Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ceviz yağı Omega-3 yağ asitleri bakımından son derece zengin bir kaynaktır. Vücudumuz bu yağ asitlerini kendisi üretemediğinden, sağlığa faydalı bu yağları dışarıdan almamız gerekir. Omega-3 yağ asitleri kalp sağlığını korumak veya bağışıklık sistemini ve beyin hücrelerini güçlendirmek gibi önemli işlevlere sahiptir. Omega-3 dışında ceviz yağı protein, potasyum, fosfor, magnezyum ve bakır gibi hayati besleyici maddeler de içerir.

Yüksek ateşte pişirilmesi pek önerilmeyen ceviz yağını salatalarınıza ekleyerek vücut sağlığı konusundaki faydalarından yararlanabilirsiniz. Bunun dışında ceviz yağının saç ve cilt için de önerildiğine sıkça şahit olabilirsiniz.

Kanserle Mücadele Eder

İçinde bulunan çeşitli antioksidan ve antiinflamatuar besin maddeleri göz önüne alındığında, bu yağın antikanser faydaları olduğunu düşünebilirsiniz. Ceviz yağı antioksidan özellikleri kronik oksidatif stres riskini azaltmaya yardımcı olurken, antienflamatuar özellikleri kronik enflamasyon riskini azaltmada oldukça destekçidir. En çok etkili olduğu kanser türleri arasında prostat kanseri ve meme kanseri bulunmaktadır. Ceviz yağı tüketiminin kanser riskini azalttığı bir çok araştırmayla ortaya çıkmıştır.

Kalp Sağlığını Korur

Günümüzde bir çok insan kalp rahatsızlığı sorununu yaşamaktadır. Omega 3 yağ asidi, kalp hastalığından uzak kalmanın yollarından biridir. Ceviz yağı veya cevizi düzenli olarak tüketebilirseniz, kalp rahatsızlığından korunmak mümkündür. Ceviz içinde bulunan omega 3 yağ asidi sayesinde hücrelerinize yapışan kanserli element bile yok edilebilir. Bu yağları salatalarınıza serpebilir veya yemeklerinizi hazırlarken kullanabilirsiniz.

Egzamaya İyi Gelir

Antiinflamatuar olarak işlev gören yüksek omega 3 yağ asidi içeriği sayesinde, ceviz yağı egzama tedavisinde faydaları bilinmektedir. Atopik dermatit olarak da adlandırılan egzama, kronik cilt inflamasyon durumudur. Etkilenen cilt bölgelerine uygulamadan önce en iyi sonuç almak için ceviz yağı ile sarımsak suyunu birleştirebilirsiniz. 10 gün kadar kısa bir sürede olumlu sonuçlarını görebilirsiniz.

Kemik Sağlığını Artırır

Çinko, demir, potasyum ve kalsiyuma sahip olmanın yanı sıra, iyi bir kemik sağlığı için gerekli tüm minerallerle birleşince ceviz yağının antiinflamatuar özellikleri, kemiklerde belirli etkilere sahip olabilmektedir. Yapılan bir çok çalışmaya göre, günlük olarak tüketilen ceviz ve ceviz yağı güçlü ve sağlıklı kemikler için faydalı olabilmektedir. 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bilindiği üzere süper gıda olarak değerlendirilen gıdaları birçoğu iştahı bastırarak veya metabolizmayı arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Göbek bölgesinde oluşan yağ birikmesini ortadan kaldırmak oldukça ordur. Bu bölgedeki yağı ortadan kaldırmak için yemeklerde ceviz yağını kullanabilirsiniz. Salatalar ve sebze yemeklerinin içinede katabilirsiniz.

Kırışıklıklarla Savaşır

En az 17. yüzyıldan beri ceviz yağı kırışıklıklara karşı kullanılan bir yağdır. Zaman içerisinde sadece bir anneanne reçetesi olmaktan çıkmış ve cildi güzelleştirdiği bilim tarafından da desteklenir olmuştur. İçerdiği amino asitler ve E vitamini sayesinde cildi onarır, yıpranmaya karşı güçlendirir ve yumuşatır. Antioksidan, mineral ve vitamin bakımından zengin olması cildi yaşlanmanın etkilerine karşı korur. Ceviz yağı cilde uyguladığında, son derece besleyici bir nemlendirici görevi görür.

Mantar Enfeksiyonlarına İyi Gelir

Ceviz yağı en çok ayak mantarı için önerilir. Pek çok kişi tarafından reçetesiz satılan mantar ilaçları kadar işe yaradığı belirtilmiştir. Mantarlı bölgeye sürebilir ve etkisini arttırmak için sarımsak gibi diğer mantara iyi gelen bitkilerle karıştırabilirsiniz.

Saç İçin Faydalıdır

Ceviz yağının diğer kabuklu yemiş yağlarında olduğu gibi, içerdiği proteinler sayesinde saç derisini bakterilerden, ölü hücrelerden arındırma, saçı nemlendirme ve saç dökülmesini önleme özellikleri vardır. Saçları güçlendirir ve saça sağlık katar. Saçın daha parlak, doğal saç renginin daha canlı görünmesini sağlar. Saça nem katarak kepeği önler. En iyi sonucu almak için ceviz yağı ile haftada iki kez banyodan önce saça masaj yapılması önerilir.

Saçlarının daha çabuk uzamasını isteyenler de, içerdiği potasyum sayesinde hücreleri yenileyen ve saçın daha çabuk uzamasını sağlayan ceviz yağını deneyebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz