Cattell Zeka Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Cattell zeka testi

R.B. Cattell tarafından geliştirilen bu zeka testi, Cattell’in ismini taşımaktadır. R.B. Cattel tarafından geliştirilmiş olan Cattel Zeka Testi, Bağlan Torol tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 6- 14 yaş arası bireylere uygulanmaktadır. Performans ile zeka seviyesini ölçen bir testtir. 4 alt testten, dört ayrı puan elde edilerek kişinin zeka seviyesi hesaplanır. Sınırlandırılmış süre uygulaması vardır, bu süre 25 dakikadır.

Cattell Zeka Testi Nedir?

Cattell zeka testi bir zeka-performans testidir. En büyük özelliği ise kültürlerden tamamen arındırılmış olmasıdır. Yani kültürden bağımsız bir şekilde her toplumda uygulanabilme özelliğine sahiptir. Uygulanacak olan bireyin yaş gurubuna bağlı olarak 2A, 2B ve 3A şeklinde 3 formu bulunmaktadır.

Kimlere Uygulanır?

Bu zeka testi 4-7 yaş arasında, 7-14 yaş arasında ve 14 yaş üstü çocuklara uygulanabilmektedir.

Nasıl Uygulanır?

Test hem bireysel hem de grup olarak uygulanabilme özelliği taşımaktadır. Üç farklı form arasından çocuğun yaş grubuna bağlı olan form seçilir. Çocuğun bu formu kendisine bildirilen süre içerisinde yanıtlaması istenmektedir.

Cattell Zeka Testini Kimler Uygular?

Üniversitelerin psikoloji yahut psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olan bir kadro tarafından uygulanmaktadır. Testi uygulayan kadroda Cattell zeka testi hakkında özel bir eğitim almış olunması şartı aranmaktadır. Ancak test sonuçlarını yorumlayan kadroda bu teste dair özel eğitim almış olma şartı aranmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz