Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz suyunun faydalarını öğrenmeden önce cevizin faydalarını anlamanız gerekir. Kendine özgü besin profili vardır ve mükemmel bir protein, sağlıklı yağ, lif, bitki sterolleri, antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Sadece 30 gram tükettiğinizde, günlük omega-3 ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılamış olursunuz.

C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, B6 vitamini, folat ve B12, E vitamini, K vitamini ve A vitamini içerir. Ayrıca az miktarda betakaroten, lutein ve zeaksantin ihtiva eder. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum da dahil olmak üzere zengin minerallere sahiptir. Diğer kuruyemişler gibi, diyet lifi ve protein bakımından zengindir.

Ayrıca lezzetlidir. Sağlıklı atıştırmalıklar olarak tüketebilir veya mısır gevreği, yulaf ezmesi ve hatta salatalarınız için bile kullanabilirsiniz. Yarar sağlamak için günde 30 gram tüketmelisiniz. Ayrıca ceviz suyu da, aynı etkiye ve daha fazlasına sahip olabilir. Geceden suda beklettiğiniz cevizleri, uyanınca yiyebilir ve suyunu içebilirsiniz. Gelin yararlarına birlikte bakalım.

Beyin Sağlığını Artırır

Ceviz “beyin besini” olarak kabul edilir. Beyin aktivitesini artıran omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca içerisindeki iyot ve selenyum, optimum beyin işlevini sağlar. Journal of Nutrition’da yayınlanan bir 2009 çalışması, ceviz dahil yüksek antioksidan gıdaların tüketilmesinin “sağlık süresini” artırmaya ve genellikle yaşla azalmakta olan bilişsel ve motor işleyişini geliştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir 2012 araştırması, ceviz tüketiminin genç yetişkinlerde çıkarımsal akıl yürütmeyi de içeren beyin sağlığını destekleyebileceğini göstermektedir. Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 araştırması, cevizlerin, beyindeki iltihabı azaltmaya yardımcı olan polifenoller (bir tür antioksidan) bakımından zengin olduğunu bildirmektedir. Ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri yaşla ilişkili beyin bozukluklarını önleyebilir.

Özellikle, Parkinson ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabilir; bu da beynin işleyişini ve kişinin yaşam kalitesini etkiler. Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 araştırması, riski azaltmak, başlangıcı geciktirmek, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak veya önlemek için yararlı bir etkiye sahip olabileceğini bildirmektedir.

Kanserle Savaşır

Ayrıca kanser riskini azaltabilir. Bu sağlıklı yemiş, meme, kolon ve prostat gibi kanserlere karşı korunmak için antioksidan özelliklere sahip polifenol ve fitokimyasal içerir. Ayrıca, antikanser yararlar sunan ellagitannin, gama-tokoferol ve alfa-linolenik asit gibi bileşikler açısından zengindir. Cell Biology İnternational’da yayınlanan bir 2009 araştırmasında cevizin, kansere yol açabilecek oksidatif stresi azaltmada koruyucu etki sağladığı bulunmuştur.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği tarafından yapılan bir başka 2009 araştırmasına göre, vücuda meme kanseri riskini azaltan temel omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve fitosteroller sağlayabilir. Gıda ve Kimyasal Toksikoloji’de yayınlanan bir 2010 araştırması fenolik içeriği ve antiproliferatif etkinliğinin, kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini ve böylece etkili bir kimyasal önleyici ajan olarak çalıştığını bildirmektedir. Journal of Nutrition Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 araştırmasında, omega-3 yağ asitleri ve çeşitli antioksidan özelliklerinin antikanser etkisi olabileceği bildirilmektedir.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Omega-3 yağ asitleri, E vitamini, magnezyum ve folat içerir. Tüm bu besinler kalp sağlığınız için yararlıdır. Ayrıca içerisindeki, tekli doymamış yağlar, çoklu doymamış yağlar ve lif; yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya iyi kolesterol) ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya kötü kolesterol) seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

Atardamarlarındaki iltihaplanmayı azaltabilir ve bu da kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olur. Bu yemişler ayrıca kan damarlarının işlevini de geliştirir, böylece arterlerde plak birikimi riskini azaltır. Beslenme, Metabolizma ve Kardiyovasküler Hastalıklar Dergisi’nde yayınlanan bir 2007 çalışmasında, içerisinde yüksek miktarda bulunan alfa-linolenik asit alımının kardiyovasküler korunma ile ilişkili olduğu bildirilmektedir. American Journal of Nutrition’da yapılan bir 2009 araştırmasında, LDL kolesterolünde önemli bir azalmaya katkıda bulunabileceği belirtilmektedir.

Şeker Hastalığını Azaltır

Her şeyden önce, endotel fonksiyonunu iyileştirebilir ve kardiyak riskini azaltabilir. Amerikan Diyetisyenler Birliği Dergisi’nde yayınlanan 2005 tarihli bir çalışmada, diyabetik kişilerin yüksek miktarda çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ içeren besinler tüketmesi gerektiği belirtilmiştir. Mevcut Diyabet Raporları’nda yayınlanan 2005 tarihli bir diğer çalışma da, ceviz gibi yemişlerin, diyabetli veya diyabet riski taşıyan kişiler için sağlıklı bir diyet bileşeni olabileceğini ortaya koymuştur.

Avrupa Journal of Clinical Nutrition Dergisi’nde yayınlanan bir 2009 çalışması, tip 2 diyabette metabolik parametreler üzerinde, cevizlerden elde edilen diyetsel çoklu doymamış yağın, uzun süreli olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. Journal of Nutrition’da yayınlanan bir 2013 araştırması ise, kadınlarda tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde düşürdüğünü bildirmektedir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Cevizdeki yağ, vücudunuzun düzgün çalışması için gereken sağlıklı omega-6 ve omega-9 yağ asitleridir. Antienflamatuvar olan omega-3 alfa-linolenik asit, kilo vermede önemli bir rol oynar. Ayrıca ceviz yemek, kilo alımına yol açmaz. Amerikan Journal of Clinical Nutrition raporlarında yayınlanan klinik çalışmalarda; vücut ağırlığını, vücut kitle indeksini veya bel çevresini artırmadığı belirtilmiştir.

Kemik Sağlığını Destekler

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz ve ceviz suyu kemikleriniz için yararlıdır.  Omega-3 yağ asitleri içindeki alfa-linolenik asit (ALA), inflamasyonla savaşmaya ve osteoporoza karşı korunmaya yardımcı olur. Penn State araştırmacıları tarafından 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bitki kaynaklı omega-3 yağ asitleri (keten tohumu ve cevizlerden elde edilenler gibi) kemik sağlığı üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir.

Ayrıca ceviz kemik sağlığını destekleyen bakır, magnezyum ve manganez gibi önemli mineraller içerir. Bakır, kemikler ve bağ dokuları için önemli olan kolajenin korunmasında aktif bir rol oynar, böylece kemik kolajeninin mekanik gücünü destekler. Ayrıca, bakır kemik erimesini engeller. Magnezyum, kalsiyum emilimine yardımcı olduğundan kemik sağlığı için önemli bir bileşendir ve kemik kıkırdağının oluşumunda etkilidir.

Karaciğeri Temizler

İçindeki amino asit l-arjinin, amonyak detoksifiyesinde karaciğere yardımcı olur. Ek olarak, iyi miktarda glutatyon ve omega-3 yağ asitleri içerdiğinden, doğal karaciğer temizleme işlemine destek verir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir 2008 çalışmasında, içindeki polifenollerin, karbon tetraklorür ve d-galaktozamin tarafından uyarılan karaciğer hasarını önlediği bildirilmektedir. Ayrıca, bu yemişteki E vitamini; obezite tarafından getirilen karaciğer hastalığının semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Peki Ceviz Suyu?

Ceviz suyu, cevizin içindeki tüm önemli besinleri ve mineralleri ihtiva ettiği için, aynı şekilde etkilidir. Ayrıca üzerindeki kabuğunda da yüksek bulunan antioksidanlardan dolayı yarı saydam kahverengi derisiyle birlikte tüketmeniz önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz