Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

çay lekesi nasıl çıkar

Son dönemde yapılan araştırmalar, dünya üzerinde kişi başına en fazla çay tüketimini Türk milleti olarak bizlerin yaptığını göstermektedir. Bütün öğünlerimizin vazgeçilmezi gün içerisinde her fırsatta tükettiğimiz çay, kimi zaman görünmez kazalar neticesinde başımıza dert açabilmektedir. Pek çok kimse halı, koltuk veya elbiselerine dökülen çay konusunda son derece endişelidir; hatta kimilerimiz bu lekelerin hiç çıkmayacağını bile düşünür. Bu yazıyı okuduktan sonra ister şekerli olsun ister şekersiz, çay lekeleri konusunda endişeye kapılmanıza gerek kalmayacak.

Çay Lekesi Kanepeden Nasıl Çıkar?

Çay, günlük hayatta en fazla tüketilen içecekler arasında yer alır. Çocuklar için fazla tüketilmesi zararlı olsa da yine de ara sıra en açık şekilde verilen bu sıcak içecek, kanepeler üzerinde de en fazla lekesi olan içecek olma özelliğindedir. Bu leke ile başa çıkmak ve eskisi gibi temiz oturma grubuna sahip olmak için “Çay lekesi kanepeden nasıl çıkar?” sorusunun cevabını araştırdık. İşte sonuçlar.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Kanepede çay lekesi oluştuğunda ilk olarak yapılması gereken temiz bir kağıt havlu ya da bez ile çayın kanepeye işlemeden önce fazla ıslaklığının alınmasıdır. Bu işlemin ardından yeni, temiz bir kağıt havlu alınıp lekenin üzerine bastırılır ve çay ıslaklık emilemeyecek duruma gelene kadar işleme devam edilir. Bu aşamada ovma yapılmamasına dikkat edilmelidir. Kanepe üzerindeki ıslaklık giderildikten sonra kanepe rengi ve lekeye göre farklı doğal malzemeler ile temizlik yapılabilir.

Leke eğer uzun süre önce oluşmuş ise gliserinli su ile silinip temizlenebilir. Renkli kanepelerde yumurta sarısı ile beyaz koltuklarda ise limon suyu ile çay lekesi temizlenebilir. Kumaş türüne uygun malzeme seçiminden sonra yumuşak bir bez ya da sünger ile hafif ıslatarak lekeli bölge temizlenebilir. Leke çıktıktan sonra sade sulu bir sünger ile temizlik alanı durulanarak kurumaya bırakılır.

Yukarıda verdiğimiz malzemeler ile çay lekesi temizlemek son derece kolay ve sağlıklıdır. Her ne kadar doğal olsalar da bu malzemeler de nadiren koltuğun kumaş türüne göre zarar verebilir. Bu nedenle tüm eşya da ilk deneme öncesi görünmeyen küçük bir alanda deneme yapılmalıdır.

Çay lekelerinden kurtulma konusunda dikkat edilmesi gereken husus; erken müdahale ve doğru yöntemin kullanılmasıdır. Zira erken müdahale edilmediği takdirde kuruyan çay lekesi, daha fazla uğraşmanıza sebep olabilir. Bu bilginin ışığında, halı, koltuk veya elbisenize çay döküldüğünde:

Çay dökülür dökülmez çay lekesinin kabasını yumuşak, beyaz bir bez veya kâğıt havlu vasıtasıyla alın. Bu işlem esnasında lekenin dökülen nesnenin derinliklerine işlememesi için bezi bastırmamaya dikkat edin.

Lekenin kabasını aldıktan sonra, ılık su ve sirkeden oluşan ve lekeyi çıkaracak olan karışımı hazırlayın. Temiz bir bezi hazırladığınız sirkeli su karışımına batırıp, çay dökülen bölgeyi çevreden merkeze olacak şekilde silin. Söz konusu işlemi leke kayboluncaya kadar uygulayın ve lekenin temiz bölgelere bulaşmaması konusunda dikkatli olun.

Temizleme işlemi bitince ıslatılmış beyaz bir bez vasıtasıyla lekeden arındırılmış bölgeyi güzelce durulayın.

İşte Çay Lekesi Nasıl Çıkar? sorusunun cevabı bu kadar basit.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz