Çam Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam yağı, Pinus sylvestris ağacının iğnelerinden türetilmiştir. Temizleme, canlandırıcı ve tazeleyici olarak bilinen çam yağının, güçlü, kuru, odunsu bir kokusu vardır, hatta bazı insanlar ormanların kokusunu andırıyor derler. Hipokrates’in de dahil olduğu eski Yunan uygarlıklarında kullanılan uzun ve ilginç bir tarihe sahip olan çam yağı, ağrıyı azaltmak, enerji artırmak ve stres baskını yapmak için eski bir terapötik yöntemdir. Pinus sylvestris ağaçları, yüzyıllar boyu Romanya’da çok önemli bir ağaç olmuştur ve kuru kabukları genellikle ahşap olarak işlemek için toplanıyor. Neyse ki, buhar distilasyonu yoluyla çam yağı ölü, düşmüş çam kabuğundan bile oluşturulabilir.

Bir kez şişelendiğinde bu konsantre formül, hastalıklara neden olan iltihaplanmayı düşüren, aromaterapi ile ruh halinizi yükselten, aynı zamanda bakteri, mantar, maya ve patojenleri öldüren güçlü aktif bileşenler barındırır. Evinizde yaşayabilecek çeşitli toksinleri ortadan kaldırmak için yardım ederek havayı arındırma kabiliyetine sahip olduğunu kanıtlamış çam yağı bir astım doğal çaresi olarak ve bir öksürük tedavisi olarak yararlıdır ve hatta alerjileri, solunum yolu enfeksiyonlarını ve soğuk algınlığını hafifletebilir.

Son zamanlarda, aynı zamanda, kanser gelişimine karşı savaşabilecek, beyin, kalp, karaciğer ve bağırsak da dahil olmak üzere hayati organları koruyabilen güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan bileşenleri üzerinde çalışılıyor.

Detokslayıcı bir bileşen ve doğal dezenfektan olarak, çam yağı yaygın olarak masaj yağı karışımlarında, ev temizlik ürünlerinde ve hava spreylerinde kullanılır. Kan dolaşımını hızlandırabilir ve ağrılı kasları veya iltihap ile ilişkili eklemlerin içindeki şişme, hassasiyet ve ağrıları azaltabilir.

  • Bakterilerin, mantarların, patojenlerin ve mayaların temizlenmesi
  • Kötü kokuyu yok etme ve havanın temizlenmesi
  • Enflamasyonu azaltmak
  • Alerjileri azaltmak
  • Polifenoller de dahil olmak üzere antioksidanların varlığı sayesinde serbest radikallerle savaşmak
  • Kas ağrılarını ve ağrıları tedavi etme
  • Enerji verme ve ruh hali yükseltme

Çam yağı bitki türleri ve faydaları bakımından okaliptüs yağı ile yakından ilişkilidir, bu nedenle karıştırılarak kullanılabilirler. Çam yağından daha fazla fayda elde etmek için harika bir yol, onu okaliptüs veya narenciye ile birleştirmektir. Bunlar iltihaplanma ile savaşmak için benzer şekilde çalışan, bakterileri ve kokuları ortadan kaldıran, ruh halinizi geliştiren ve farkındalığı artıran yağlardır.

Hava Tazeleyicidir

Çam yağı, kirlenme ve kokulara neden olabilecek bakteri ve mikrobik maddeleri ortadan kaldırdığı için mükemmel bir doğal ev kokusu giderici maddedir. Havadaki soğuk algınlığı, grip, baş ağrısı ya da cilt reaksiyonlarına neden olabilen toksinleri öldürme kapasitesine sahip olan çam yağı, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmek için en faydalı yağlardan biridir.

Evinizde ve hatta otomobilinizde saf ve temiz kokulu hava için, 15-30 dakika boyunca bir yağ dağıtıcı kullanarak veya bir sprey şişesinde biraz su ile birleştirip mobilyalar, tezgahlar, çarşaflar veya araba koltuklarınıza püskürtün. Ya da dekoratif bir şişeye koyup salonunuzda kullanabilirsiniz.

Temizlik İçin Kullanılabilir

Çok Amaçlı Ev temizleyicisi, Tezgah, alet, banyo veya zemini temizlemek için birkaç damla çam yağı ve suyu bir sprey şişesinde birleştirin ve temiz bir bezle silmeden önce herhangi bir yüzeye püskürtün.

Tencere ve Tavalar İçin Ovucu, Derin etkili bir temizlik fırçası için birkaç damla çam yağını karbonat ile birleştirin ve kalın bir macun haline getirin. Tencere, evinizdeki yüzeyler, araba veya aletlerdeki kalıntılar, lekeler veya seetlemiş kalıntıları fırçalamak için kullanın.

Zemin Temizleyici, Zemini paspaslamak ve temiz bir koku bırakmak için, bir kovaya 10 damla çam yağı ile birlikte ½ su bardağı sirke ekleyin ve durulamadan önce ahşap yüzeylere sürün.

Cam ve Ayna Temizleyici, Aynaları, cam veya mutfak aletlerini sirke ile birlikte çam yağı kullanarak temizleyerek kalıntıları temizleyip parlak, temiz yüzeyler elde edebilirsiniz. Ayrıca blender, bulaşık makinesi veya çamaşır makinesini temizlemek için de bu yöntemi kullanmayı deneyin.

Halı Temizleyicisi, En iyi doğal ev kokusunu gidericilerden biridir, halıdaki kokuları gidermek için çam yağı kullanın, 15-20 damla çam yağını su ile bir kovada karıştırın ve sonra halının lekelerine sürün. Zehirli olmadığı için yağın halıdan çıkarılması gerekmez ve koku veren bakterileri öldürmeye ve bu süreçte evinize yeni bir koku eklemeye devam edecektir.

Çöp Kovası Arıtıcı, İki damla limon yağı ve iki damla çam yağı içeren bir bez alın ve daha sonra bakteri ve kokuları azaltmak için çöp kovasını bu bezle silin.

Ayakkabı Kokusu Giderici, Ayakkabı veya ayak kokularından kurtulmak için, onları tazelemek ve bakterileri öldürmek için ayakkabı tabanına birkaç damla çam yağı ve çay ağacı yağı ekleyin.

Antienflamatuvardır

Çam yağı, serbest radikal hasarı ve ağrıya veya şişmeye ve hatta artrit ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalıklara katkıda bulunan kronik inflamatuvar cevaplarla mücadele etmek için kullanılmıştır. Çam yağı takviyesi olarak almak için, çay veya sıcak suya limon ile birlikte 1-2 damla çam yağı ekleyebilirsiniz, ancak % 100 saf organik yağ kullanmanız önerilir.

Detoks Etkisi Vardır

Doğal olarak karaciğeri temizlemek gibi sindirim organlarının uyarılmasına yardımcı olmak için limon ve çiğ bal gibi diğer temizleyici maddelerle birlikte bir ila iki damla çam yağı tüketin. Bu vücudu zehirleyen toksinleri ve atıkları boşaltmaya yardımcı olur.

Baş Ağrısını Tedavi Eder

Hastalık veya baş ağrısını tetikleyebilecek havadaki veya evinizde toksinlerin azalmasına yardımcı olabileceği için çam yağı büyük baş ağrısı ilaçlarından biridir. Ayrıca, migren veya regl ile ilgili baş ağrısı semptomlarının diğer nedenleri olan stresin azaltılması ve ruh halinizin yükseltilmesi için de yararlıdır.

Doğal bir baş ağrısı telafisi ve anında rahatlama için, şakaklara ve göğsünüze Hindistan cevizi yağı ile birlikte birkaç damla çam yağı damlatın ya da doğal bir kumaş temizleyici ve parfüm olarak giysilerinize püskürtün. Baş ağrısı vurduğunda havaya 20 dakika boyunca bulaştırıldığında da doğrudan solunum yapabilirsiniz.

Cilt Bakımı

Uçucu yağlar hızlı çalışan büyük doğal akne tedavileri yapabilir. Ve bakteri ve mantarla mücadele edebildiği için çam yağı psoriyaz, siğiller, pişik, ayak mantarı, egzama ve kaşıntı da dahil olmak üzere çeşitli cilt koşullarında yararlı olabilir. Kepeği kafa derisinden uzaklaştırmak ve saçlara parlaklık katmak için de yararlıdır. Bununla birlikte, dikkatli olun çünkü bazı insanların derisi çam yağına duyarlıdır.

Stresi Azaltır

Doğal bir kaygı tedavisi için meditasyon yaparken veya okurken limon yağı veya bergamot yağı ile birlikte çam yağını da deneyin. Bu, ruhsal uyanıklığı ve farkındalığı artırmaya yardımcı olabilir.

Alerji İle Savaşır

Çam yağı havada saklanan mantarlarla etkili bir şekilde mücadele edebildiğinden, solunum, alerjik burun iltihabı, sulanmış gözler veya gribe benzer belirtiler gibi zorluklara neden olabilecek toksinlerin varlığını azalttığı gösterilmiştir. Mevsimsel alerji belirtilerini doğal olarak azaltmak için çam yağı evinize yayılmalı veya doğrudan şişeden koklanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz