bir diyet olmakla birlikte aslında hayatımız boyunca sadık kalmamız bir diyet türüdür. Kısacası çakra diyeti sadece zayıflamak için değil, sağlıklı kalmak için yapılması gereken bir diyettir. Çakra diyetinde alınan her besinin vücudun her noktasına enerji gönderdiğine inanılıyor. Bu yüzden vücudun hayati noktaları sayılan çakralara giden bu enerjilerin en iyi ve en sağlıklı şekilde olması gerekir. Dolayısıyla farklı çakralar için farklı besinler tüketmek Çakra diyetinin temelini oluşturur. Dilerseniz hangi çakralarda hangi besinler daha etkili ve sağlıklıdır maddeler halinde inceleyelim:

Kök Çakra

Omurganın hemen altında bulunması sebebiyle kök ismini almaktadır. Dolayısıyla diğer ana çakralarında temelidir diyebiliriz. Havuç, soğan, karalahana, turp, yer elması gibi sebzelerin yanı sıra meyvelerden nar, protein grubundan ise yumurta, et, fasulye,fıstık ezmesi ve soya bu bölge için çok idealdir.

Sakral Çakra

Cinsellikle ilgili olan bu bölgenin en başlıca besinleri kavun, mango, portakal ve Hindistan cevizidir.

Üst Mide Çakrası

Makarna pirinç, sarı mercimek gibi tahılların yanı sıra süt ve süt ürünleri de bu çakra için önemlidir.

Kalp

Kalp çakrasının en sevdiği besinlerin başında lahana,kereviz, kabak ve marul gelirken sıvı olarak yeşil çay tercih edilmelidir.

Boğaz Çakrası

Bu çakra için önemli besinler temizleyici etkiye sahip olan sarımsak ve limondur. Bunların yanı sıra bu çakra lime,greyfurt ve kivi gibi meyvelerden de hoşlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz