Çevreyi Kurtarmak Mümkün Mü?

çevreyi kurtarmak mümkün mü

Doğa insanlar için bir yaşam ünitesidir. Tek bir ağaç yılda 114 kg oksijen üretmektedir. Olgun 2 ağaç 4 kişilik bir ailenin 1 yıllık gereken oksijenini üretmektedir. Ama ne yazık ki günümüzde bazı insanlar bunu bildikleri halde ne doğaya ne çevreye saygı duymamakla beraber zarar vermektedir.

İnsanlar yerleşim yerlerini artırmak için doğayı yok ediyorlar. Çevreye zarar veriyorlar. Oysa bilmiyorlar ki onları kurtaracak olan binalar değil doğadır. Doğayı korumak için en başta çevremizi temiz tutmalıyız. Çevremiz temiz olacak ki o çevrenin toprağında yetişen ağaçların faydası olsun. Ağaçlar sağlıklı olsun.

Bir cam şişe doğada 4000-4500 yıl arasında yok olmaktadır. Buna rağmen doğaya ve çevreye verdiğimiz o kadar zarardan sonra bile hala ağaçlar yeşermekte ve bizlere oksijen üretmekte.

Peki, bizler çevreyi ve doğayı kurtarmak için neler yapmalıyız?

Belediyeler çöp konteynerlerinin yanına plastik, cam ve kâğıt için ayrı atık kutuları koymakta. Bizlerin yapacağı tek şey ise çöplerimizi ayrıştırarak atmak. Sadece bunu bile yaparak çevremizi kurtarabiliriz. Çok ağaçlar kesildi, çok zararlar verildi doğaya çevreye. Ama yapacağımız en ufak bir eylemle bile çevreyi kurtarmak hala mümkün.

Hiç bir şey için geç kalınmış olmaz. Çevremize çöpleri atmayarak, doğaya bir tanede olsa ağaç dikerek insanlığın verdiği zararı dahi kurtarabiliriz. Yeter ki doğanın ve çevrenin değerini kıymetini bilelim. Bize sunduğu imkânlara karşılık çevreye ve doğaya bir ağaç hediye edelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz