Ceviz Yaprağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

ceviz yaprağı

Ceviz Yaprağının Faydaları

 • Ceviz yaprağı akan kanı durdurur.
 • Tonik etkisi ile arındırma sağlar.
 • Bağırsakta yaşayan kurtları döker.
 • Kanı temizler.
 • Kan şekeri düşürür.
 • Kabızlıkta iyi bir alternatiftir.
 • Çocuklarda iştah açar.
 • Egzama, mantar, uçuk, uyuz, sivilce gibi deri hastalıklarında etkilidir.
 • Ağız içi hastalıklarına iyi gelir. Özellikle diş eti hastalıklarında güzel sonuçlar elde edilir.
 • Ayak kokusuna ve terlemesine iyi gelir.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Boğaz hastalıklarında gargara olarak kullanılabilir.
 • Ceviz yaprağı çayı, sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, iştahsızlıklarda ve kan temizliğinde etkilidir.
 • İştah açıcı, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır.
 • Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır.
 • Raşitik hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir.

Ceviz Yaprağının Zararları

Ceviz yaprağının içerdiği tanen maddesi duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunun dışında, ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur.

Ceviz Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Ceviz yaprağı üç ayrı şekilde kullanılır. Hastalığa göre kullanım şekline değişir. İçerek kullanılması gereken durumlarda çayı yapılarak içilir. Deri hastalıkları yada saç için banyo olarak kullanılır. Yada saklayıp ağır cilt hastalıklarında daimi kullanabilmek için tentürü hazırlanır. Şimdi hazırlanış şekillerini açıklayalım.

Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir. Yada yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca hafif ısıda kaynatılır. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak içilir.

Ceviz Yaprağı Banyo ve Yıkama Uygulaması

Banyolar için, iki büyük avuç ince kıyılmış yaprak, akşamdan 2-3 lt suya eklenir. Sabahleyin hafif ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Gerektiğinde, bitki miktarı bir misli arttırılabilir.

Ceviz Yaprağı Tentürü Hazırlanışı

Haziran ortasında, 20 kadar genç ceviz dörde bölünerek bir cam kavanoza koyulur ve üstüne 1 lt kanyak eklenir. Kanyak, cevizlerin üstüne çıkmalıdır. Ağzı iyice kapanan kavanoz 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda, arada bir çalkalanarak bekletilir. Sonra süzülerek koyu renkli şişelere doldurulur.

Ceviz yaprağı ile şeker hastalığına çözüm ve diğer faydaları

Ceviz yaprağının insan vücudu için bilinmedik birçok yararı saptanmıştır. Bunların başında sindirim bozuklukları, bağırsak kurdu, kan temizleyici, kan şekeri düşürücü özelliği ve kabızlık sorununu giderme vardır. Bunların yanı sıra iştah açıcı ve kuvvet verici etkisi bulunmaktadır. İştahsızlık sorununu gidermektedir.

Ceviz yaprağı deri hastalıklarında antiseptik olarak kullanılmaktadır. Ceviz yaprağının kaynatılmasıyla egzama, frengi, sıraca, kemik çürümesi, kemik deformasyonu, uçuk ve raşitik hastalık türlerinde, iltihaplanmış el ve ayak tırnaklarında kullanılan oldukça etkili bir banyo katkısı elde edilmektedir.

Taze ceviz yaprağının suyu kaynatılıp uyuz ve favus hastalıklarında hastalıklı bölgeler yıkanırsa tedavi ederek kısa süre içerisinde etkisini göstermektedir. Ceviz yaprağı suyu ile yapılan banyo ve yıkamalar ayak teri, kadınların akıntıları, iltihaplı egzamalar ve ergenlik sivilcelerine fayda etmektedir.

Boğaz ve gırtlak hastalıkları, diş eti ve ağız boşluğu gibi rahatsızlıklarda ceviz yaprağı suyu gargara yapılarak uygulanmalıdır. Kaynatılan ceviz yaprağı suyu banyo suyuna eklenirse donuk kabarcıkların iyileşmesini sağlamaktadır. Hızlı saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler ceviz yaprağı suyunu kullanarak kafa derilerini ovarak sürmelidirler. Aynı zamanda kafada bulunan bit vb. haşerelerin yok olmasında çok etkilidir.

Ceviz yaprağı suyu cilt temizleyici, ishal kesici, damar koruyucu, tümör engelleyici, bağışıklık sistemini koruyucu, mantar hastalıklarında etki gösteren, siğil gideren etkiler sağlamaktadır. Ceviz yaprağının kan dolaşımını düzenleyici, kan pıhtılaşmasını önleyici etkileri bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz